Автори документу пропонують екзаменувати чиновників на предмет знання української мови та штрафувати тих, хто її ігнорує Народні депутати України Володимир Яворівський (фракція “Батьківщина”), Марія Матіос (УДАР), та Ірина Фаріон (“Свобода”) зареєстрували у Верховній Раді законопроект “Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні”. Про це повідомляється на сайті парламенту.
Згідно із законопроектом , “будь-яка інша мова, що застосовується в Україні, окрім української мови як мови титульної нації та мов інших корінних народів України, для цілей цього закону є іноземною мовою”. Дія закону, у разі його ухвалення, не поширюватиметься на мову релігійних обрядів та на сферу приватного спілкування між особами.

У законопроекті передбачено, що мовою національної меншини України є іноземна мова, яку громадяни України, що за своїм етнічним походженням не є українцями, історично та упродовж багатьох поколінь застосовували в Україні як свою материнську мову. Крім того, регіональною (міноритарною) мовою в Україні є мова, відмінна від української та яка традиційно застосовувалася в межах території України громадянами України, що становлять кількісно меншу групу, ніж решта населення України. Діалекти та говірки української мови, а також мови мігрантів не є регіональними (міноритарними) мовами.
Відповідно до законопроекту, будь-які заходи на розвиток, застосування і захист мов національних меншин чи регіональних (міноритарних) мов не повинні здійснюватися на шкоду українській мові як державній (офіційній) та не повинні перешкоджати її вивченню.

В законопроекті передбачено, що особи, які мають обійняти посісти посади в державному управлінні, повинні скласти іспит на знання української мови. Іспит також потрібно складати для набуття громадянства України.
Автори законопроекту подбали і про регіональні мови. В тих регіонах, де не менше 50% членів громади села, селища чи міста становлять представники нацменшини, законопроект дозволяє в місцевому самоврядуванні використовувати регіональну мову разом із українською.
Суди, освітні установи, телевізійні та радіокомпанії в Україні, відповідно до проекту закону, повинні послуговуватись українською мовою. Те ж стосується і реклами та кіно, знятого за кошти держбюджету. Автори документу роблять певні винятки для регіональних мов. Так, приміром, місцеві телекомпанії можуть вести мовлення регіональною мовою, але не більше 50% ефірного часу.

За порушення мовного закону його автори пропонують штрафувати. Приміром, за порушення порядку застосування української мови в діловодстві посадовець чи підприємець мали б сплатити штраф від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів громадян (5100-6800 гривень).
Підприємець, що надає інформацію про товари та послуги не українською мовою, мав би заплатити від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів.

Також передбачено внести зміни до Закону України «Про Регламент Верховної Ради України», передбачивши, що промовець, який не володіє державною мовою, може виступати іншою мовою, а переклад його виступу на українську мову забезпечує Апарат Верховної Ради.

Інф.: tvi.ua

 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити