Традиції та історія свята
Свято Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа встановлене на згадку про біблійну подію — явлення Божественної величi Христа на горi Фавор.
Вона описана одразу трьома євангелистами, пише газета "Експрес".
У народі ж це одне з дванадняти найбільших свят літургійного року більш відоме як Другий Спас, або ж Яблучний.
Це тому, що в цей день у храмах освячують плоди нового врожаю. 
Що спільного між церковним святом Преображення та народним Спаса? Чому ця біблійна подія відзначається, як одне з найбільших християнських свят?  
— Згадана подія відбулася напередодні страстей Господніх — за 40 днів до розп'яття Ісуса. Про неї згадують євангелисти Матвій, Марко та Лука, — розповідає протоієрей Михайло Сивак, проректор Львівської православної богословської академії УПЦ КП. — Щоб підтримати у вірі апостолів, Ісус Христос явив їм Свою Божественну природу. Бо до того учні бачили Його людиною, хоч із особливими уміннями. Повністю ж прийняти те, що він був Сином Божим, вони були не готові.   Тож Христос вивів на гору Фавор трьох своїх учнів — Петра, Якова та Івана й перед ними преобразився. Лице Його засяяло і одежа стала сліпучо-білою, як сніг. Апостоли побачили дивне сяйво, яке сходило від Спасителя. У цей час явилися два пророки — Мойсей та Ілля. Вони розмовляли з Христом про страждання і смерть.   А тоді учні з хмари почули голос Бога Отця: "Цей є Син Мій улюблений, в Якому Моє благовоління; Його слухайте!" Апостоли зі страху попадали на землю. Та Христос їх заспокоїв: "Встаньте і не бійтесь". Коли піднялися, то побачили Ісуса знову, як звичайну людину. Христос наказав нікому не розповідати про те, що бачили, доки Він не воскресне з мертвих.  
— З якого часу християни святкують Преображення Господнє? І чому це свято випадає саме у серпні?  
—  Церква святкує Преображення 19 серпня орієнтовно з ІІ ст.н.е. Ця дата вибрана зовсім невипадково. Це рівно сорок днів до свята Воздвиження Чесного Хреста Господнього, яке за своїм богословським змістом відповідає Великій П'ятниці — тобто дню, коли Ісуса розіп'яли на хресті.   Свято Преображення ще раз проголошує, що Христос прийшов у світ для спасіння кожного. Цього дня треба всім згадати, що кожен із нас є своєрідним відображенням Бога, створеним на Його образ і подобу. Якщо ми відчуваємо, що живемо рутиною, не усвідомлюючи Божої присутності, то це свято — заклик, щоб і ми переобразилися, від ласки Божої перемінилися і стали правдивою іконою Божою.  
— Які існують традиції, пов'язані зі святом Преображення?  
—  У народі його ще називають Яблучний Спас, бо на Преображення після Літургії освячують у храмах яблука, груші, сливи, виноград. Відомості про це знаходимо ще в третьому Апостольському правилі. На Сході до цього дня зазвичай уже дозрівали злаки та виноград, тому на свято їх приносили до храму для благословення та на знак вдячності Богу за врожай. 19 серпня ще триває піст, але дозволяється вживати рибу. Там, де парафіяльний празник, піст скасовується.  
— Що робити з освяченими фруктами, зіллям, якщо вони зіпсувалися?  
— Не можна викидати їх у смітник, бо ж над ними читається молитва, — відповідає отець Павло Дроздяк, священик УГКЦ. — Найдоцільніше освячені плоди покласти на землю або закопати в садку. Вони перегниють, і з них буде користь. А освячене зілля слід спалити.
— Дуже гарним звичаєм цього свята є обдаровування освяченими плодами тих, кого зустрічаємо після Літургії, особливо — дітей, — додає отець Дмитро Романко (УГКЦ). — Колись вважалося: зі щедрістю, з якою людина ці плоди роздала, Господь на наступний рік винагородить її.   

Богданна МАРТИНИК
Інф.: expres.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити