Президентам Росії та України Дмитру Медведєву та Віктору Януковичу не вдалося домовитися ні за ціною на газ, ні щодо перспектив вступу України до Митного союзу, ні з інших питань, які обговорювалися під час зустрічі в сочинській резиденції «Бочаров струмок».

У зв'язку з цим, українські і московські ЗМІ з посиланням на джерела в урядах двох країн, прогнозують затяжне протистояння обох сторін, і не виключають навіть повторення «газової війни» передвиборної зими 2012 року.
Не секрет також, що на сьогодні через «справи Тимошенко» Україна опинилася в не надто приємному для неї стані у відносинах з Європою і США. Враховуючи обидві сторони одного фактора, що буде далі?

Володимир ФЕСЕНКО, експерт-політолог, керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента»
Від учорашньої зустрічі двох президентів навряд чи можна було (і навряд чи варто було) очікувати швидких результатів нових домовленостей. Після паузи, що виникла в останні місяці, головний результат - це відновлення відносин на вищому рівні. І зараз, перш ніж досягати якихось нових результатів, потрібно розрядити напруженість між двома нашими країнами. В принципі, вчорашня зустріч цілком може цьому сприяти. Але, повторюю, очікувати швидких результатів за рішеннями численних проблем не варто.
Я думаю, нас очікують затяжні і дуже непрості газові переговори; дуже багато фахівців вважають, що Росія не піде на перегляд вкрай невигідної для України газового угоди 2009 року до завершення виборчого марафону. Хоча це «брязкання зброєю» і нагнітання обстановки у стосунках двох країн аж ніяк не на користь ні Росії, ні Україні. Це ж тільки прихильники «чорного піару» вважають, що використання образу дурня і брязкання зброєю допомагає виграти вибори. Іноді ці способи дуже навіть допомагають вибори програвати, як це було в нас у 2004 році.
Якщо говорити про зв'язок цих переговорів з нинішньої міжнародної ситуацією, пов'язаною зі «справою Тимошенко», то перше, що зазначу - для Росії не надто важлива політична доля Тимошенко. Для неї справа Тимошенко - тактичне питання на відміну від Заходу, який сприймає це як стратегічний критерій «як далі Україна буде розвиватися?»
Росія гратиме справою Тимошенко. І я можу сміливо говорити (до речі, російські джерела це підтверджують): тема Тимошенко не була предметом переговорів між Януковичем і Медведєвим. Для Медведєва ця тема - взагалі не тема (сміється). Для оточення Путіна - може бути, але для російського президента аж ніяк. Його зараз хвилюють зовсім інші питання.
Росія покритикувала арешт Тимошенко, перш за все, тому, що під загрозою виявилася правова легітимність угод 2009 року. У Росії дуже добре розуміють, що одне із завдань процесу над Тимошенко -  не тільки засудження власне її, а й правове обговорення, і підрив легітимності угод 2009 року. Тому у своїх заявах російський МЗС не стільки Тимошенко захищав, скільки обгрунтовував правомірність і правомочність угод 2009 року.
Тепер з приводу дипломатичної ізоляції, у разі якої ні Захід, ні Москва не будуть з Києвом дружити: ризикну припустити, що такого не станеться. Найбільші проблеми - у випадку, якщо Тимошенко залишиться за гратами і після судового вироку, будуть із Заходом. Швидше за все, в такому разі слід очікувати різкого зниження рівня відносин з Києвом і, відповідно, частоти і формату контактів. Буде щось подібне до того, що зазнав свого часу Леонід Данилович Кучма під час «кольчужного скандалу».
Але якщо виникнуть охолодження у відносинах із Заходом, якщо виникнуть проблеми в переговорах про Зону вільної торгівлі з ЄС і підписанням нової базової угоди про Асоціацію, тоді Київ цілком може розвернутися у бік Москви, яка, природно, цим скористається і розкриє свої обійми. Знову запропонує вступити до Митного Союзу і тоді для України просто відбудеться зміна зовнішньополітичних векторів, що загрожує можливим погіршенням внутрішньополітичної ситуації. До речі кажучи, це може бути гіршим варіантом і для Тимошенко. Подібний розворот буде означати, що вона залишиться надовго у в'язниці і буде повністю виключена з української та міжнародної політичної діяльності.
Олег СОСКІН, політолог, президент Інституту трансформації суспільства
Як і передбачалося, переговори між Медведєвим і Януковичем у Сочі завершилися повним провалом. Від Януковича вимагають чітко виконати передвиборчі зобов'язання, які він давав Путіну і Медведєву, а саме - про вступ України до Митного Союзу і ЄЕП, а якщо бути зовсім відвертим, то про створення реальної єдиної союзної держави у складі Росії, України, Білорусії і Казахстану. Це створення мало на увазі, що першими кроками повинна була стати передача російському «Газпрому» всієї нашої газової системи разом зі сховищами і, відповідно, наших найбільш технологічних галузей - кораблебудування, атомної сфери і авіабудування з усім ноу-хау і т.д.
Природно, Янукович і правлячий олігархат на це піти не може, бо це буде означати моментальне початок національної війни в Україні. Вони прекрасно розуміють, що в такому разі їх чекає дуже швидкий кінець. По суті, вчорашня зустріч у Сочі показала, що Янукович і його найближче оточення виявилися тепер у повній ізоляції: з одного боку, група Янукович-Фірташ-Льовочкін розгорнули війну на фізичне і політичне знищення групи Тимошенко. Паралельно вони ведуть війну з групою Кучми-Пінчука і дуже серйозно «нахиляють» групу родини Ющенків.
Всі ці великі групи зараз опинилися в дискомфорті, і, вважаю, ніякого задоволення від цього стану  вони не відчувають. У свою чергу, групі Тимошенко нічого не залишається, як почати криваву вендету проти Януковича, що  , ,розгорнув бойові дії. Таким чином, до внутрішньої ізоляції тепер «підключилося» і помітна відсутність електоральної підтримки Президента та правлячої партії, що фактично означає швидкий крах чинного режиму. Плюс внутрішньоекономічне банкрутство країни - це теж дуже вагомий, негативний фактор.
Після арешту Тимошенко почалася і зовнішня ізоляція, причому все в досить жорсткій формі. Для підтвердження цих слів як приклад достатньо навести відкликання на термінові консультації французького посла з території України. Сьогодні ми бачимо, як Європа, США плюс Росія виступили проти Януковича в його конфлікті з Тимошенко, для якого газова війна з Росією пов'язана з певним обтяженням у вигляді непередбачуваних наслідків.
Враховуючи, що газова війна розгорнулася на тлі торговельної, сьогодні можна вже говорити про те, що Росія висунула Україні геополітичний ультиматум. Навряд чи випадково опинився і той факт, що російський президент на своєму офіційному порталі виклав розгорнутий початок переговорів зі своїм українським колегою, представивши його як не зовсім адекватну людину, що навіть не уявляє, про що говорити.
Таким чином, підсумовуючи, можна припустити, що тепер з боку Москви приховані ворожі дії будуть наростати, посиляться економічні санкції проти українського експорту; обов'язково повинні бути і якісь провокації з боку Росії в Севастополі.
У загальному й цілому, розглядаючи ці аспекти, сьогодні сміливо можна стверджувати, що Янукович виявився політичним банкрутом. Тепер кожен крок його і його оточення буде тільки погіршувати становище Україну по всіх фронтах. Це, безумовно, крах. Але, на жаль, не тільки Януковича і його режиму, але і всієї країни ....  

Джерело: http://osp-ua.info 
     

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити