15 років тому, восени 1996 року, в Україні ввели в обіг національну валюту - гривню.
Власне, перехід країни на гривню розпочався з 25 серпня 1996 року, коли був оприлюднений Указ Президента "Про грошову реформу в Украіні". З першого ж дня дії Указу у гривні перерахували всі ціни, тарифи, оклади, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, а також банківські вклади.Протягом 15-ти днів - з 2 до 16 вересня 1996 року - в готівковому обігу одночасно використовувалися як гривні, так і купони. А після 16 вересня прийом карбованців було припинено. Курс гривні (UAH) до долара (USD) в перші дні становив 1,6.
Тривалий період, починаючи з вересня 1996 року, у гривні не було свого стилізованого графічного знаку. Тому, за ініціативою С. Тігипка, якій у той час займав посаду голови Національного банку України, 25 червня 2003 року був оголошений відкритий конкурс на найкращий графічний знак гривні.
Конкурс тривав 9 місяців. У ньому могли взяти участь всі охочі, які повинні були надати ескізи графічного знаку і його обгрунтування з 24 червня до 1 жовтня 2003 року (включно). Конкурс проводився на неоплачуваній основі і передбачав передачу майнових прав переможця конкурсу НБУ в неоплачуване використання затвердженого графічного знаку гривні. Майнові права переможця цілком передавалися Центральному банку України. Запропоновані ескізи розглядала Експертна рада Національного банку України за участю фахівців Союзу художників, істориків, нумізматів і представників громадськості.
30 листопада конкурсна комісія Набцанку відібрала 12 ескізів (на два більше, ніж передбачалося) графічного знаку української гривни. Ці ескізи були винесені на обговорення на офіційний сайт НБУ.
Графічний знак гривні був введений 1 березня 2004 року ухвалою Національного банку України (НБУ). Про його затвердження 2 березня 2004 року повідомив журналістів тогочасний глава Нацбанку Сергій Тігипко, презентувавши ескіз нового знаку гривні.
Символ складається з двох елементів. Перший і основний елемент заснований на рукописному варіанті зображення малої букви "г" (кирилиця) як першої букви в назві "гривня". Другий елемент – (=) дві горизонтальні паралельні лінії, що "втілюють ідею стабільності грошової одиниці, високий потенціал і зростання національної економіки України". Такі лінії традиційно використовуються у знаках багатьох валют (наприклад, у позначенні японської ієни – ¥ або євро), що відрізняє їх від інших символів і піктограм.
За словами Сергія Тігипка, глави Нацбанку України, графічний знак гривни є простим для написання "від руки" і може розташовуватися як перед номіналом, так і після нього.
Авторами графічного знаку гривні в результаті згаданого відкритого конкурсу НБУ визнано 11 осіб (які запропонували один і той же варіант символу гривні, що і був затвердженим НБУ):

1.  Крижановський С.Б.(м. Харків).
2.  Купа П.С. (м. Кривий Ріг).
3.  Кушнір В.І. (м. Нова Каховка).
4.  Мартиненко Т.О. (м. Київ).
5.  Остапенко Н.І. (м. Київ). 
6.  Пальчиковський Ю.М. (смт Короп).
7.  Пономарьов В.В. (м. Київ).
8.  Решетніков В.П. (м. Київ).
9.  Роль М.М. (м. Київ).
10.Сивак М.В. (м. Київ).
11.Щербина В.І. (м. Херсон).


НБУ нагородив усіх авторів ексклюзивними пам'ятними монетами із зображенням графічного знака гривні.

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити