Три колишні посли США в Україні зібралися в Центрі Вілсона у Вашингтоні, щоб оцінити виклики, які стоять перед Україною та американською політикою щодо Києва. Серед рекомендацій – підтримувати в Україні молодих лідерів і громадянське суспільство, уникати прямих зустрічей на найвищому рівні з Президентом Віктором Януковичем, а зміни обов’язково будуть, як сказав один із учасників круглого столу, через "10–15 років, а може, й раніше", - йдетьтся у статті Мар'яни Драч на Радіо Свобода.
 
Колишній посол США в Україні (1993–1998) Вільям Міллер розпочав зустріч із того, що зачитав спостереження неназваного, як він сказав, «друга України», який описує її як корумповану державу, де олігархи панують не лише в економці, але й у політичному житті.
 
«Україна є не демократією і вільним ринком, а олігархічною державою, як дехто прямо каже, кримінальною плутократією, де керує невелика група людей для вигоди небагатьох», – зазначив Міллер, який нині є експертом Центру Вілсона в американській столиці.
 
Нинішній режим у Києві дбає більше про те, щоб зберегти владу, ніж відносини з Заходом, зауважив Джон Гербст, екс-посол США у Києві (2003–2006 роки), а нині експерт Інституту національних стратегічних досліджень у Вашингтоні. За його словами, в Україні, як виглядає, всі хочуть заробити гроші, але це не стосується ставлення до екс-прем’єра Юлії Тимошенко, де влада, попри економічні збитки, тримає її в тюрмі.
 
Гербст звернув увагу на повідомлення, що біля українського лідера Віктора Януковича «звужується коло» соратників. Якщо це правда, сказав він, то «вже непопулярний Президент прискорює власне падіння». Гербст вважає, що в Україні існує вагома та енергійна опозиція і, без сумніву, «будуть зміни у зворотному напрямку через 10–15 років, можливо, раніше».
 
Зустрічі в коридорі подають як переговори
 
А Президента України екс-дипломат прямо називає «авторитарним».
 
«Навіть усередині його групи є люди, які є менш авторитарними і які, можливо, могли б ризикнути мати як опонента Юлію Тимошенко. Тому рух від виразно авторитарної постаті, на мою думку, є частиною процесу, який сприятиме руху в демократичному напрямку. Не відразу, але з часом», – зауважив Гербст.
 
Президентові Сполучених Штатів не варто віч-на-віч зустрічатися з Президентом Віктором Януковичем. Це думка старшого аналітика Інституту Брукінґса Стівена Пайфера (він був послом США у Києві у 1998–2000 роках).
 
«Навіть якщо це двохвилинна розмова в коридорі, то Адміністрація Президента подає це в Україні: ми мали зустріч з американським президентом – і це вважають мірою легітимності режиму», – говорить експерт.
 
За його словами, США мають чітко продемонструвати, що відносини не зміняться, поки не поліпшиться становище з демократією в Україні. А погрози Києва інтегруватися з Росією є фальшивими, вважає аналітик Інституту Брукінґса.
 
Водночас Стівен Пайфер та інші колишні американські посли в Україні переконані, що діалог на робочому рівні з українською владою має обов’язково тривати, бо є спільні інтереси обох країн. Екс-дипломати також погоджуються, що варто підтримувати громадянське суспільство і молодих лідерів в Україні. При цьому, як додав Джон Гербст, варто контактувати і з українськими олігархами, щоб заохочувати їхню співпрацю із Заходом. А Вільям Міллер радив не забувати про українські університети і школи, назвавши українських студентів «першокласними».
 
З боку США була і «зверхність»
 
Колишні дипломати визнали і свої прорахунки. Вільям Міллер згадав, як американські експерти радили Києву проводити радикальні економічні реформи, недооцінивши всі виклики часу. Зокрема, на його думку, це стосується земельної реформи в Україні, яку США просували, не знаючи всіх обставин. «Була інтелектуальна зверхність, що ми знаємо відповідь, а ми її не знали», – зауважив він.
 
Зі свого боку, Стівен Пайфер порадив ретельно з’ясувати дієвість американської політики за останні 20 років, включно з підтримкою громадянського суспільства. «Я чув нарікання, що деякі групи в Україні, можливо, мають кращі зв’язки з посольствами США і ЄС, ніж з пересічними українцями, і це треба змінити», – зауважив він.
 
Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода у Вашингтоні, за дискусією в Центрі Вілсона у першому ряду спостерігав посол України в США Олександр Моцик.

Мар'яна Драч,  radiosvoboda.org 
У підготовці матеріалу допомогла Heather Maher у Вашингтоні

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити