Хроніка боротьби та смерті правозахисниці
1 січня в річці біля села Демидів на Київщині поліцейські знайшли тіло правозахисниці Ірини Ноздровської. Вона була роздягнена, на тілі – сліди насильницької смерті.
Справу швидко взяли на особливий контроль обласна прокуратура і поліція. Остання відкрила кримінальне провадження за статтею про умисне вбивство. Вже другого числа вимагати справедливого покарання для вбивць Ноздровської в центр Києва вийшли сотні людей, а центральні телеканали зробили цю історію темою номер один.

Ноздровська не просто випадкова жертва. Юрист за освітою, вона більше двох років домагалася справедливого вироку для вбивці своєї сестри Світлани Сапатинської. Її збив п'яний водій Дмитро Россошанський. За час судів Ноздровській не раз погрожували і залякували знайомі та рідні Россошанського. Тіло Ірини знайшли через всього п'ять днів після того, як захист винуватця ДТП програв апеляцію, а сам він отримав сім років позбавлення волі.

ЗА ЩО БОРОЛАСЯ НОЗДРОВСЬКА

Смертельне ДТП за участю п'яного Россошанського сталося 30 вересня 2015 року. Він був за кермом свого Daewoo Lanos. Від отриманих травм 26-річна жінка померла на місці. У неї залишився чотирирічний син Матвій.

Ноздровська стала офіційним представником потерпілої сторони в суді. Вона дізнавалася і оприлюднювала інформацію, яку слідство вирішило не афішувати. З'ясувалося, наприклад, що Россошанський – племінник на той момент голови Вишгородського райсуду Сергія Купрієнка. Суддя родинні зв'язки з ним заперечував.

Так само Ноздровська з'ясувала, що винуватець ДТП у 2013-2014 роках лікувався від алкогольної та наркотичної залежностей, раніше фігурував у кримінальних справах про пограбування і викрадення авто, але реальних термінів не отримав. За півроку до аварії поліцейські зупиняли Россошанського в стані наркотичного сп'яніння, але він відбувся штрафом.

У своїх коментарях журналістам Ноздровська розповідала, що справу про ДТП намагалися фальсифікувати від першого дня. Россошанського не заарештували, а відпустили під домашній арешт. Аналіз його крові не взяли через дві години після аварії, як це передбачає закон, а через вісім. Вишгородська лікарня не проводила аналіз протягом п'яти днів, пояснюючи це тим, що оплата за нього не надійшла. Слідчий, який приводив Россошанського на аналіз, відмовився підписувати акт, який засвідчує особу.

"Експертиза була повністю сфальсифікована. На медичне обстеження привезли не цього водія, а іншу особу. Це є в матеріалах кримінального провадження. У нього зробили відбір біологічних зразків у вигляді крові і отримали результат, нібито він перебував у тверезому стані", – розповідала Ноздровська.

Як результат – у крові водія не було виявлено ні алкогольних, ні наркотичних речовин, а суд не взяв до уваги показання свідків про те, що Россошанський був у стані наркотичного сп'яніння.

Також підозрюваний незаконно забрав свій арештований автомобіль – головний речовий доказ у справі про ДТП зі штрафмайданчика.

Незважаючи на це, Нозровській вдалося довести провину Россошанського. У травні 2017 року суд в Обухові засудив його до семи років позбавлення волі.

Захист обвинувачуваного подав апеляцію. І 27 грудня на судовому засіданні адвокати Россошанського зажадали випустити його з-під варти, застосувавши до нього закон про амністію у зв'язку з численними хворобами. Суд ці вимоги відхилив і відправив справу до першої інстанції, продовживши обвинуваченому арешт на 60 діб.

Усі два роки, які тривали судові розгляди, Ноздровській та її родині погрожували.

"Ми вдома живемо, як на пороховій бочці, петарди у двір летять. Мою неповнолітню дочку побив його друг (Россошанського – ред.) наркоман, після чого вона лежала зі струсом головного мозку у Вишгородській райлікарні під крапельницями. Йде прес, йде залякування нас, щоб ми відмовилися від своїх свідчень і залишили його в спокої", – розповідала адвокат у коментарі програмі "Люстратор".

Про погрози в коментарі ТСН заявляв і батько Ірини: "Вони на кожне судове засідання привозять якихось молодиків, які погрожують нам. Навіть сьогодні його друзі, присутні на суді, погрожують нашій родині, що спалять нас".

За словами Анастасії, дочки Ірини, один із тих, хто погрожував сім'ї, – їхній сусід, який раніше сидів у в'язниці.

Остання погроза на адресу адвоката прозвучала 27 грудня в суді. За словами народного депутата Мустафи Найєма, батько Россошанського сказав Ірині: "Ти погано закінчиш".

За фактом погроз було відкрито кілька кримінальних проваджень, але винних так і не знайшли.

Ноздровська стверджувала, що залякували її заради одержання документа з відмовою від претензій до Россошанського. Такий папір підписав чоловік загиблої Світлани, який у суді заявляв, що не має претензій до обвинуваченого.

ВЕРСІЇ ВБИВСТВА

Удень 2 січня в поліції заявляли, що розглядають чотири основні версії вбивства Ноздровської – професійна діяльність, більш конкретизирована – щодо останньої справи за фактом ДТП, хуліганство і ще одна – спроба зґвалтування. Пізніше Найєм повідомив, що після попередньої судово-медичної експертизи версія про зґвалтування відпала.

18-річна дочка правозахисниці Анастасія припускає, що вбивство її матері може бути помстою.

"Її тримали, потім вени перерізали і скинули в річку. Вони хотіли, щоб вона підписала документи, що не має до них жодних претензій", – сказала вона в коментарі ТСН.

Також вдень стало відомо про затримання колишнього нареченого Ноздровської, Віталія Сергеєва. Його батько заявляв журналістам, що сина хочуть допитати як підозрюваного, але пізніше Сергеєв спростував цю інформацію, заявивши про статус свідка у цьому кримінальному провадженні.

Підставою для його допиту став запис з камер спостереження, на якому вони з батьком виходять зі свого будинку в Києві о 21:00 29 грудня. За версією поліції, причиною вбивства могло стати нерозділене кохання, оскільки раніше Ірина з Віталієм розійшлися.

Сергеєв відмовився давати свідчення, пославшись на 63-тю статтю Конституції, яка дозволяє не свідчити проти себе. Проте, слідчі вилучили його авто для експертизи.

У коментарі журналістам Сергеєв розповів, що познайомився з Іриною на роботі.

"Я фахівець з цивільного захисту, а вона прийшла до нас працювати в юридичний відділ. Ми зустрічалися від листопада 2016 року до червня 2017-го. У неї була така робота, яка займала весь її час. І ми між собою вирішили, що немає сенсу. Не можемо ми бути разом. Але я ніколи не втрачав надії повернути все. Вже до цього все йшло, якщо чесно. Але так воно тепер все. Я так її кохав...", – сказав він, додавши, що останній раз бачив Ірину в серпні 2017-го біля метро на Майдані Незалежності.

За словами радника Київської обласної поліції Миколи Жуковича, у рамках кримінального провадження вже допитали близько 50 осіб, створили сильну слідчо-оперативну групу, якою керує безпосередньо начальник управління. У поліції чекають на результати судово-медичної експертизи, щоб чітко сказати, через що настала смерть, збираються проводити слідчі дії з речами Ноздровської і деякими речами, які можуть бути у свідків.

Також слідчі відпрацювали більше 20 камер відеоспостереження, які розташовуються на шляху маршруту загиблої, встановили останні години життя загиблої.

Поки ні глава Генпрокуратури Юрій Луценко, ні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков офіційних заяв щодо резонансного вбивства не зробили.

Інф.: tsn.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити