Твереза оцінка своїх здібностей значною мірою впливає на рівень доходу при прийомі на роботу - це знають молоді люди ще в студентський період, коли повноцінно працювати вони не мають можливості, а гроші потрібні завжди.
Молоді спеціалісти, які щойно закінчили університет і поки не мають досвіду роботи, готові йти працювати на дуже маленькі гроші. Згідно з даними дослідження кадрового порталу HH.ua середня мінімальна зарплата, з якої готові починати працювати молоді українці - 1200 гривень, середня очікувана - 2900 гривень. На великі гроші частіше претендують ті, хто вже встиг попрацювати не менше 1-3 років.
 
Експерти не бачать нічого дивного в низьких запитах по зарплаті. І якщо на столичному ринку — такі суми — рідкість, то в регіонах — багато не готові платити більше спеціалісту без досвіду. «Конкуренція на ринку праці серед молодих фахівців — 6 осіб на місце. Хлопці тверезо оцінюють ситуацію, адже високу зарплату треба заслужити», — пояснила представник порталу hh.ua Уляна Ходорівська. Самі скромні запити — у юристів: деякі просять від 1000 грн. «Ми пропонуємо їм 1200 грн. Адже вони приходять без досвіду роботи, а навички їх — незначні, — пояснила нам працівник аудиторської компанії Анастасія Фастова. — Близько 50% кандидатів знають англійську на елементарному рівні і показують низькі результати під час пробного тестування. Людина не може принести багато користі компанії».

В іншій компанії пропонують більше. «900-1000 грн — рідкісний випадок. Це може бути при неповному робочому дні. Повний день фахівця навіть без досвіду буде оплачуватися в 2000-3000 грн», — сказав нам HR-консультант Владислав Безсмертний. «Розмір заробітної плати — не головне. Найважливіше — досвід роботи в гідній компанії», — пояснює студентка факультету банківської справи Оксана.
 
Складно знайти роботу і людям старше 55 років. «У нас на сайті — 30 тис. кандидатів від 55 років. За законом не можна відмовити людині у працевлаштуванні з-за віку, але насправді ці люди стикаються з проблемами частіше молодих», — зазначає Ходорівська. «Якщо людина до 50-ти років не має спеціалізації або не пробився в керівники, йому складно знайти роботу», — зазначає Безсмертний. «Людей за 60 беруть продавцями в невеликі магазини, нянями, іноді, операторами call-центри», — говорить співробітниця кадрового агенства Ольга.
 
Як повідомлялося, українські роботодавці вирішили брати на роботу молодь 20-30 років без досвіду. Так, якщо раніше компанії шукали людей, які працювали раніше не менше трьох років, то зараз користуються популярністю студенти.
 
Нагадаємо, кількість зареєстрованих безробітних в Україні у вересні 2013 р. скоротилося на 6,9% порівняно з серпнем п.р., до 422,1 тис. осіб, що складає 1,5% всього працездатного населення. Про це свідчать дані Державної служби статистики України.
 
До слова, раніше у Верховній Раді був зареєстрований законопроект, яким розширюються гарантії працевлаштування окремих категорій громадян: пропонується ввести квоти від 5% до 10% для наймання молоді, громадян передпенсійного віку та інших груп. А роботодавцям, надали студентам можливість піврічного стажування, обіцяні пільги зі сплати єдиного соціального внеску.
 
Інф.: vkurse.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити