Вікторія ПІДГОРНА, Центр соціально-політичного проектування, для Української правди

 Поки в Москві опонентів влади б'ють кийками і саджають до СІЗО, українська опозиція проводить грандіозні Форуми об'єднання. Чи то влада не боїться опозиції, чи то у нас ще демократія?!
Безумовно, об'єднання опозиційних партій - справа потрібна для майбутніх перемог, та й виборець не буде плутатися в бюлетені. Але чи знайде він там альтернативу владі?
Форум об'єднаної опозиції відповідь на це питання не дав.


 Яскрава Майданна акція виглядала швидше як театральне дійство, ніж виступ реальних опонентів режиму. Лідери опозиції вели себе на сцені так, ніби вже зробили все, щоб країна змінилася: перемогли нинішню владу і провели реформи.
Звичайно, демонструвати народові
впевненість у собі - гарна справа. Але за цим повинні стояти більш вагомі підстави і явні стратегічні переваги. А їх якраз і немає.

Перемогти на виборах простим об'єднанням списків різних партій, а саме в цьому суть процесу, який відбувається сьогодні - не вийде. Що далі?
Хто пояснив народу - як будуть формуватися списки, як проходить затвердження кандидатів на мажоритарних округах? Чому на сцені та біля неї були в основному ті ж політики, які в кращому випадку нічим не проявили себе за останні десять років, в гіршому - дискредитували і себе, і свою ледве дихаючу політсилу.

Політики, яким нічого пред'явити виборцям - ні результатів, ні ідей. Знову за спиною лідерів і за лаштунками майданної сцени маячить минуле - старі кадри, застарілі ідеї і часто популістські пропозиції.
Якщо це не так, то чому опозиція "соромиться" показувати нові обличчя і нову політику? Чому надто багато в чому опозиція залишається закритою для суспільства?

Ну, хоча б взяти питання програми.
Якими б геніальними не були розробники - цією програмою гріш ціна, якщо в її формуванні не брало участь суспільство. Обговорення готового документа - це з епохи КПРС. Створювати програму потрібно було разом із суспільством! Технології такого процесу давно відомі: і БЮТ, і ФЗ мають безліч партнерів в ЄС - нехай попросять поділитися досвідом.

Яскраві заяви на Форумі про "нову політику" не можуть розвіяти сумніви в тому, що опозиція - така, як вона є - поки не готова реально будувати свою діяльність на демократичних принципах. У чому, логічно припустити, і полягає суть нової політики.
Одне з важливих проявів цієї "нової політики" - побудувати зрозумілу систему відбору та формування кадрів, незалежну від думки лідера або керівництва партії. Якщо б така система діяла - ми б могли побачити реальні зміни в українських партіях, інших людей на Майдані, а потім і в парламенті.

Відомо, що ФЗ останні 2 роки намагався побудувати таку нову модель внутрішньопартійної кадрової роботи. Проте коли мова зайшла сьогодні про практику - формування парламентських списків і висування кандидатів від об'єднаної опозиції, - ця модель відкладена. Форум засвідчив, що формування об'єднаної команди йде за старою схемою - весь процес в руках вузької групи осіб.

Можна заявити, що це дрібниця. Головне ж, опозиція - єдина?! ..
Так, якщо б не один "маленький" нюанс: підходи і правила, які діють у внутріпартійних процесах, показують, якою буде політика цих партій в цілому, чого очікувати суспільству.

Немає змін всередині партій - немає змін в країні.

Щоб змінити країну, потрібно, щоб ті політичні сили, які сьогодні називають себе опозиційними, були дійсно альтернативою владі.
Мало просто залучати нові обличчя. Головне полягає в тому, щоб замість нинішніх пострадянських, корпоративно-олігархічних, почали працювати демократичні принципи, цінності і підходи. Говорити про демократію легко, а застосовувати їх кожного дня - дуже складно. Для опозиції в тому числі.

Народ, може, і не дуже розбирається в тому, що таке "демократичні принципи і цінності", але брехню він відчуває дуже добре, так само, як і різницю між владою і опозицією, якщо вона є. Якщо ні - голосує ліниво або взагалі не голосує.
Цінності тільки здаються глибоко теоретичної проблемою. Насправді - для політики це основа основ. Втім, і в бізнесі це не менш важливо. Одна з ключових функцій партій - формування цінностей. У нас же це, скоріше, лобізм і взяття влади.

Владу, звичайно, можна взяти, і навіть можна її укріплювати до упору - як це робить нинішній президент і Партія регіонів. Але розрив між декларованими європейськими цінностями і цінностями реальними, гроші і абсолютна влада - рано чи пізно стане очевидним і народу, і зарубіжним партнерам. І може призвести до абсолютно конкретних, небезпечних і незворотніх для влади наслідків.

Опозиція повинна це усвідомлювати, і робити висновки з чужих помилок, а не повторювати їх.
Сьогодні Україні потрібна справжня контр-еліта, яка принципово відрізняється від правлячого класу - насамперед у питаннях цінностей, принципів і правил гри, в підходах до управління країною, прийняття рішень. Її метою має бути не завоювання влади за всяку ціну, а усвідомлення масштабних завдань щодо зміни країни і своєї відповідальності за це.
І якщо нинішня опозиція не розуміє цих завдань і лише грає черговий електоральний спектакль перед очима очікує змін суспільства - то навряд чи їй вдасться перемогти.

А природа, як відомо, в тому числі і соціальна, не терпить порожнечі. Тому якщо запит українського суспільства на зміни не виконає нинішня опозиція - на зміну їй прийдуть ті, хто сьогодні росте, дозріває і організовується в рамках соціальних мереж.
У сучасному світі багато що стає можливим.

 

 

 

Коментарі

 

Коментарі  

 
0 #1 Антоніо 14.05.2012 16:06
Є великі сумніви у щирості опозиції:(
Цитувати
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити