Головне завдання, яке стоятиме перед новим гарантом, - це врегулювання ситуації на cході
Руслан Кошулинський - юрист за освітою, Голова Секретаріату Всеукраїнського об’єднання "Свобода", у 2012-2014 роках - віце-спікер Верховної Ради України VII скликання, учасник московсько-української війни, а сьогодні - єдиний кандидат у Президенти України від об’єднаних сил націоналістів. В інтерв’ю "Обозревателю" Кошулинський розповідає, як на посаді Президента збирається встановлювати мир і реформувати Україну.

Головне завдання, яке стоятиме перед новим гарантом, - це врегулювання ситуації на сході. Ви, як учасник московсько-української війни та кандидат у Президенти, яким бачите шлях досягнення миру та повернення окупованих територій?

У нас дуже потужний і сильний ворог. Ворог, який має ядерну зброю, космічні війська й продукує агресію по всьому світу. Думаю, сьогодні вже всім зрозуміло, що Московія не претендувала лише на Крим чи частину Донбасу. Вона хотіла загарбати всю Україну - відновити кордони совєцького союзу, щоби тут, як із 1939-го, роз’їжджали каральні загони КГБ-ФСБ і вбивали нас тільки за те, що ми українці. Тож формула перемоги над цим ворогом не буде простою.

От уявіть ситуацію. Хтось сідає за стіл перемовин із Путіним і каже: "Слухай, відпусти Україну. Поверни їй Донбас і Крим, нехай Україна сама розвивається, як вона хоче"... Це фантастика. Так не буває і так не буде. Нам не потрібен мир шляхом капітуляції, бо це буде крах України. Нам потрібен справедливий мир - мир на українських умовах.

Україна одного разу вдалася до капітуляції - 1994-го віддала ядерну зброю. Тоді влада казала, що світ встане перед нами на коліна. Встав? Нас ніхто не захистив. У світі поважають тільки сильного. Тому перше завдання, яке сьогодні стоїть перед нами, - створити максимально потужні й сучасні Збройні сили.

Кажу з досвіду: нинішній стан Збройних сил - вкрай незадовільний. Я воював у 1987-му і в 2015-му. На тій самій гарматі, мені навіть перенавчатися не треба було. За п’ять років війни технологічного прориву в українському війську, на жаль, не сталося. Тут я не говорю про парадну армію, яку українцям на День незалежності показують. Я кажу про реалії. Доки ми не отримаємо сучасної техніки - будуть гинути наші військовослужбовці. А допускати таке ми не маємо права.

Нам вкрай до потреби створити високотехнологічну професійну контрактну армію та заснувати народний резерв ЗСУ за швейцарським зразком. Мусимо створити потужний ракетний щит — стратегічні неядерні сили, ракети дальністю 500 км і більше. Треба ухвалити державні програми про переозброєння та розвиток ЗСУ терміном на 15-20 років із щорічним контролем виконання. Необхідно ухвалити державну програму військового кораблебудування з урахуванням основних класів кораблів: десантні, мінно-тральні, фрегати та корвети з керованою ракетною зброєю, катери різного призначення. Потрібні також закон морську політику України, закон про цивільну зброю та боєприпаси. Ну й, звісна річ, - реорганізація військово-промислового комплексу на потреби війни.

Створення потужної армії - це величезні кошти. Де плануєте брати їх?

Маю готовий та вже зареєстрований у Верховній Раді законопроект - про військовий податок із олігархів. Заробив 10 мільйонів за рік - відай 10% з цього на армію, заробив більше - віддай більше. Ми усі разом воюємо? Чи хтось воює і вмирає, а хтось на цьому заробляє?

Ще одна можливість - повернення коштів з офшорів. За даними Академії наук, з України вивели 154 млрд доларів США. Повернути їх можемо - "Свобода" давно зареєструвала необхідний законопроект. Суть така: маєш три місяці на повернення грошей в Україну. 50% від суми відразу сплачуєш у скарбницю держави, ще 50% - перевіряємо на легальність і залишаємо на твій бізнес в Україні. Не повертаєш коштів - твоя власність в Україні на ту суму, яку ти вивів, переходить у власність держави. На жаль, чинна влада роками ігнорує цей законопроект.

Третій крок - зміни до закону про державний бюджет. Бюджет на цей рік - просто грабіжницький. ЗСУ профінансовані на 1,5 млрд гривень менше, ніж силові структури. Передаю простими словами: влада зібралася захищати не українців від ворога, а себе від українців. Така ситуація неприпустима. Мусимо виділяти на армію щонайменше 5% від ВВП України.

Нагадаю, що "Свобода" пропонувала 107 поправок до цього проекту закону. Ми вимагали зменшити видатки на утримання чиновницького апарату та силовий апарат на загальну суму 28,3 млрд грн. Ці гроші можна було б витратити на переозброєння армії, на соціальну сферу, на освіту та медицину, де сьогодні діри у фінансуванні - 14 та 12 млрд грн відповідно.

Зрештою, достатньо було б ліквідувати штучно створені, ні для чого не потрібні органи, які лишень гроші з бюджету висмоктують - такі як "Нафтогаз" чи "Укроборонпром".

Вважаєте, 46 млн доларів премії "нафтогазівцям" за виграний суд у Стокгольмі - це забагато?

Це злочинно. Суд проти "Газпрому" виграв не "Нафтогаз", а норвезька юридична компанія, якій за це заплатили 14 млн доларів. Тобто керівництво "Нафтогазу" виписало собі премію ні за що! Вони вже й гроші за кордон вивели, при цьому заявили відкрито - "щоби нова влада не відібрала". Ці 46 мільйонів доларів - це могли бути 15 сучасних танків "Оплот" для українського війська! Нині на фронті жодного такого танку немає!

А пам’ятаєте, що вони обіцяли два роки тому? "Виграємо суд - знизимо ціну на газ на 40%!" Знизили? Та ж навіть гроші із того виграшу ще в Україну не надійшли, а вони вже бюджет роздерибанили.

Ви згадали про "Укроборонпром". Нещодавно журналісти викрили масштабну схему розкрадань у цій державній структурі. Як гадаєте, наскільки реально, що винних у злочині буде покарано?

За цієї влади? Точно ні. "Укроборонпром" був створений указами Януковича та постановами Кабінету Міністрів Азарова спеціально під нардепа-регіонала, а згодом Міністра оборони Дмитра Саламатіна. Це було зроблено спеціально для розкрадання бюджету, знищення армії та військово-промислового комплексу. "Укроборонпром" нічого не виробляє, нічого не продає та ні за що не відповідає. Це просто паразит, який відмиває гроші. З часу створення цієї структури українські підприємства втратили приблизно 50% іноземних замовлень на виготовлення та ремонт військової техніки. А все тому, що "Укроборонпром" штучно завищував вартісь виконаних робіт у рази. Відтак покупці розривали договори та шукали дешевші аналоги по світу. І найгірше, що ці аналоги переважно були лише в Російській Федерації. Коротше кажучи, "Укроборонпром" був вигідний лише одному суб’єкту - РФ.

У 2014-му прийшла "нова" влада, що обіцяла не красти і жити по-новому. То що їм заважало ліквідувати цю корупційну схему? Тільки одне - бажання осідлати цю схему самим. Що вони, зрештою, успішно й зробили.

Військова наука говорить: якщо ви не маєте на озброєнні сучасної зброї і техніки – гинутимуть солдати. Тому справа, яку зараз розслідують, стосується навіть не мародерства. Це співучасть у вбивстві. Це саботаж на користь ворога і державна зрада.

Збитки, які понесла держава, на жаль вимірюються не тільки сотнями мільйонів гривень. Вони вимірюються кров’ю і життями наших захисників. Тому винні у розкраданнях мають бути засуджені за 111 статтею КК України - державна зрада.

Повернімося до "формули перемоги". Що ще, окрім потужного війська, потрібно нам для досягнення миру?

Потужний міжнародний тиск на Московію. Сьогодні Україна провадить перемовини із Кремлем за участі Німеччини й Франції. Ці наші так звані "великі партнери" по нормандському формату будують з Московією газогін в обхід України - Північний потік-2. Щойно він запрацює - Україна почне втрачати 3 млрд доларів щороку. То це наші друзі чи бізнес-партнери Путіна? Сьогодні Україна має двох стратегічних союзників на міжнародній арені - це США та Велика Британія. Пригадайте, що вони зробили з Московією після замаху на Скрипалів…За два дні - мінус 16 млрд доларів із бюджету РФ та алюмінієва галузь стоїть на колінах. Можуть тиснути? Можуть. І це, наголошую, тільки за замах на вбивство. А в нас уже понад 13 000 тисяч убитих…і вони лише "глибоко стурбовані". А знаєте, чому?

Нещодавно я мав розмову із представниками нової влади Америки. Я їх запитую: чому допомагаєте Польщі, а не Україні? Бази НАТО, штаб НАТО, навчання Альянсу - все в Польщі. Але це ж ми воюємо! Американці відповідають: так, ви унікальні, тільки ви маєте досвід боротьби з Московією, ми у вас сьогодні вчимося, але…поляки надійні та передбачувані, а ви - ні. Як ми будемо вам довіряти? Дамо гроші - влада розкраде, дамо техніку - наступного дня вона буде в РФ. То чого ви від нас хочете? Ми втрачаємо гроші, накладаємо санкції на московських олігархів, а ви із ними далі торгуєте, дозволяєте їм заробляти в Україні…То ви, українці, визначтесь: у вас гібридна війна чи ґешефтна?!"

І скажіть, що США не мають рації… 11 з 24 українських обленерго належать екс-віце-спікеру Дерджуми РФ Бабакову. У США проти нього санкції ввели, а в Україні він заробляє. У центрі Києва стоїть величезний ТРЦ "Океан плаза", що належить правій руці Путіна Аркадію Роттенбергу, фірми якого будували Керченський міст. Американці теж проти нього ввели санкції, а в Україні він заробляє. Нещодавно був на зустрічі в Ніжинському механічному заводі. Трудовий колектив мені розказав, що їхнє підприємство програло тендер на постачання продукції державному підприємству "Укрзалізниця" московській фірмі, яка дала на 3 гривні менше. П’ятий рік війни! Львівська область за 2018 рік збільшила імпорт з РФ на 500 %. То що ми хочемо від американців?

Розірвемо дипломатичні стосунки з РФ, закриємо кордон, заборонимо московський бізнес в Україні, встановимо повну економічну, енергетичну, ресурсну та транспортну блокаду тимчасово окупованих територій, запровадимо ембарго на московський капітал, товари та послуги, націоналізуємо активи, кінцевими власниками яких є громадяни РФ чи держава-агресор - от тільки тоді США та Британія з нами розмовлятимуть.

Третій чинник перемоги?

Економіка. Доки Україною керуватиме олігархат, у нас нічого не вийде. Погляньмо на цифри. 100 найбагатших олігархів в Україні володіють половиною всього державного боргу (37,5 млрд доларів). 2018-го олігархи в Україні збагатилися в 12 разів швидше, ніж ВВП України. 154 мільярди доларів (!) олігархи вивели з України в офшори (а це 4 річних бюджети нашої держави). Крім того, олігархи тільки офіційно заборгували Нацбанку 45 мільярдів гривень. Олігархи монополізували цілі галузі в Україні, зокрема енергетичну: 85% українського вугілля, 80% електростанцій та близько 50% передачі й збуту електроенергії - в одних руках!

Олігархи перетворили Україну в сировинний придаток, а українців - у дешеву рабсилу, що змушена працювати на їхніх заводах за копійки, а потім купувати їхні товари втридорога. Сьогодні українці змушені масово тікати від цих злиднів за кордон. Я сам був заробітчанином, проїхав майже півсвіту - і ніде не бачив українців-заробітчан жебраками. Зі своїм розумом, фахом і хистом вони успішно реалізовували себе по всьому світу, тільки, на жаль, донині не можуть зреалізувати себе в Україні.

Єдиний шанс змінити ситуацію - ухвалити свободівський Антиолігархічний пакет докорінних перетворень. Це вже готові написані та зареєстровані у Верховній Раді законопроекти в економічній та політичній царинах, які здатні осунути олігархат. Ці законопроекти зокрема передбачають: заборону виведення коштів в офшори та повернення коштів з офшорів, ліквідацію приватних монополій та олігополій, заборону приватизації стратегічних підприємств, націоналізацію електро- та енергогенерації, заборону торгівлі землею с/г призначення. Також ми говоримо про необхідність впровадження процедури імпічменту Президента, ухвалення закону про відкликання депутатів, суддів та посадовців всіх рівнів, позбавлення мандату народних депутатів України за "кнопкодавство" та відсутність без поважних причин під час роботи парламенту, впровадження процедури обрання громадою суддів місцевих судів.

Треба дати українцям можливість реалізовувати себе в Україні. Для цього "Свобода" пропонує вважати кошти, які вони пересилають додому, інвестиціями у власний бізнес, і не оподатковувати їх хоча б на 5 років. Необхідний для цього законопроект є. Він, до речі, дуже схожий до того, який раніше впроваджував Лі Куан Ю в нині суперрозвиненому Сінгапурі. Якщо це стане реальністю - заробітчани зможуть відкрити вдома свій невеликий бізнес та повернутися сюди для гідного життя.

Всі ці законопроекти увійшли до моєї програми - Плану докорінних перетворень і будуть внесені на невідкладний розгляд у ВРУ відразу після обрання мене Президентом.

Четвертий чинник?

Спільна національна ідея. От я нещодавно приїхав зі Сходу. Там хлопці запитують в один голос: "Руслане, а можеш пояснити, чому народні депутати під час воєнного стану пішли у відпустку? Чому верховний головнокомандувач під час війни поїхав відпочивати на Мальдіви? Для нас патріотизм - це коли на крик "наших б‘ють" всі збігаються, а не розбігаються. А в нас сьогодні таке враження, що ми тут воюємо, а влада у Києві на цьому тільки заробляє"…

Маємо розуміти, що основа нашої перемоги - це єдність. Єдність верховного головнокомандувача та війська, єдність влади та Нації в єдиному завданні відстояти свою незалежність і кардинально змінити Державу. Ми не маємо права передати війну нашим дітям. Ми маємо бути останнім поколінням, яке воює за Україні. Нехай наші нащадки уже щасливо живуть у мирній, соборній, заможній державі.

А як Президент Кошулинський формуватиме свою команду. Уже маєте кандидатури голів ГПУ, СБУ, Міноборони…?

У виборчій програмі Кошулинського прописано окремим пунктом: призначати на державні посади фахівців, відібраних на відкритому конкурсі за принципами патріотизму і професіоналізму; запровадити обов’язкову перевірку держслужбовців, кандидатів на виборні посади за допомогою “детектора брехні” на причетність до корупційних дій, сепаратизму, співпраці з іноземними спецслужбами та наявність громадянства інших держав. Тільки цим принципом і керуватимусь. Не хочу одного дня дізнатися, що мій перекладач чи міністр - московський шпигун. Не матиму права на такі помилки.

Сьогодні по рахунках за комунальні послуги деяким людям доводиться віддавати чи не половину своїх заробітків. Який вихід із цієї ситуації Ви вбачаєте? Чи можливо знизити тарифи на комунальні послуги?

Тариф на газ можна знизити вже сьогодні, знявши акциз і ПДВ для приватних господарств. Проте олігархічна влада не зацікавлена в цьому, адже тоді втратять прибутки власники облгазів - олігархи.

Україна щороку видобуває близько 20 млрд кубометрів газу. Приватні господарства споживають 17 млрд кубометрів. Тобто українського газу українцям цілком вистачає. Його вартість - всього 3 гривні! Запитаєте, чому ж ми платимо мінімум 8,50? А тому, що держава постійно докуповує дорогий газ за кордоном - він потрібен для олігархічних підприємств. Цей газ змішують з українським і розбивають ціну на всіх, звідси й виходить 8,50. Тільки в мене питання: чому українці повинні платити зі своїх кишень за олігархічний бізнес? Хочете заробляти - купуйте собі газ і закладайте його вартість в ціну продукту, а українці повинні користуватися своїм газом за собівартістю.

Також нам до потреби повернути до комунальної або державної власності підприємства-монополісти електро-, газо-, тепло-, водопостачання тощо. Зруйнувати корупційні схеми в енергетичній галузі та при формуванні тарифів. Провести повну інвентаризацію видобутку та виробництва всіх енергоносіїв. Встановити реальних власників підприємств галузі, наявність та законність отриманих ліцензій.

Необхідно ухвалити державну програму енергетичної незалежності України за принципом: зменшення споживання, збільшення видобутку, диверсифікація джерел (не більше ніж 30% від однієї країни-постачальника). Заохочувати споживачів до переходу на енергоощадні технології.

Як ви оцінюєте нинішню пенсійну реформу? Чи реально підняти рівень пенсійних виплат?

Держава повинна забезпечити справедливий розмір пенсійних виплат за принципом: чим більший стаж - тим більша пенсія. При цьому заробітна плата має враховуватися при обрахунку пенсії, але стаж має бути основним.

Мінімальна пенсія не може бути меншою від реального прожиткового мінімуму. Нинішній прожитковий мінімум не відповідає реаліям, його давно потрібно було перерахувати. Розрив між найменшою та найбільшою пенсіями може бути щонайбільше п‘ятикратним (для солідарної частини пенсії). Пенсійний вік має бути прив‘язаним до середньої тривалості життя громадян України.

Держава повинна виплачувати пенсії не із пенсійного фонду, розмір якого залежить від кількості зібраного ЄСВ, а із загального бюджету, тобто фінансувати пенсії як і будь-яку іншу статтю витрат.

Треба нарешті почати запроваджувати другий рівень пенсійного забезпечення. Перший рівень - солідарна частина (гарантується державою, виплачується із держбюджету). Другий рівень - накопичується громадянином із кожної зарплатні упродовж всієї трудової діяльності (кошти перераховуються в державні банки).

Тільки така пенсійна система гарантує гідне життя українським пенсіонерам.

У своїй передвиборчій програмі Ви також говорите про "могутній середній клас". А статистикою, сьогодні лише 4% українців відчувають себе середнім класом. Натомість Ви обіцяєте збільшити їх до 60%. Яким чином?

Щоби це стало можливим, треба ліквідувати панування олігархії й дати підприємцям можливість відкривати нові робочі місця. Нині в Україні на підприємствах працюють приблизно 8,5 мільйонів осіб. З них лише 1,5 мільйона зайняті у великому олігархічному бізнесі, решта 7 мільйонів - малий і середній бізнес. Тому там просто необхідно ухвалити новий Податковий кодекс, що сприятиме розвитку малого й середнього підприємництва. Запровадити прогресивну шкалу оподаткування за принципом: малий бізнес ‒ малі податки, великий бізнес ‒ великі податки. Також потрібно забезпечити малий та середній бізнес доступними кредитами. Запровадити безвідсоткові цільові державні кредити на відкриття власної справи.

Інф.: obozrevatel.com

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити