"Уся економічна та фінансова системи Росії будуть спіраллю обертатися вниз до самого дна, яке настане невідомо де і невідомо коли. І з абсолютно непередбачуваними наслідками", - Слава Рабінович, російський фінансист
У новому пакеті санкцій правоохоронні органи і розвідка США зобов'язані надавати Конгресу періодичні звіти про наближення російських олігархів до Путіна.
Трамп зовсім не тягнув із рішенням про санкції, усупереч деяким коментаторам. Він прекрасно розумів, що якщо і накладе на них вето, то його дуже легко подолають. Нагадаю, проти цього законопроекту в Палаті представників і Сенаті США висловилася не просто меншість, а якісь одиниці – у межах статистичної похибки.
Я думаю, Трамп чудово розумів, чим закінчиться його відмова підписати цей закон. Крім подолання вето, його б знову почали звинувачувати в тому, що він діє в інтересах Кремля, що підтвердили б багатьма його діями, зокрема і цим вето. Тому він був в абсолютно безвихідній ситуації і підписав цей законопроект, зробивши його законом.

Які зміни настануть після ухвалення нового закону?

По-перше, усі попередні санкції та їх розширення зараз стали вже законом. Це величезна новела – зміна, якої раніше не було. Раніше це були укази президента. Тепер жодних договірняків, жодних залежностей від бажань чи небажань Трампа, жодного тиску на президента або його адміністрацію. Усе це більше не працює. Домовлятися доведеться насамперед із Конгресом США, а значить – з американським народом. І домовлятися можна буде тільки про те, що Конгрес вимагає від Росії. Жодних договірняків із Конгресом і американським народом бути не може, за винятком послідовного доказу того, що Росія змінилася, виконавши умови, викладені в законі.

Крім усього іншого, у цих санкціях такий букет нових вимог, що мало не здасться нікому. Ні Путіну, ні головним членам його ОЗУ, ні сім'ям і нащадкам членів цієї ОЗУ, ні білякремлівським бізнесменам, ні бізнесменам, які не дуже білякремлівські. Мало не здасться всьому російському народові, на жаль. Через те, що він здебільшого як максимум підтримує це злочинне угруповання, а як мінімум – не бере на себе відповідальності за відсторонення її від незаконно захопленої й утримуваної влади.

Росія стала токсичною для міжнародного і російського інвестиційного капіталу вже у 2014 році. З анексією Криму, із розв'язуванням війни на сході України, зі збитим Boeing. Я про це багато писав і рівно три роки тому якраз дуже детально описав, чому Росія стане токсичною. Вона і стала токсичною. Для всього інвестиційного капіталу – як російського, так і міжнародного.

По-перше, між ними немає великої різниці. По-друге, жахливий відтік капіталу з Росії, коли російські інвестори і бізнесмени вивозили свої гроші, протягом трьох років сягнув сотень мільярдів доларів. Колапс іноземних інвестицій свідчить про те, що Росія стала токсичною і для міжнародного капіталу. Зараз вона стане не просто токсичною, а абсолютно недоторканою.
Усі керівники ризиками – чи то у фінансових установах, чи в інших корпораціях – дивитимуться на Росію і бачитимуть перед собою таке рівняння. Потенційний прибуток – $1 млн, потенційний штраф за порушення режиму санкції – $20 млн. Потенційна прибуток – $1 млрд, потенційний штраф – $20 млрд.

Тільки божевільний, а не керівник ризиками, зможе ухвалити рішення про інвестиції з таким рівнянням. Це означає також, що так звана середньозважена вартість капіталу для всіх російських компаній продовжить своє астрономічне сходження в стратосферу.
Цей термін (WACC) позначає середньозважену суміш акціонерного і боргового капіталів – її вартість у принципі має бути нижчою, ніж прибутковість від діяльності, яку здійснює компанія. Вартість капіталу повинна бути нижчою, ніж прибутковість від того, що компанія виробляє. Якщо вартість капіталу дуже сильно зростає – настільки сильно, що це вже сягає стратосфери, – то ні в Росії, ні в інших частинах світу не існує якої-небудь діяльності для цих компаній, яка за дохідністю перевершувала б стратосферичну вартість капіталу.

Коли цю рівновагу порушено, у компанії не тільки зникає прибуток, вона починає генерувати фінансові збитки. Не тільки для себе, але й для своїх акціонерів. Така ситуація англійською називається unsustainable – вона не може тривати довго. Робота компанії в нуль, а потім скочування у збиток означатиме банкрутство. Відповідно, усе більша і більша кількість російських компаній буде перетворюватися на неприбуткові, потім вони ставатимуть збитковими і банкрутуватимуть.

Це призведе до віялових відключень економічної, промислової та фінансової діяльності Росії. Кількість банкрутств у якийсь момент перевищить певну критичну масу, після якої відразу можуть настати дуже важкі наслідки: з'явиться велика кількість безробітних, не здатних знайти роботи, тому що збанкрутувала не тільки їхня компанія, але й більшість інших; російський бюджет не матиме оподатковуваної бази прибуткових компаній, які повинні сплачувати податок до скарбниці, вибухне російський бюджет; відбудуться соціальні вибухи; ну і, звичайно ж, віялові банкрутства призведуть до вибуху банківської системи через неповернення як корпоративних боргів, так і боргів, які має повертати населення, що стало безробітним. І банківська система вибухне.

Ці катаклізми один одного підживлюватимуть із різних боків, і вся економічна та фінансова системи Росії будуть спіраллю обертатися вниз до самого дна, яке настане невідомо де і невідомо коли. І з абсолютно непередбачуваними наслідками.
Що мені надзвичайно подобається у новому пакеті санкцій, – це те, що правоохоронні органи і розвідка зобов'язані надавати Конгресу періодичні звіти про всіх російських олігархів, джерела їхнього капіталу, зміну їхнього фінансового становища і – найголовніше – про їхнє наближення до Путіна.
Тут можна навести кілька прикладів того, як це працює, як це не працювало у минулому і як було б, якби такі санкції існували вже давно. Про це можна буде прочитати в моєму блозі вже наступного тижня.

Слава Рабінович, російський фінансист і блогер, Головний виконавчий директор Diamond Age Capital Advisors
Інф.: gordonua.com

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити