Надзавдання російської держави - це успадковане від Чингісхана підтримання стану війни і самовідтворення бюрократії
Станіслав БЄЛКОВСЬКИЙ, російський політтехнолог і публіцист: Чингісхан, засновник монгольської імперії і російської політичної традиції.Її суть війна та жорстокість.
Російська історична традиція ... а традиція - це, як відомо, все, що переходить; це якийсь набір ціннісних, ментальних і моральних пріоритетів, зразків, стереотипів, звичаїв, які переходять із покоління в покоління. При цьому традиція існує анонімно, хоча у неї є батьки-засновники. 
Але коли ми слідуємо традиції, ми не думаємо про цих батьків-засновників. Традиція існує на рівні несвідомого. Вона абстрактна як вексель. Тобто невідомо, звідки вона взялася у нас.

Ця традиція багато в чому була закладена монгольськими завойовниками, нащадками Чингісхана. Сам Чингісхан, основоположник Великої монгольської імперії і нашої політичної традиції, як відомо, в дитинстві після загибелі його батька Есугея був деякий час рабом-колодником.
 
Чингісхан був безграмотний: він не знав навіть абетки, він не вмів читати і писати. Але при підкоренні цивілізованих народів він пізнавав багато. Зокрема, він пізнавав канони бюрократії. 
 
Потім Чингісхан почав будувати свою бюрократію, спираючись на поради свого найближчого конфідента, колишнього китайського чиновника Елюя Чуцая. Власне, надзавдання Монгольської імперії у виконанні Чингісхана, його наступника Угедея і їх загального радника Елюя Чуцая були такі. По-перше, постійна підтримка стану війни.
По-друге, самовідтворення бюрократії. Тому що для вирішення будь-якої задачі потрібно створити бюрократію. Це відноситься і до сучасної Росії. Скажімо, є якісь проблеми на Далекому Сході - давайте створимо Мінсхідрозвитку; є проблема на Північному Кавказі - давайте створимо Міністерство Північного Кавказу. Те, що ці бюрократичні нарости тільки заважають вирішувати проблеми, оскільки чиновники можуть пиляти бюджет і більше нічого, а бюджет не бездонний, це не відповідає базовому типу російського політичного мислення.
 
А найважливішим інструментом управління народом в рамках чінгісханової традиції є жорстокість. І більшовики всіма цими інструментами оволоділи в повному обсязі. Тільки вони змогли задушити російську волю (ось цей страшний набір вийшов з-під будь-якого розумного контролю енергій) за допомогою безпрецедентної жорстокості, на яку білий рух був нездатний, а саме - на вбивство мільйонів своїх співгромадян. Тому більшовики перемогли. І Радянська Росія в 1922-му році трансформувалася в Радянський Союз.
 
І в кінці 80-х років комунізм упав. Радянський Союз розпався не тільки і не стільки, на мій погляд, в силу економічних причин (хоча і в їх силу теж в дуже значній мірі), але й тому, що був вичерпаний концептуальний проект комунізму. Стало ясно, що якщо ми більше не будуємо комунізм, то Радянський Союз не потрібен взагалі. Реформи 90-х років були досить радикальні, в тому числі і в сенсі спроби відмовитися від чінгісхановой традиції.
Але вони зазнали історичну невдачу, тому що нової традиції запропоновано не було. І зараз, за Володимира Путіна, ми повернулися в обійми нашого основоположника Чингісхана. Путін йде шляхом найменшого опору. Він будить в російській колективному несвідомому те, до чого воно призвичаїлось протягом століть. Надзавдання російської держави - це підтримання стану війни і самовідтворення бюрократії. Механізм управління цією державою - жорстокість.
І в такому стані прямо з обіймів Чингісхана ми рухаємося в напрямку раю, обіцяного нам Президентом Російської Федерації Володимиром Володимировичем Путіним.

Інф: echo.msk.ru
 
 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити