У Корочанському районі Бєлгородської області впав російський військовий літак Іл-76.
Міноборони РФ пише, що на борту перебували 65 українських військовополонених, які летіли на обмін.
Міністерство оборони Росії згодом звинуватило в збитті літака ЗСУ.
Позиція України
ВВС Україна звернулась за коментарем до Генштабу ЗСУ, Міноборони України та ГУР МО щодо даного інциденту. Спочатку у Генштабі вказали ВВС Україна, що точної інформації щодо ситуації не мають і з'ясовують обставини.
"У нас такої інформації немає", - сказало джерело щодо повідомлень деяких ЗМІ, нібито літак могли збити ЗСУ.
Пізніше Головне управління розвідки підтвердило інформацію про обмін полоненими, який планувався на 24 січня.
"Я можу констатувати, що запланований на сьогодні обмін наразі не відбувається", - сказав в коментарі "Радіо Свобода" представник ГУР Андрій Юсов.
Однак інформація про те, що військовополонені могли перебувати у літаку Іл-76, який впав у Бєлгородській області, озвучена російською стороною, наразі перевіряється.
Під вечір Генеральний штаб ЗСУ оприлюднив заяву, із якої важко зробити однозначний висновок, але там пообіцяли і надалі знищувати цілі біля Бєлгорода:
"Збройні Сили України вживають усіх заходів для захисту України та українців.
Неспроможність противника досягти будь-яких результатів на полі бою, продовжує його стратегію терору, зокрема і на Харківському напрямку. Застосування ракетного ураження з метою знищення Харкова та вбивства цивільних ми бачимо і в інших містах України.
Лише за останній тиждень противником завдано 19 ракетних ударів по Харківщині.
Задля зменшення саме ракетної загрози, Збройні Сили України не тільки контролюють повітряний простір, а й детально відстежують точки запусків ракет та логістику їх постачання, особливо, з застосуванням засобів військово-транспортної авіації.
Зафіксована інтенсивність обстрілів прямо повʼязана із зростанням кількості військово-транспортних літаків, що протягом останнього часу направлялися до аеродрому Бєлгорода.
З урахуванням цього, Збройні Сили України будуть і надалі вживати заходів зі знищення засобів доставки, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози, в тому числі на Бєлгородсько-Харківському напрямку".
Приблизне місце аварії Іл-76

Як розвивались події
Зранку у місцевих телеграм-каналах Бєлгорода поширили відео, на якому видно, як якийсь літак летить вниз, а потім вибухає на землі.
Згідно із заявою російського міноборони, літак летів з підмосковного аеродрому Чкаловський в Бєлгород. Він упав за 5-6 кілометрів від села Яблоново.
Аварія сталася приблизно об 11-ій годині за московським часом (10 за Києвом).
Іл-76 - це військово-транспортний літак, що може перевозити як військову техніку та зброю, так і сотні людей.
За словами російського міноборони, на борту було 65 українських військовополонених, яких доставляли в Бєлгородську область для обміну, а також 6 членів екіпажу і три людини, які супроводжували полонених.
Губернатор Бєлгородської області В'ячеслав Гладков повідомив, що сталася "подія" в Корочанському районі. Заради цього він змінив свій робочий графік і виїхав на місце.
Пізніше губернатор повідомив, що всі, хто був на борту Іл-76 - загинули. Він не уточнив, скільки саме людей там було.
Російська пропагандистка Маргарита Симоньян опублікувала нібито список українських військовополонених, які були на борту Іл-76. Там 65 прізвищ.
Проте у списку є чоловік, ім'я, прізвище і по батькові якого збігається з даними обміняного ще 3 січня 2024 року. Але у списку, який тоді публікували ЗМІ, немає дати народження (як є у Симоньян), проте всі інші дані збігаються.
ВВС не має підтверджень, що люди зі списку Симоньян дійсно повинні були брати участь в обміні і були на борту літака. Але перераховані нею військові справді перебували у російському полоні.
Згадки про них знайшлися в соцмережах та на спеціалізованих сайтах, присвячених полоненим. ВВС випадково перевірила імена 20 осіб зі списку — всі вони згадувалися як українські військовополонені. ВВС не наводить їхнього прізвища, оскільки неясно, чи справді вони загинули в авіакатастрофі.
Українські ЗМІ стверджували, посилаючись на джерела в ЗСУ, що падіння літака - "це їхня робота". Таку цитату дали "Українська правда" і "РБК-Україна". За версією джерела, збитий Іл-76 перевозив не полонених, а, "ймовірно", ракети для ЗРК С-300.
Пізніше "Українська правда" відредагувала новину, прибравши звідти слова про "роботу" ЗСУ.
Український координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими не спростував і не підтвердив інформацію про те, що готувався новий обмін.
У своїй заяві відомство заявило, що зараз збирає та аналізує інформацію, а також просить утриматися від поширення неперевіреної інформації до оприлюднення офіційних коментарів.
"Наразі, я, як уповноважений ВРУ з прав людини, з'ясовую всі деталі події та аналізую отриману інформацію", - додав омбудсмен Дмитро Лубінець.
Близько 17:40 середи Головне управління розвідки розповсюдило заяву про цю подію. В ній сказано, що Україна виконала всі домовленості для підготовки обміну полоненими, але їх безпеку мала забезпечити російська сторона.
"Водночас, українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому", - заявляє ГУР.
Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених. Наголошується, що доставка полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним і автомобільним транспортом.
"Посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій не може бути безпечною і в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами, адже в іншому випадку це наражає на небезпеку весь процес обміну".
Це може свідчити про навмисні дії РФ, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених, заявляє розвідка.
"Виходячи з цього, мова може йти про сплановані та навмисні дії рф з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави", - сказано в заяві.
При цьому ГУР наголошує, що розвідка ще досі не має "достовірної та вичерпної інформації" з приводу того, хто саме перебував на борту літака та в якій кількості.

Реакція Кремля
Кремль спочатку відмовлявся коментувати повідомлення російського міноборони.
"Це достатньо нова, свіжа інформація. Зараз будемо з нею розбиратися", - сказав прессекретар російського президента Дмитро Пєсков.
Натомість голова оборонного комітету Держдуми Андрій Картаполов звинуватив в ударі по російському літаку ЗСУ.
За його словами, ще один літак Іл-76, в якому летіло 80 українських військовополонених, розвернули після падіння авіалайнера в Бєлгородської області.
Картаполов заявив, що обміни полоненими між Росією і Україною, "схоже, будуть поставлені на паузу".
Міноборони РФ згодом звинуватило в атаці ЗСУ і заявило, що ураження Іл-76 здійснили з району населеного пункту Липці Харківської області із застосуванням зенітного ракетного комплексу.
Радіолокаційними засобами Повітряно-космічних сил Росії "спостерігався запуск двох українських ракет", зазначає міністерство.
"Українське керівництво чудово знало, що за сформованою практикою сьогодні буде здійснено перевезення військово-транспортним літаком на аеродром Бєлгорода українських військовослужбовців для обміну", - заявили у відомстві.
За їхніми даними, обмін полоненими начебто мав відбутися у другій половині дня в середу в пункті пропуску Колотилівка на російсько-українському кордоні.

Полонені на літаку?
"Немає нічого дивного в тому, що при проведенні обмінів можуть використовувати авіацію.
Так, на кадрах обмінів ми зазвичай бачимо, що полонених до точки зустрічі підвозять на автобусах. Але якщо йдеться про полонених, яких за місяці, а то й за роки полону встигли перемістити в місця утримання, які розташовані в глибині Росії, то ближче до кордону їх треба якось доставити.
Тим більше, що часто це має бути максимально оперативно: перемовини про обміни складні та динамічні. Цілком можливо, що доставити людину з умовної Тюмені в Бєлгород, до кордону з Харківською областю, треба негайно.
В інтерв'ю родичів раніше обміняних українських військових легко знайти згадки про те, що для перевезення полонених на місце обміну використовували літаки. Причому саме Іл-76".
Картина аварії Іл-76 - доказів збиття ще немає
війна
"Російські телеграм-канали повідомляють, що Іл-76, який розбився в Бєлгородській області, збила українська ППО. Підтвердженням цієї інформації могло би стати відео, на якому помітний слід від ракети чи сам момент ураження літака.
Але такого відео немає, і на основі іншого опублікованого відео робити однозначні висновки про причини падіння літака складно – там видно тільки його останні секунди, а сам Іл-76 видно доволі погано.
На відео помітно, як літак прямує до землі. У якийсь момент від нього відвалюється великий фрагмент, після чого, скоріше за все, в районі лівого крила спалахує полум'я.
Це не може бути однозначним свідченням того, що літак збили. Але для заперечення цієї версії такого відео теж недостатньо.
Місце, де впав літак, розташоване за пів сотні кілометрів від українського кордону. Потенційно це дозволяє Україні використати деякі зенітно-ракетні комплекси середнього радіуса дії.
Наприклад, збивати літаки на такій відстані могли би ЗРК Patriot чи "Бук". IRIS-T SLM, який стоїть на озброєнні ЗСУ, має дальність 40 кілометрів і навряд чи міг вдарити на такій відстані.
За 10 днів до аварії Іл-76 над Азовським морем збили літак А-50, який побудували на базі Іл-76, при цьому сильно постраждав Іл-22. За однією з версій, його збили українські військові. Обидва літаки були на відстані приблизно 150 кілометрів від найближчої території, яку контролює ЗСУ. Тому теоретично така можливість могла бути.
Якщо ж Україна, як стверджують російські оглядачі, використала ЗРК Patriot, то дальність його ракет сімейства PAC 2 складає 160 кілометрів.
З одного боку, при такій дальності можна не підтягувати комплекс до самого кордону, ризикуючи потрапити під удар російських дронів чи артилерії. З іншої – його цінність і роль в обороні стратегічно важливих об'єктів дуже велика. Невідомо, чи стали би українці ризикувати такою важливою зброєю для ураження літака, якщо цими комплексами можна збивати "Кинджали".
Під час обговорення можливої передачі Україні західних озброєнь, зокрема ракет "земля-земля", як писали в пресі, в США висловили побоювання, що ЗСУ використовуватиме їх проти цілей на території Росії. Однак офіційних підтверджень того, що такі обмеження формально встановлені, не було.

Інф.: ВВС News Україна

Коментарі