"Північний потік-2" розчаровує Кремль,  - ексзаступник голови МЗС Олена Зеркаль 
На проєкт "Північний потік 2" на німецькій території мають повною мірою поширюватися правила оновленої газової директиви ЄС. Чим це загрожує Росії?

Отримала сьогодні багато запитань щодо рішення Німецького регулятора. Зокрема, всіх цікавить чи повністю воно блокує "Північний̆ потік-2", і чому воно таке важливе?

Рішення Федеральної мережевої агенції ФРН стосується правил його функціонування у випадку завершення будівництва. Якщо точніше, воно означає, що на проєкт "Північний потік 2" на німецькій території мають повною мірою поширюватися правила оновленої газової директиви ЄС.

Це, в першу чергу, розділення функцій – одна компанія не може бути постачальником та транзитером газу. За російським законодавством "Газпром" користується монопольним правом видобувати та експортувати газ. Отже, це рішення може спонукати РФ таки наблизитися до європейських норм функціонування газового ринку та провести анбандлінг "Газпрому".

Крім того, одна компанія може користуватися не більше ніж 50% потужностей трубопроводу. До решти 50% власник повинен надати вільний доступ іншим компаніям. Що складно уявити, оскільки "вхід в трубу" є лише на території РФ. Отже, у такому випадку, навіть якщо проєкт буде завершено, Росія зможе використовувати його проєктні транзитні потужності (55 млрд куб. м на рік) тільки наполовину.

Звісно, компанія Nord Stream 2 AG має ще місяць, щоб подати апеляцію на рішення німецького регулятора. І вона вже заявила, що скористається цим правом. Але ми розраховуємо, що аргументи про неможливість застосування звільнення будуть такими ж переконливими для німецької феміди, як і для регулятора.

Втім, збереження транзитної ролі України все ще під питанням. Якщо трубопровід буде добудовано, наш транзит з високою ймовірністю буде дорівнювати нулю.

Саме тому, санкції США мають зараз вирішальне значення для блокування будівництва. Як відомо, російський трубоукладчик "Академік Черський" вже зайшов у німецький порт Мукран, де знаходиться логістичний центр Nord Stream 2 AG та зберігаються матеріали для завершення будівництва. Наші американські партнери запевняють, що "Газпрому" не вдасться задіяти свій флот без ризику для всієї компанії та її акціонерів потрапити під жорсткі санкції США.

Гендиректор компанії Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон розповів про перспективи України за умови завершення будівництва "Північного потоку-2". За його словами, це коштуватиме Україні до 3 мільярдів доларів щорічно.

Після закінчення будівництва трубопроводу в Болгарії і запуску другої нитки "Турецького потоку", Україна ще втратить частину транзиту, який йде в Угорщину і Сербію. Він становить до 15 мільярдів кубометрів газу на рік,
– розповів менеджер оператора ГТС.

Олена Зеркаль, ексзаступник голови МЗС, радниця голови правління Нафтогазу
Інф.: 24tv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити