Борис Соколов: Путін - короналіссімус
Чергове звернення президента Росії до уряду і народу, зокрема про печенігів і половців, було витримане абсолютно в сталінському дусі.
Але нинішній російський президент - всього лише пародійний генералісимус. І промова його - не більше ніж пародія на сталінські виступи. Все стає більш кумедним, бо у Путіна дуже ледачі і не допитливі спічрайтери. Путін, як завжди, говорив про приємне: про виплати, допомоги, відтермінування платежів по кредитах і податках і тощо. Головне посилання полягало в цих, як думав президент, проникливих словах, звернених до громадян Росії: "Дорогі друзі! Все проходить і це пройде. Наша країна неодноразово проходила через серйозні випробування: і печеніги її шматували, і половці, - з усім впоралася Росія. Переможемо і цю заразу коронавірусну. Разом ми все подолаємо".

Фраза «Переможемо і цю заразу коронавірусну» явно навіяна відомим плакатом кінця 40-х років минулого століття: Сталін в маршальському мундирі з зіркою Героя Соціалістичної Праці нахилився над «Картою-схемою розміщення державних лісових захисних смуг і полезахисних лісонасаджень». Схоже він нахилявся на більш ранніх плакатах над картою фронтів Великої Вітчизняної війни і червоним олівцем малював стріли ударів Червоної Армії. Називається плакат "І посуху переможемо!" А з'явився він після того як, за вказівкою Сталіна, було прийнято постанову Ради Міністрів СРСР і ЦК ВКП (б) від 20 жовтня 1948 року "Про план полезахисних лісонасаджень, впровадження травопільних сівозмін, будівництва ставків і водойм для забезпечення високих стійких врожаїв у степових і лісостепових районах Європейської частини СРСР». у пресі його догідливо називали «Сталінським планом перетворення природи». Саме ця постанова була наслідком голоду 1947 року в СРСР, спровокованого як посухою, так і нездатністю Радянської держави допомогти своїм громадянам, які зазнали лиха.

Генералісимус думав-думав і, як раз після розгрому генетиків і інших представників справжньої сільськогосподарської науки, на сумнозвісній Серпневій сесії ВАСГНІЛ 1948 року вирішив, що треба ощасливити народ полезахисними лісосмугами, травопільними сівозмінами, а також ставками. Ні, нічого поганого в усьому названому немає. Біда тільки в тому, що сам Сталін і обласкані ним академіки вірили в те, що за допомогою лісонасаджень і травопільних сівозмін можна перемогти природу і назавжди позбутися природних катаклізмів, на кшталт посухи. А ще Сталін сподівався за допомогою цих чудодійних засобів забезпечити високі врожаї на колгоспних полях. Можливо, він дійсно не розумів, що справа не в сівозмінах як таких, а в зацікавленості працівників у результатах своєї праці. У колгоспників цієї зацікавленості ніколи не було, тому і врожаї на колгоспних полях так і залишилися низькими. І нічого тут «Сталінський план перетворення природи» не змінив. Тим більше, що втілювали його в життя цілком бюрократично, впроваджуючи  травопільні сівозміни та лісосмуги там, де треба, і там, де не треба. Після смерті Сталіна Хрущов, природно, від сталінського плану відмовився, і став перетворювати сільське господарство через повсюдне впровадження кукурудзи (навіть в лісотундрі) і спробами наздогнати і перегнати США за виробництвом молока і м'яса. Нічого хорошого, як відомо, з цього не вийшло, і новий голод в СРСР на початку 60-х років вдалося запобігти тільки шляхом масової закупівлі зерна за кордоном.

Володимир Путін, як і попередники, щиро вірить, що неприємні явища природи, на кшталт коронавірусу і економічної кризи, можна перемогти якимись чудодійними засобами і заклинаннями. А звідки взялися в його зверненні загадкові, в контексті епідемії, печеніги і половці, допомогла з'ясувати в ФБ Вікторія Кошкіна, яка вказала, що ледарі-спічрайтери просто запозичили їх з іншого путінського виступу. Він відбувся 31 липня 2010 року, під час лісових пожеж, з якими влада, як годиться, і тоді не могли впоратися. Ймовірно, спічрайтери вирішили: раніше він це говорив в якості прем'єр-міністра, нехай-но тепер скаже те ж саме, але вже в якості президента, причому незмінного. У 2010 році схожий пасаж на проведеній Путіним селекторній нараді з питаннь життєзабезпечення населення, яке постраждало в результаті пожеж, і відновлення об'єктів соціальної інфраструктури, звучав так: «У нас в країні було багато проблем в усі часи. І печеніги Росію шматували, і половці, і пси-лицарі, і Велику Вітчизняну ми пройшли. Росія все перемогла, все пережила. І зараз, звичайно, теж випробування ... І звичайно, ми його подолаємо. Але тільки в тому випадку, якщо будемо працювати злагоджено, консолідовано, ефективно, з повною відповідальністю за доручену країною справу».

Чи то самі спічрайтери здогадалися, чи то Володимир Володимирович текст відкорегував, але «пси-лицарі» і «Велика Вітчизняна війна» з нього зникли, ймовірно, щоб Ангелу Меркель не засмучувати. Ну а печеніги і половці гарні вже тим, що давно зникли з лиця Землі, так що згадка про них в негативному контексті, нікого з політиків і народів, зачіпати не має. А Віктор Шендерович на «Ехо Москви» звернув увагу, що слова про печенігів і половців - це цитата з промови відомого адвоката Федора Плевака на захист старенької, котра вкрала чайник. Тільки там ці слова були сказані з іронією, що спічрайтери, здається, не помітили. Зате в соцмережах путінські печеніги і половці викликали цілий потік дотепних жартів і стали популярним інтернет-мемом: «Як нині збирається Путін В.В. помститися нерозумним мікробам» (Greta Tubrg's ex); «Роскомнадзор: Половецькі танці з опери «Князь Ігор» названо екстремістським матеріалом, і заборонені до розповсюдження на території РФ, - історик-алкоголік (@AlcoHistory)»; Четверте звернення Путіна: Коли наші доісторичні предки билися з мамонтами ... П'яте звернення Путіна: Коли перший кистеперий прабатько росіян виповз з моря на берег ... » (Ярослав Свиридов).

А тут ще, до речі, з’ясувалася особистість вірусолога, з яким консультувався Путін під час попереднього звернення щодо можливого дострокового припинення карантину, і разом з яким він, мабуть збирається «помститися нерозумним коронавірусам». Це Іван Іванович Дідів, шановний вчений, академік РАМН і РАН, повний кавалер ордена «За заслуги перед Отчизною». Ось тільки за фахом він - головний ендокринолог Міністерства охорони здоров'я Росії і директор ендокринологічного наукового центру МОЗ. Ендокринологія - наука важлива і потрібна, але це зовсім не вірусологія. А проконсультувався Путін з Іваном Івановичем тільки тому, що Дідів свого часу був науковим керівником Марії Воронцової-Фаассен, яку ЗМІ вперто називають дочкою Путіна. Недарма академік запевняв, що «для команди Володимира Володимировича, для влади сьогодні характерні самовладання і компетентність». Адже його власна компетентність в питаннях вірусології, м'яко кажучи, викликає деякі сумніви. Так, коли президент Росії підбирає собі експертів і радників за таким принципом, закрадаються певні сумніви в тому, що Росія благополучно пройде випробування коронавірусом.

Також по темі:  Спадкоємці печенігів та інформаційна гігієна - ТУТ

Борис Соколов, російський історик і публіцист
Інф.: day.kyiv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити