Причини девальвації гривні, - Володимир Пилипчук, політик, науковець, громадський діяч
Тому й Революцію Гідності слід було б завершити гідно… і завершити блискавично швидко – як автоматну чергу...
Для девальвації гривні не було і немає нині ніяких об’єктивних підстав.
Нинішня девальвація гривні і та що надалі "ПЛАНУЄТЬСЯ" - рукотворна диверсія ворожого економіці України керівництва НБУ, при активній  участі в руйнації України  антиукраїнської «коаліції»  парламенту і директора Паханату. Мета одна - особиста нажива шляхом руйнації України, але в кожного з цих «субчиків» свої ролі в цьому кримінальному общаку. Диверсія   здійснюється шляхом  цілеспрямованого  і штучного «оголення» валютного ринку України від зароблених нею доларів, штучного дефіциту ВКВ на ньому задля наступних іноземних позичок нібито для покриття платіжного дефіциту. Хоча ми знаємо, що цільова допомога іноземних держав в Україні використовується недбало, не в повному обсязі і частина її розкрадається, тому невикористана частина коштів допомоги вже і відкликається «донорами», а нові подарунки або не плануються, або плануються у значно менших обсягах.

Категорично і однозначно не погоджуюся з позицією внутрішніх і зовнішніх експертів, аналітиків, політиків про об'єктивність причин девальвації гривні – мовляв, проблема в тому, що війна і треба віддавати непосильні зовнішні борги... Але це - просто зручна ширма для розкрадання.

Ще раз наголошую - Україна має доларовий дефіцит на внутрішньому ринку, падіння резервів НБУ, пасивне сальдо платіжного балансу не випадково, а в результаті скоординованих і спланованих дій владними злочинцями - «творцями» валютного дефіциту. Українська валютна криза – рукотворна, а сама гривня ЗНЕЦІНЕНА ШТУЧНО! ЦЕ ДИВЕРСІЯ проти України, свідомо вчинена ПОРОШЕНКОМ, ГОНТАРЄВОЮ, СМОЛІЄМ, ДАНИЛИШИНИМ і «іжє з ними»! Пишу ДИВЕРСІЯ, бо згадані людці – не школярі, не студенти-двійочники, які не тямлять, що діють, а дипломовані професіонали своєї справи. А те, що вони творять – діаметрально протилежне тому, як вони мали б діяти як до цього, так і в нинішній ситуації. Протилежне тому, чому їх навчали у ВНЗ, в аспірантурах-докторантурах, як гласить теорія грошового обігу.

Суб’єктивні фактори штучної девальвації гривні:

- З початку відновлення Незалежності України з її внутрішнього валютного ринку було виведено і не повернено з офшорів, а також потрачено на фінасування тіньових схем на виборах (в т. ч.- на підкуп виборців) вільноконвертованої валюти в еквіваленті двох річних ВВП у нинішньому обчисленні. Причому обсяг, рівний нинішньому ВВП, був виведений за перші 19 років, а приблизно аналогічний обсяг - уже за сім з половиною останніх років – за часів Януковича-Порошенка.

- У 2013 році вкладники України офіційно тримали на банківських депозитах близько 25 млрд.дол. За оцінками тодішніх експертів – у «скарбничках і матрацах» тримали втричі більше. За цей час збанкрутіло 90 банків, у більшості – штучно, через їх розграбування власниками і «менеджерами», а валютні кошти вигнали в офшори в якості «золотих парашутів евакуації після розграбування України», тому ніхто з них і не «сів», усі на свободі  - значить поділилися «вигнаним» із владою! У 2018 році на банківських депозитах залишилося  13 млрд.дол. Куди ділася різниця? На міжбанківську валютну біржу вона не надійшла. Не поповнила вона і валютні  резерви НБУ… Вигнали за «бугор» – в офшори, а «маленьку частинку» тримають «під матрасами» майже всі заможні - від Прем’єра і депутатів до «пересічного малого українця»… Ви можете собі уявити, що Гройсман – Прем’єр держави - не довіряє банківській системі держави, виконавчу владу якої він очолює, а «чесно зароблені»  мільйони тримає готівкою вдома? Виявляється - вдома безпечніше!!! Чим це не підтвердження того, що він бачить і розуміє, що українську валюту його «мафіозні побратими» знецінюватимуть, а ВКВ і далі розкрадатимуть?!

- Борги держави перед іноземними кредиторами створювалися штучно ще й за рахунок наданих Урядом гарантій повернення цих кредитів, навіть тоді, коли позичальниками були не Уряд і НБУ, а олігархи, приватні підприємці, бізнесмени – особи, наближені до тіла влади. Особи, бізнеси яких штучно банкрутували, а зобов’язання по поверненню кредитів переходили до Уряду на основі виданих ним гарантій.

- Міжнародне шахрайство з валютними ресурсами України – коли під валютні кошти українських банків, які розміщені на кореспондентських рахунках в іноземних банках, власники українських банків (їх менеджери) видають цим іноземним банкам свої гарантії на повернення позичок, здійснених у цих банках підставними офшорними компаніями. Потім офшорні компанії зникають, а іноземний банк не подає на їх розшук в Інтерпол, а попросту списує кошти з наявного в нього коррахунку українського банку. А сам факт того, що і український банк не подає на розшук офшорних спритників – свідчення того, що кінцевим бенефіціаром офшорного спритника був власник банку (чи афільовані з ним особи), кошти якого були розміщені на коррахунках банку іноземного. За такими і подібними схемами в Україні збанкрутували 90 банків. Ні НБУ, ні правоохоронці цих «схем» чомусь не помітили, не спрацювали на випередження… Бо ж збанкрутував не один банк, а 90! Після банкрутства одного, трьох, п'яти чи десяти могло стрепенутися керівництво НБУ, Уряд, Парламент, Президент, передати справи правоохоронцям і виставити нормативні, законодавчі заслони, щоб інші 80 не збанкрутували за такими ж і подібними схемами. Не відбулося, хоча «процес» розкрадання і банкрутства банків тривав понад чотири роки. Значить – усі в долі, у всіх рило в реп'яхах. А той факт, що й в Україні таких власників і їх менеджерів ще й не посадили, майно не конфіскували – свідчення того, що закриття справ за штучне банкрутство було «замазане» частиною виведених коштів – тобто поділилися вкраденим із владою. Влада ж виплачує вкладникам втрачені кошти з бюджету, а зріст дефіциту бюджету від виплат вкладникам компенсує НБУ ємісією. Далі - типовий і закономірний ланцюжок: емісія-інфляція-девальвація-падіння економіки-зубожіння-еміграція…

- Частина ВНП України, створена резидентами України, взагалі «крутиться» ними поза межами України, в статистичній звітності України не фігурує, а відповідно – не живить українську економіку, не сприяє підвищенню зайнятості в Україні і податків в Україну не сплачує, а якщо сплачує – то в бюджети ворогів України. Найяскравіший приклад цього феномену – офшори, липецька фабрика, мадярські фабрики РОШЕН та «сліпі трасти» самого заядлого «цинічного патріота і борця з корупцією» - цинічного «керманича» мафіозного кагалу України... Порошенка! Податки від цих «оборотів» Порошенко в українську казну не сплачує. Він і доходів по них не вказує, бо більшість з них  депонуються і реінвестуються «сліпими трастами»!

- Грошова оцінка українського експорту штучно занижена самою «схемою» торгівлі через офшори і трансфертним ціноутворенням: коли ціна вартості одиниці експортованої продукції в офшори суттєво нижча від ціни, за якою її отримує кінцевий іноземний споживач. А офшорна фірма – власність того ж резидента–експортера чи його довірених осіб. Валютна виручка в повному обсязі в Україну не повертаєтья  - не виходить на внутрішній валютний ринок, штучно занижуючи його наповнення. І звичайно ж… і знову ж – з дельти, що залишилася в офшорах, податків в українську казну не сплачує. Ахмtтов тут – далеко не останній.

- Згадана схема має й іншу складову - псевдорепатріація прибутків і виручки псевдо-нерезидентами (тими ж офшорними фірмами) : коли власник офшорної компанії є громадянином України. Згадані офшори «позичають» Україні  утаємничені ними валютні доходи,  шляхом купівлі єврооблігацій розміщених на зовнішніх валютних ринках псевдоукраїнською владою. А проценти по них влада виплачує «позичальникам» у ті ж офшори. Доказом цьому є те, що в офшорів влада «позичає» валюту аж під 8-11%% у той час, як населенню України на валютні депозити сплачує лише до 4%. Чому не залучає дешевші ресурси населення хоча б під 6-7%%, а залучає з офшорів під 8-11%%? Бо офшори  – свої. Але повернення в офшори  залучених «кредитів» і процентів за ними - оголює валютний  ринок України.

- Те саме стосується  і псевдоінвестицій. Тобто «інвестуванням» в Україну з тих же офшорів, за яким за Україною залишаються зобов’язання їх повернення за вимогою псевдо-нерезидента.

- Зростання імпорту є результатом невиконання Урядом своїх функцій з реалізації програми імпортозаміщення, невиправданої практики зростання обсягів закупівель імпортних товарів і послуг, майна, що не є предметами критичного імпорту. Закупівлі за завищеними цінами (приклад –«вишки Бойка») – а згадана «дельта» - у ті ж офшори.

- Псевдо-імпорт: фіктивна закупівля  за кордоном через офшори товарів (і юридичних, консультаційних послуг типу «манафорта»), які в Україну не ввозяться і ніколи не планувалися до ввезення, чи ввезенні в мінімізованому обсязі. В результаті – збільшується валютна дебіторська заборгованість нерезидентів перед Україною, яка потім в Україні списується як «безнадійна до повернення». Потім «зникають» (псевдо-банкрутують) нерезиденти-дебітори, а потім (чи одночасно) і резиденти-кредитори, у т.ч і українські банки. Як правило, такі «схеми імпорту» спеціально не страхують в першокласних іноземних компаніях (бо вони розкриють кримінальність таких оборудок) , тому й кошти не повертаються в Україну І це не єдиний  спосіб такої «торгівлі».

- Гіпертрофований попит на валюту олігархами і спекулянтами, конвертація корупційних коштів у влади в ВКВ в переддень криз, ними ж і створених – задля  цілей валютних спекуляцій, а також і для організації «втечі» капіталів за кордон.

- За умов нагнітання в суспільстві «страхів» девальвації гривні зростає гіпертрофований,  ажіотажний попит на валюту і в «пересічних» громадян і господарюючих суб’єктів з метою недопущення знецінення їх гривневих заощаджень у переддень створюваної владою кризи. Відбувається втеча від гривні в Україні і втеча доларів з банків України! Втеча валюти з легального валютного ринку.

-Несплата податків фірмами «своїх бариг» в Україні, в результаті чого бюджет недоотримує коштів, а їх дефіцит покривається додатковими запозиченнями і емісією, а емісія- це інфляція і зниження міцності  курсу національної валюти.

- Відсутність обмежень на купівлю валюти для імпорту продукції, що не є критичною для потреб України.

- Корупція на митниці, в податковій, судовій, правоохоронній, дозвільній, контролюючій системах – «пилосос», який викачує всі види коштів від «пересічних» громадян – до владних бариг, після конвертації яких у ВКВ, бариги частину «кладуть у матраци», частина залишається в кеші - депонується «на вибори», а частина – в офшори. Незалежно в який із названих «гаманців» вони її покладуть – вони внесли свою «посильну лепту» в оголення внутрішнього валютного ринку. Але після цього й «пересічні» намагаючись поповнити витрачені на корупцію резерви і зберегти поповнення у ВКВ – також скуповують її на внутрішньому ринку.  А витрати на корупційні подачки владі перекладають в ціни реалізації своєї продукції,  а це – один із факторів зростання інфляції і знецінення гривні.

- Функціонування підставних «відмивочних фірм» і їх конвертаційних центрів - органічна складова системи мародерства, крадіжок, корупції і відмивання цих коштів, а також – один із способів ОГОЛЕННЯ внутрішнього валютного ринку.

- Розширення нинішнім керівництвом НБУ і парламентом можливостей для політиків і олігархів та їх поплічників легального виведення валюти і оголення валютного ринку України, декриміналізація неповернення олігархами валютної виручки в Україну і її виведення з України. «Для чого це робиться?» – Для мародерства, для «легкого заробітку» і безконтрольного збагачення представників правлячого клану і близьких до нього олігархів та їх поплічників.

«За рахунок чого це робиться?» - Можна стверджувати однозначно - за рахунок нещадного нищення економіки України, її оборонного потенціалу, за рахунок запланованого збідніння населення і стимулювання еміграції тієї категорії громадян, які не належать до вище перелічених категорій! А чим корисна еміграція для так званої влади України? - Вона має збільшити надходження валюти в Україну, яку олігархи скуповують через свої банки і  виганяють її в офшори, Це – спланована диверсія проти України і її народу.

Закінчення буде

Володимир Пилипчук, політик, науковець, громадський діяч,
для порталу "Воля народу"

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити