Путін готовий "допомогти" українському президенту-невдасі швидше завершити кар'єру у владі
Москва, схоже, має намір відступити від озвученої раніше позиції нейтралітету щодо того, що відбувається в Україні, використавши головний важіль впливу на цю країну і її керівників - економічний. На користь цього говорить рішення про призупинення видачі чергового траншу кредиту Україні до появи визначеності щодо нового уряду країни і вчорашня інформація про відновлення митної блокади українських вантажів.

Нагадаємо, у вівторок увечері Володимир Путін, перебуваючи в Брюсселі, заявив, що Росія не буде переглядати домовленості з Україною по газу і кредитах, навіть якщо до влади там прийде опозиція. Рішучість продовжити підтримку країни, де щойно відбулася відставка глави уряду, на якого Кремль покладав великі надії, могла свідчити або про недалекоглядність російського президента, або дійсно про те, що в Москві більше не вірять в команду Януковича.

Наступного дня в Кремлі та Білому домі зрозуміли, що ніяких різночитань в даній ситуації бути не повинно, і завдяки елегантній комбінації варіант президентської недалекоглядністі був повністю виключений.

У ході наради в уряді 29 січня Президент у черговий раз зажадав від кабміну виконання домовленостей з Україною: "Хочу звернути увагу уряду на те, що турбує наших українських колег і друзів - на необхідність виконання всіх наших домовленостей у фінансовій сфері, маю на увазі наші домовленості по кредиту, і у сфері енергетики. Просив би уряд у повному обсязі виконувати всі наші домовленості".

У якийсь момент в обговорення включився Дмитро Медведєв, який нагадав, що борг України за російський газ зростає і запропонував почекати з виконанням зобов'язань перед Україною, принаймні, до появи в країні нового уряду. "Це розумно, - погодився Путін. - Давайте дочекаємося формування нового уряду України".

Таким способом російське керівництво натякнуло Януковичу на необхідність підтримки порядку у власній державі або, в іншому випадку, одержувачем допомоги може виявитися і хтось інший.

Підтвердженням серйозності подібних припущень стали останні події на російсько-українському кордоні. У Федерації роботодавців України (ФРУ) в середу заявили, що Федеральна митна служба Росії посилила процедури митного огляду. "При митному оформленні продукцію вивантажують з вантажівок і залізничних вагонів, зважують, перевіряють сертифікати відповідності. Митні органи Росії вимагають від власників вантажів платити додаткові умовні мита в розмірі 5-40 % від вартості товарів. Ці заходи призводять до затягування строків поставки товарів російським клієнтам", - йдеться в повідомленні ФРУ.

З аналогічною заявою виступили в Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України. Там повідомляють, що огляд може тривати кілька робочих днів. При цьому на кордоні проводиться повне вивантаження товарів, а документи, що підтверджують митну вартість, і сертифікат походження потрібно відправляти в Москву.

В Україні ці дії багатьма були сприйняті як відновлення митної війни. "Росія завдала сьогодні удар у спину Януковичу, помстившись тим самим за вчорашню слабкість в парламенті. Указ про відновлення блокування товарів на українсько-російському кордоні був виданий учора пізно ввечері відразу ж після скасування законів 16 січня, відставки головного лобіста Митного союзу Азарова й інших поступок з боку влади", - цитує український інформаційний ресурс "Економічні вісті" директора Центру політичних студій та аналітики Віктора Тарана.

Таким чином, останні дії Москви можуть свідчити про те, що Кремль втомився спостерігати за метаннями Януковича і не вірить у його здатність контролювати ситуацію. Підутомлений від тривалого українського спектаклю Путін, можливо, морально вже готовий "допомогти" нинішньому президенту-невдасі швидше завершити кар'єру у владі. Без чергового траншу кредиту і в умовах навіть часткової митної блокади це трапиться досить швидко.

Після цього Москва напевно спробує зайнятися вибудовуванням відносин з новим керівництвом України. І тут недодана Януковичу частина кредиту може стати цілком вагомим аргументом.

Інф.: utro.ru

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити