Володимир ПИЛИПЧУК,
народний депутат України 1-го та 2-го скликань,
академік Академії економічних наук України, професор,
спеціально для
ВН


     Зміст статті

1.  Крах СРСР – процес закономірний
2.  Крах першої  Російської імперії – царської Росії
3.  Крах доктрини комуністичної економіки в період 
     «військового комунізму»

4.  Економіка планового геноциду
5.  Ідея комунізму - утопічна
6.  У кого не було влади в СРСР?
7.  Російські комуністи – владна каста СРСР

8.  Суб’єктивні фактори, що прискорили крах СРСР
9.  Остаточний крах економічної моделі комунізму
10. Огляд фінальної стадії краху СРСР  (юридичний аспект)
11. Роль Горбачова в крахові СРСР            
12. Роль комуністів  Росії в знищенні КПРС

13. Як в Україні сприймали ГКЧП і крах СРСР?

14. Роль КГБ СРСР, Армії  в  ГКЧП
15. Роль Біловезьких Угод і Біловезьких Зубрів.
16. Роль США в зникненні СРСР
17. Чи можна було подовжити існування СРСР?
18. Висновки з аналізу причин Краху комуністичної системи
19. Стосовно перспектив НОВОГО СОЮЗУ з Росією
20. Україна вільна. На черзі – вільність українців! 


 
10. Огляд фінальної стадії краху СРСР (юридичний аспект)

У Прибалтиці Народні фронти розпочали компанію за вихід зі складу СРСР, в Україні  у 1989 році  Народний Рух розпочав боротьбу за суверенітет.
-16 листопада 1988р.Верховна Рада Естонської РСР більшістю голосів прийняла Декларацію про суверенітет Естонії
-11 березня 1990 р. Верховна Рада Литви на чолі з Вітаутасом Ландсбергісом проголосила незалежність.
-23 березня 1990 р.Компартія Естонії вийшла зі складу КПРС.
-30 березня 1990 р.Верховна Рада Естоніїприйняларішення про державний статус Естонії.
-31 березня 1991 р.у Грузинській РСР відбувся референдум про відновлення державної незалежності Грузії, на якому за відновлення державної незалежності Грузії проголосувало 98, 93 % учасників.
-3 квітня 1990 р.Верховна Рада СРСР прийняла закон, що оголошує юридично нікчемними декларації Верховних Рад прибалтійських республік про анулювання входження в СРСР і всі наступні рішення, які з цього витікають.
-9 квітня Верховна Рада Грузії прийняла Акт про відновлення державної незалежності Грузії. Грузія стала другою з союзних республік, що оголосила незалежність,
-4 травня 1990 р. Верховна Рада Латвії проголошує перехід до незалежності (3 березня 1991 ця вимога підкріплена референдумом)
-23 червня 1990 р. Молдавія оголосила про суверенітет.
- 12 червня 1990 р. Росія прийняла Декларацію про державний суверенітет.
- 16 липня 1990р.Верховною Радою України прийнято Декларацію про державний суверенітет Української РСР.
- 30 серпня 1990 р. огоолошує Декларацію про незалежність Татарстан.
- Всі республіки, окрім Туркменістану, приймають аналогічні Декларації. Всі країни колишнього комуністичного табору і колишні республіки Радянського Союзу оголошують про відхід від комунізму і про перехід на  ринкові підвалини побудови своїх економік.
- 12 січня 1991 р.у Таллініміж Головою Верховної Ради Естонської Республіки Арнольдом Рюйтелем і ГоловоюВерховної Ради РРФСР БорисомЄльцинимбуло підписано «Договір про основи міждержавних відносин РРФСР з Естонською Республікою», в якому обидві сторони визнавали однаоднунезалежними державами.
- 4 травня 1990 р. Верховна Рада Латвії проголошує перехіддо незалежності, що було підтримано латвійцями на референдумі 3 березня1991 р.
- 19 серпня 1991 р. створено неконституційний орган – ГКЧП, який незаконноввів у СРСР  режим надзвичайного стану і здійснив спробу державного перевороту в СРСР. Президент СРСР і Генеральний секретар ЦК КПРС М.С Горбачов був під домашнім арештом на своїй дачі в Криму, йому обрізали телефонний зв’язок зі світом. 22.08.1991 року заколот ГКЧП був придушений, а заколотники – арештовані .
- 20 серпня 1991р.Верховна радаЕстонії прийняла резолюцію «Про державну незалежність Естонії».
- 22 серпня 1991 р. секретар Туркменського республіканського комітету партії товариш Ніязов об’явив про перевід всієї власності Радянського Союзу на території республіки під суверенітет Туркменістану.
- 24.08.1991р. вийшов Указ Б. М. Ельцина про заборону діяльності КПРС
- 24.08.1991 М. С. Горбачов об’явив про свою відставку з посади Генерального секретаря ЦК КПРС і звернувся до членів ЦК КПРС із закликом про саморозпуск. 
- Оголошують Акти про незалежність: Україна 24-го серпня, Білорусія 25-го, Молдова-27-го,
- 28-го серпня 1991 року - відставка Уряду СРСР і розпуск Колегії КГБ СРСР.
-29-госерпня Російський парламент забороняє КПРС і накладає арешт на її майно,
-30 серпня 1991 р. Верховна Рада Азербайджану прийняла Декларацію "Про відновлення державної незалежності Азербайджанської Республіки", 18 жовтня був прийнятий Конституційний акт «Про державну незалежність Азербайджанської Республіки», 29 грудня в Азербайджані пройшов референдум про державну незалежність, на якому за незалежність проголосувало 99,58%
- Після серпневих подій 1991 року незалежність Литовської республіки була негайно визнана більшістю країн Заходу.
- 2-6 вересня 1991р. – останній З’їзд народних депутатів СРСР.
- 5-6-го вересня Радянським Союзом визнається незалежність Литви, Латвії, Естонії. СРСР продовжує своє існування у складі ДВАНАДЦЯТИ союзних республік.
- 6-го вересня – проголошення незалежності Чечнею.
6 листопада 1991 р.Указом Президента РРФСР Б. Єльцина була припинена діяльність КПРС і КП Росії  на території РРФСР.
- 14 листопада - В Ново-Огарьово сім колишніх республік СРСР (Росія, Білорусь, Азербайджан, Казахстан, Киргизстан, Туркменістан і Таджикістан) домовились про створення нового міждержавного утворення - Союзу Суверенних Держав (ССД). ССД як Конфедерації зі столицею в Мінську. Договір про створення ССД мав бути підписаним 9 грудня 1991 р.
  
   Стосовно України.
- У відповідності зі ст. 26 Договору про утворення СРСР від 29 грудня 1922р.Україна мала право на вільний вихід із складу СРСР. Скориставшись цим правом:
- Верховна Рада України 16.07.1990 р. прийняла  Д Е К Л А Р А Ц І Ю про державний суверенітет України, якою повідомила весь світ про свій намір утворити українську незалежну від СРСР Державу,
-24.08.1991 року    Верховна Рада України прийняла АКТ проголошення незалежності України.
-1 грудня 1991 року  на референдумі українці підтримали Акт про незалежність України, ухвалений Верховною Радою України 24 серпня 1991 р. У голосуванні взяли участь 31 млн. 891,7 тис. Громадян, або 84,2% загальної кількості включених до списків. З них на запитання бюлетеня «Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?» відповіли «Так, підтверджую» 28 млн. 804,1 тис. громадян, або 90,3%. Україна стала незалежною,суверенною Державою в результаті добровільного і таємного голосування на основі вільного волевиявлення її населення. Україна стала суб’єктом міжнародного права, яку визнали іноземні держави. З указаної дати Україна мала право вступати в міжнародні стосунки, укладати і денонсувати  міжнародні Угоди самостійно. Іноземні держави одна за одною почали визнавати її міжнародну правосуб’єктність. 7-8 грудня Україна як субєкт міжнародного права підписала  Біловезькі Угоди, яким було створено СНД, що не мав статусу держави.
- З 1-го грудня 1991 року Радянський Союз остаточно не розпався і продовжував своє існувавання, але без України, Грузії і без Прибалтійських республік у його складі. Тобто, СРСР продовжував своє існування у складі ДЕСЯТИ республік.
 
- 7-8 грудня – Росія, Україна і Білорусія уклали Біловезькі Угоди про створення Союзу Незалежних Держав(СНД). Україна підписувала Біловезькі Угоди про створення Союзу незалежних Держав, перебуваючи в статусі суб’єкта міжнародного права, а в п. Кравчука на  руках були два легітимних документи - рішення референдуму про незалежність України і результати голосування, за якими народом України він був обраним на посаду Президента незалежної України.
-12 грудня 1991 року Верховною Радою Україниратифікувано Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав, хоча сама Україна не стала  членом в СНД , але набула  статусу Спостерігача.
-12 грудня  1991 року в Російській Федерації прийнято „Постановление Верховного Совета РСФСР  № 2015-1  ”О ДЕНОНСАЦИИ ДОГОВОРА ОБ ОБРАЗОВАНИИ СССР”.
 СРСР ПЕРЕСТАВ ІСНУВАТИ ДЕ-ЮРЕ.
- 21 грудня у Алма-Аті підтверджено денонсацію Договору СРСР і схвалено створення СНД і дезінтеграцію СРСР. Тоді  СНД налічувала 10 членів з 15-й колишніх республік СРСР. П’ять інших (три країни Балтії,Україна та Грузія) тоді в СНД не увійшли, хоча фактично вітали цей історичний факт.
   25грудня 1991р.ввечері Президент Радянського Союзу М.С.Горбачовсклавіз себе повноваження Президента СРСР і заявив : "В силу сложившейся ситуации с образованием Содружества Независимых Государств, я прекращаю свою деятельность на посту Президента СССР". Тієї ж ночі  на куполі Кремлівського палацу був спущенийчервоний прапор СРСР, а на його місце був піднятий триколор Росії. Резиденція  Президента Радянськиго Союзу перейшла у власність РФ.
 
      Розпад СРСР був закономірним і став доконаним фактом, юридично оформленим.
      Елементом випадковості  в розпаді СРСР можна було б вважати те, що це відбулося не кількома роками раніше і не кількома роками пізніше, а саме в серпні-грудні 1991 року. Але, якщо взяти до уваги філософську трактовку випадковості як непоміченої закономірності, то серпень-грудень 91 р. слід визнати закономірним відрізком часу, часу агонії  СРСР. В серпні 1991 року переворот ГКЧП дав старт юридичному оформленню розпаду СРСР, а в грудні 1991 року процес завершився.
Коли недалекоглядні політикани кажуть, що Єльцин, Кравчук і Шушкевич розвалили Союз, підписавши в Біловезькій Пущі 7-8 грудня 1991 року Угоду про створення СНД, то це не відповідає дійсності.
 
  На запитання, хто винуватий у крахові СРСР, відповім наступним чином:
- російська комуністична каста (еліта);
- ідеологія комунізму і імперіалізму, а відтак - всі її теоретики, провідники і очільники, які в основній своїй масі теж були російськими комуністами. 

Продовження:
11. Роль Горбачова в крахові СРСР            
12. Роль комуністів  Росії в знищенні КПРС

 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити