Ми зробили те ж саме, що й поляки, тобто віддали і дали знищити свої активи
Але вплив росії призвів до іншого типу політичної системи.
Фахово і з гумором про польську економіку від професора Вітольда Кєжуна ... У Польщі були дуже непогані початкові умови. Вже від 56 року існувало дрібне приватне селянське господарство. З 70 - х - дрібне приватне ремісниче господарство. На початок реформ на руках у людей було 8 млрд. доларів. Так, дуже добре, що наприклад 2003 рік без дефіциту бюджету закінчили лише три країни світу - Китай, Індія, Польща, ....Водночас, у 1988 - 1989 роках жодна людина у Польщі, яка приймала рішення не розуміла, про що говорить Джефрі Сакс ... Ні Герек, ні Куронь, ні Міхнік, ні Валенса не розуміли жодних наслідків пропонованого американцями плану ... Але ..... якою ціною?

Як виявилось - банкрутство од самого початку 560 кращих підприємств (зокрема, знищено суднобудівну галузь, хоч збережено аналогічну на території колишньої НДР завдяки непоступливості німців), які мали ринки збуту (просто дешевші за закордонні пральні машини, магнітофони, телевізори ...); як виявилося, приватизація без жодної програми; 62% приватизованих підприємств перейшло у руки партійної номенклатури. Взагалі, рішення про перехід до ринкової економіки приймали люди, що все життя займалися будівництвом комунізму. Як наслідок підставою такого рішення (аналогічно як в Україні) - був особистий приватний інтерес, а не добробут держави. Вкинули на ринок підприємства за чверть ціни (Іноді оцінка закордонних компаній коштувала дорожче, ніж саме підприємство. Фахівці з оцінки заробляли до 25 тис. доларів в місяць. Цікава ситуація, бо підприємства з рештою продавалися за чверть ціни). Банки, які заробляють 15 млрд. злотих в рік, усі разом продали за 26 млрд. злотих. На сьогодні рахунки місцевого самоврядування - саме у закордонних банках. На всю Варшаву - лише один власний польський супермаркет.
"В Україні не вдалося .... бо тут місцеві все викупили ) ...." - це точка зору Кєжуна.

1999 р.: прийняти потрібний закон у сеймі коштує 3 млн. доларів. 100% іноземців, що купували підприємства у Польщі, давали хабарі (дослідження світового Банку). У комуністичні часи у Польщі було 43 тис. чиновників, а зараз - 133 тисячі .... Що полякам з того, що вона так гарно розвивається у макроекономічних показниках, якщо заробляє "Бєдронка", а власник Бєдронки - найбагатша людина у Португалії?!
Кредити, які поляки отримували під 8%, вони змушені були покривати за 80% (аналогія з Україною).

Як наслідок, на сьогодні Польща на 212 місці за рівнем народжуваності і лідер за рівнем еміграції (хіба це показник успішності?) ... На 2014 рік рівень приватних трансфертів зменшується, бо закордонні представники сімей забирають свої сім'ї. Не існує єдиної потужної концепції розвитку до сьогодні. У сеймі вирішуються переважно маргінальні питання, а не базові, суттєві.
Щось ми аж надто схожі. Розуміння долі Польщі дозволяє, як на мене, краще зрозуміти, що відбувається з Україною. Краще зрозуміти, що після "успіхів" у Болівії, у Польщі (як виявилось теж "успіхи"), робить в Україні Лєшек Бальцерович.
ТОБТО, ЩО ТАКОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ, хоч більшість з цих кроків з певною технологічною відмінністю ми вже зробили.
Інший приклад від проф. Кєжуна: словенці відправили пана Сакса ні з чим, закрили кордон і відкривали його лише тоді, коли мали що запропонувати на продаж ....
По суті, ми зробили те ж саме, що й поляки, тобто віддали і дали знищити свої активи. Але вплив росії призвів до іншого типу політичної системи. І замість іноземного капіталу маємо олігархічний тоталітаризм.

Вакансіі в Польщі можна знайти ТУТ

Ігор Гурняк
Інф. із сторінки Ігора Гурняка у Facebook

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити