Собор Святого Архістратига Михаїла у 2017 році: традиції, прикмети, що можна і що не можна робити в цей день
Собор Архистратига Михаїла є одним з важливих православних днів. У цього свята цікава історія, традиції і звичаї.
Пропонуємо ознайомитися з цікавими фактами, пов'язаними з Михаїлом, які передає Ukr.Media. Відомо, що він допомагав Орлеанської діви, допомагав Адамові та Єві, супроводжував душі померлих до загробного життя.

Історія свята. В честь чого встановлено

У православному світі Архистратиг Михаїл є так званим воєначальником небесних сил. Згідно богословського вчення, існує кілька ангельських чинів, а якщо бути точними, то їх всього 9.

Саме святкування Собору Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних призначено ще в 4 столітті. І зроблено це було на Помісному Лаодикійському Соборі. Переказ свідчить, що коли Зоряниця, будучи одержимим своєї божевільної гордістю, посмів повстати проти сил небесних і самого Бога, тоді Святий Михайло встав на захист неба і небесних сил, на захист божої слави. Він виступив перед ангелами зі словами: «Ніхто як Бог!». Таким чином він показав, що лише Всевишнього одного визнає і нікого іншого. Зоряниця мав перевагу і різні великі достоїнства і боротьба була складною. Але в підсумку небесні сили перемогли його і скинули з неба. З тих пір Михайло став ватажком ангелів, заступником сил небесних.

Назва празника містить у собі слово «Собор», що означає прославлення всіх сил небесних безтілесних.

Собор Архистратига Михаїла, або як в народі його ще називають Михайлів день став одним із важливих і шанованих свят, призначених на честь ангелів.

Зазначимо, що самого Михайла на іконах подають дуже войовничим, сміливим, грізним. В руках у нього завжди меч або спис, на голові виблискує шолом. Спис завжди в руках архістратига, тому що занепалі ангели не дрімають і Михайло ніколи не перестає захищати Бога, не перестає відбиватися від ангелів темряви.

Відомо, що Архангел Михайло брав участь у багатьох дуже важливих і значущих біблійних події. Наприклад, під час виходу з Єгипту він вказував ізраїльтянам дорогу. Вдень він показував дорогу з допомогою хмар, а вночі за допомогою вогню. З Архангелом Михаїлом також пов'язано безліч різних чудесних явищ.

Взагалі сама історія святкування цього дня пов'язана з одним переказом. Ще у апостольські часи існувало неправильне розуміння ангелів і помилкове вчення. Так, у православному світі з'явилися невіруючі люди, які поклонялися і вірили ангелам, вони вважали, що всесвіт належить не Богу, а ангелам. Ці люди зводили ангелів у вищий ранг, ніж Христа. Вчення було дуже навіть небезпечним, що святим батькам довелося призначити Лаодікійський Собор, на ньому було прийнято беззаперечне прославлення ангелів виключно як божих служителів і не інакше. Саме тоді рішення святкувати собор Архистратига Михаїла і було прийнято
— 21 листопада.

До речі, сам місяць листопад було також обрано не випадково. Адже цей місяць є дев'ятим після березня, який є першим після створення світу.

Що можна і що не можна робити в цей день

Наголошується, що деякі православні віруючі люди напередодні дня Архистратига Михаїла тримають піст. У сам день обов'язково йдуть до церкви і моляться, ставлять свічку. Якщо у віруючого немає часу з поважних причин відвідати храм, то потрібно прочитати молитву і подякувати Архистратигу за благополуччя.

А найголовніше — це зробити якусь добру справу у цей день. І ні в якому разі не можна відмовляти тим, хто потребує допомоги. А ще краще — запропонувати свою допомогу самому. Подумайте, хто у вас на даний момент потребує. Кому потрібно допомогти і словом, і ділом? І бажано згадувати про таких людей не тільки в особливі дні, але і постійно про них пам'ятати.

Існують в народі і забобонні заборони у цей день. Наприклад, вважається, що не можна в цей день важко працювати з сокирою, ножем та іншими гострими предметами. За повір'ям, такі дії можуть образити Михайла.

А ще є прикмета, що 21 листопада до людей повертаються їх хороші і погані вчинки. Той, хто весь рік грішив може потрапити в якусь біду чи прикру ситуацію. А той, хто вів праведне життя отримає винагороду.

А ще 21 числа не можна займатися якоюсь важкою роботою. Віруючі люди намагаються дотримуватися церковні правила, щоб не розгнівати Михайла. Важку роботу можна здійснити тільки в тому випадку, якщо вона допоможе потребує і піде йому на благо.

Бажано в цей день зайнятися якимись благодійними справами, а ще попросити вибачення у того, у кого давно хотів попросити і обов'язково потрібно помиритися з близькими, якщо ви були у сварці. Взагалі в цей день не можна сваритися, не лихословити, не допускати погані думки, сумувати.

Також вважається, що архістратиг Михаїл має владу покарати людину, якщо він 21 листопада буде затівати якісь справи в корисливих цілях.

Традиції, звичаї і прикмети свята

У цей день всі віруючі обов'язково відправляються до церкви, моляться, просять про здоров'я і благополуччя, про позбавлення від смутку, про збереження миру, спокою, про гармонії в новому будинку. Дітям у церквах у цей день розповідають про історію свята, традиції, правила. В містах і селах, де побудовані храми в честь архістратига Михаїла, проходять молебні. Раніше також священнослужителі ходили по сільських хатах кілька днів напередодні і розповідали про важливий день. Господарі за це дякували їх пирогами і хлібом.

Вважається, що цього дня закінчуються всі польові роботи і можна влаштувати невеликі гуляння. І хоч масштаб їх не дуже великий, але в народі прийнято танцювати, веселитися, співати, готувати різні страви. На столах обов'язково повинен бути мед, а ще пироги, м'ясні страви. Вживати в їжу можна будь-які продукти, якщо день випадає на пісний.

А ще є забобонна прикмета: якщо на Михайла не задобрити дворового, який є молодшим братом домовика, то бути в будинку біді. Тому в цей день приносять окрему вечерю в хлів для дворового. Перевагу віддавали запеченої курки, яку, за повір'ям, дуже любить дворової. Його просили таким чином доглянути за домашніми тваринами. А ще забобонні люди проводили дьогтем смугу навколо будинку, щоб дворової знав своє місце і не заходив у будинок.

З Собором Архістратига Михаїла пов'язані і народні прикмети.
В основному, всі вони про передбаченні погоди.

Наприклад, зима очікується сніжної, якщо вранці 21 листопада ви побачите іній. А от якщо буде туман, то значить можна чекати відлиги.

Якщо день погожий, без вітру і опадів, значить дуже скоро будуть сильні морози.

А якщо на Михайлів день пішов сніг, то весна, швидше за все, теж буде дощовою.

Зверніть увагу, якщо Михайло день вітер дме. Якщо його напрям з півдня, то весна буде ранньою і теплою.

За деякими прикметами саме цей день був початком зимового періоду і вдень, коли ведмеді впадали у сплячку.

Цікаві факти про архістратига Михаїла

Історії відомий факт, який свідчить, що саме архангел Михайло надав допомогу Жанні д'арк. Вважається, що він доручив Орлеанської діви зробити її головну місію — одягти корону на Карла VII. Також відомо, що Михайло разом зі своїми ангелами воював, допомагаючи французам.

Ще відомий факт, коли Михайло допоміг навчитися їздити мученикам Флору і Лавру на конях. Навіть на багатьох іконах цих мучеників зображують сидять на конях, поводи їх тримає архистратиг.

Коптські віруючі присвятили йому річку Ніл. Вони також святкують Михайлів день, але ця дата перенесена на 12 листопада. Якщо Ніл виходить з берегів, то прославляють Михайла за хороший урожай.

Михайла прославляють не тільки в християнському світі. Наприклад, в ісламі Михайло є ангелом вищої категорії, одним з чотирьох ангелів. У нього гарні смарагдові крила, довге волосся, у кожної волосини безліч осіб з мільйонами очей. В ісламі він відповідає за природні сили і у нього в підпорядкуванні безліч ангелів.

За єврейським переказами Міхаель — це ангел, який охороняє престол Господа і чотири сторони світу. Він також є покровителем і захисником євреїв.

Відомо, що архангел Михайло наглядав за Адамом і Євою, стежив за їх життям, коли їх вигнали з раю. Відзначається, що Михайло навчив Адама правильно займатися землеробством і взагалі навчив його цій роботі. Він також попросив, щоб душа Адама змогла повернутися на небо після смерті. Відомо також, що Михайло душі померлих людей проводжав до потойбічного світу. Саме тому 21 листопада люди приходять до церкви, моляться, просять про заспокоєння душі, просять зміцнити віру, допомогти людям зі слабким здоров'ям.

Інф.: ukr.media

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити