Президент України Віктор Янукович наказав уряду продовжувати пошук моделі співпраці з Митним союзом. "Росія, Білорусь та Казахстан для нас не тільки торгові партнери, а сусіди, братні країни, з якими нас зв’язують століття спільної історії", – наголосив Янукович. Між тим, у самому Митному союзі, в Білорусі, не всі вдоволені підсумками співпраці з Росією.
 
Білоруська та російська влада, аргументуючи створення у 2010 році Митного союзу, наголошували, що спільний ринок трьох держав призведе до покращення життя громадян та здешевлення товарів. Але цього не сталося. В Білорусі за три роки функціонування цього союзу багато хто відчув зворотне.
 
Мешканець Мінська Віктор – один з тих, хто постраждав від Митного союзу. Минулого року він втратив місце праці в автосалоні. Через стрімке збільшення мита на імпортні легкові машини різко впали продажі, фірма перейшла на продаж вантажівок, її штат скоротився, і Вікторові довелося змінити роботу.
Ціна на легкові автомобілі після вступу Білорусі до Митного союзу зросла в середньому відсотків на 40

«Обсяги продажу значно скоротилися, цілі верстви покупців зникли, залишилися лише забезпечені люди та підприємства, тому що ціна на легкові автомобілі після вступу Білорусі до Митного союзу зросла в середньому відсотків на 40», – говорить колишній працівник автосалону.
 
Імпортні автомобілі, як нові, так і уживані, стали знову майже недоступні пересічному білорусові – це, мабуть, найбільш болісний для громадян наслідок Митного союзу, в якому Росія змусила Білорусь захищати російських автовиробників.
 
Митний союз відгородив Білорусь від Європи
 
Підвищення мита на імпорт стосується не тільки автомобілів, але і багатьох інших товарів з-поза території Митного союзу.
 
Білоруська економіка в цілому зазнала більше мінусів, ніж плюсів: від свого членства в Митному союзі, вважає мінський економіст Леонід Злотніков.
Білорусь, Росія та Казахстан фактично замкнулися у просторі, де немає високих технологій
Леонід Злотніков

«Ми відгородилися від Євросоюзу через дуже високе імпортне мито, яке діє у Митному союзі, цим ми відгородилися і від сучасних технологій. Білорусь, Росія та Казахстан фактично замкнулися у просторі, де немає високих технологій і де інвестицій не так уже й багато», – пояснює економіст.
 
З іншого боку, Леонід Злотніков називає цей простір і малоринковим: у Росії та Казахстані будують державний капіталізм і не можуть якось позитивно вплинути на Білорусь, підштовхнути її до лібералізації. Білорусь та Росія залишаються наприкінці у світовому рейтингу економічної свободи.
 
А ось обіцяного покращення економічних показників та життєвого рівня громадян від Митного союзу не спостерігається, каже експерт. Економічна ситуація в Білорусі минулого року тільки погіршилася, Білорусь має найвищий рівень інфляції у Європі та СНД.
 
Росія ігнорує Білорусь у Митному союзі
 
Крім того, Білорусь віддала частину своїх повноважень у Комісію Митного союзу. Росія, яка домінує в цьому органі, часто ігнорує інтереси Білорусі, зазначає економіст Леонід Злотніков та наводить приклад. «Десь в Усть-Ілімську, в Росії, комбінат почав випускати крейдяний папір. Але він вийшов дорожчим, ніж імпортний, тоді Росія запровадила підвищене мито на цей папір, хоч його не випускають ані в Білорусі, ані в Казахстані. Навіщо ми тоді в такому союзі, якщо без нас так роблять?» – дивується експерт.
 
А на товари, які виробляє Білорусь, зокрема, одяг та взуття, мито було знижено, і тепер склади на білоруських фабриках переповнені. Президент Олександр Лукашенко днями висловив своє обурення з цього приводу.
 
«Нас вкрай турбує, що наші партнери по Єдиному економічному простору ухвалюють в односторонньому порядку рішення, які, в принципі, руйнують загальний ринок», – сказав Лукашенко прем’єрові Білорусі Михайлу М’ясниковичу.
 
Білорусь також не змогла скористатися з поширення ринків збуту в Росії та Казахстані – такий висновок роблять експерти незалежного Білоруського інституту стратегічних досліджень.
 
Єдиний відчутний плюс для нереформованої білоруської економіки від членства у Митному союзі – знижені ціни на енергоносії, які постачає Росія. Але, як пояснює білоруський економіст Леонід Злотніков, це – політичне рішення: ніби приклад для Києва, якому Москва показує: приєднаєтеся до Митного союзу – теж отримаєте пільгові ціни. Проте користь від такого рішення буде лише для промисловості, яку контролюють українські олігархи, і вона була б збитковою за нормальних ринкових умов.
 
І після Митного союзу Росія буде тягнути Білорусь та Україну до Єдиного економічного простору, а потім – до Євразійського союзу… Але, на думку Злотнікова, Україна не буде приєднуватися до Митного союзу, бо не захоче відгороджуватися від Європи та залишатися серед відсталих економік.

Валерій Каліновський

Інф.: radiosvoboda.org, фото: ladyjin.vn.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити