Сергій Селіфонтьєв: Народним обранцям потрібно припинити популістичні виступи і почати діяти
Яка більша біда в державі: змінити уряд або парламент чи довести до зубожіння всіх людей?
Починається опалювальний сезон. Починаються великі муки нашого населення з тарифами на послуги ЖКГ. І перш за все це стосується енергоносіїв, вартість яких базується на видобутку нашого газу і закладена в загальній ціні на газ. Сьогодні багато політиків та економістів намагаються розглядати ці питання окремо: ціна, яку встановило НКРЕ; потім – яка є ринкова ціна; скільки потрібно сплатити, щоб ця ціна була справді ринковою, як у Європі.

Але ми не можемо розглядати питання ціни окремо від питання ціни на видобуток газу, окремо від питання заробітної плати і платоспроможності населення. Тому, що ті заробітки, які люди отримують навіть при видобутку газу – мізерні. Вони не такі, як у Європі. Тому й ціна нашого газу не може бути така, як у Європі. Адже затрати на його видобуток у нас у десятки разів менші! Тому сьогодні прирівнювати ціну газу до європейських стандартів, не маючи можливості підняти заробітну плату і пенсії до цих європейських стандартів - це, м’яко кажучи, наруга над народом.

Як це можна виправдовувати ціни, зовсім забувши про доходи людей! Сьогодні багато політиків у Верховній Раді піаряться на цій темі. Керівники фракцій виступають і з великим обуренням засуджують це. Вони кажуть: дивіться – ціна газу власного видобутку близько тисячі гривень, а продають його населенню за чотири тисячі шістсот гривень, у чотири з половиною рази дорожче.
Така різниця нібито пов’язана зі змішуванням вітчизняного газу і дорожчого газу з Європи. У мене дуже просте питання: чому ви про це постійно кажете й нічого не робите? У нас парламентсько-президентська республіка. Ви призначили цей уряд! Зніміть його, якщо він невірно, на ваш погляд, щось робить! Якщо ви не в змозі його змінити, складіть свої повноваження, розпустіть парламент і дайте народу обрати тих, хто буде захищати його інтереси. Якщо ви бачите, що парламент не спроможний захистити інтереси людей (а вас саме для цього і обрали!) то, будь ласка, «розпустіться». А то ви подаєте до суду, висловлюєте гнів з трибуни парламенту, та це не полегшує пенсінеру заплатити за опалення, світло і все інше. А субсидії – це приниження людей. Принизлива навіть сама процедура їх оформлення. Людина все життя пропрацювала і не має змоги навіть оплатити послуги ЖКГ! А вони скрізь, як ви кажете, мають складати до 15% від доходів. То зробіть, щоб так і внас було! А так за рахунок субсидій ви знову фінансуєте «Нафтогаз», і куди ті гроші діваються, ми не знаємо!

По-друге, ви всі розмовляєте про ринок. Але, вибачте, який ринок у нас є? Ви ринкову ціну ввели, а ринок не створили. Ніхто з нас не має можливості обрати, в кого цей газ купувати. Немає конкурентного середовища, щоби була підстава вести мову про ринкову ціну на газ.
І третє.  У нас газу свого видобування вистачає на те, щоб повністю задовольнити потреби населення. А для цього газу ніякої ринкової ціни бути не може! Рахуємо витрати, закладаємо ціну на розвиток і все. Це ж національна власність. Але ви цього не робите.

Ми сьогодні можемо видобувати понад 20 мільярдів кубометрів газу. Але чому не має нових свердловин? Наскільки збільшився в цьому році видобуток газу? Скільки планується видобути? І які перспективи у людей взагалі? Чому жоден з керівників фракцій не запитує про це уряд? Газ власного видобутку повинен бути дешевий!  Дорожчим цей газ може бути лише в разі його експорту. Чому ж ми, не встановивши ринкову заробітну плату, ринкову пенсію, встановлюємо ринкові тарифи? Це знущання над людьми.

Тому, повторюю, у мене велике питання до парламенту:  чому у парламентсько-президентській республіці лідери фракцій, які постійно заявляють про велику наругу уряду над людьми, нічого не роблять для того, щоб це зупинити. Народні обранці, ви можете змінити уряд! Сідайте, домовляйтесь і змініть цих «хлопчиків» (зокрем, в НКРЕ), які в житті не бачили, як цей газ видобувається і встановлюють ціни, начитавшись якихось книжок. Такі підходи у нашій неринковій економіці взагалі не можуть використовуватись.

Ситуація, що склалася з тарифами – радикальна. А як це назвати, коли людина не може заплатити за свою квартиру! Яка більша біда в державі: змінити парламент чи довести до зубожіння всіх людей? Переконаний, що парламентарям потрібно припинити популістичні виступи і почати діяти. Якщо у них є відповідальність перед людьми (а вони представляють народ, який за Конституцією є носієм суверенітету – найвищої влади в державі), то вони мають діяти.
І є три напрямки:
перший – запропонувати свої реальні пропозиції уряду і втілити їх (не через місяць-два-три, а через два дні!);
другий – якщо уряд на це піде, зібрати підписи і відсторонити від своїх обов’язків цей уряд, який не забезпечує соціальні гарантії для людей. Уряд – це не керівник народу, а слуга народу. Народ наповнює бюджет і дає уряду, а не навпаки. Тому народ має право з них спитати, чому сплачуючи в бюджет, ми постійно жебракуємо, ан еживемо, як цивілізовані люди.
І третій напрямок: визначити, скільки в одиниці продукції закладено заробітних плат. Це просто – закладіть стільки, щоб можна було людині жити. Тому що жирують олігархи, які мають і 500 і 1000 відсотків прибутку, а люди не мають його взагалі. Хай товстосуми мають хоча б 30% прибутку, але хай люди живуть. Тоді у нас не буде ніяких проблем ні з ЖКГ, ні з ринковими цінами, ні з чим. Потрібно все привести у відповідність з нашими об’єктивними реаліями. 
Потрібно думати про людей, а не про те, як зручніше уряду (який і так заробив на обвалі гривні). Хай нардепи сходять у магазин і на ринок та глянуть на ціни, і їм буде все зрозуміло.
Досить дурити людей. Потрібно діяти!

Сергій Селіфонтьєв, політичний і громадський діяч, народний депутат України 2-го скликання,
для порталу «Воля народу»

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити