Експерти "Дня" прокоментували заяви президента РФ про Україну
14 грудня президент Росії Володимир Путін дав в Москві велику прес-конференцію, яка тривала три години п'ятдесят хвилин.
Питання про Україну прозвучали десь через дві години після початку події і на відповіді Путін витратив десять хвилин.
Спочатку він вибирав між питаннями про Україну і Башкирії, сказавши, що в його розумінні вони знаходяться недалеко. Тому український журналіст Роман Цимбалюк, якому Путін дав слово, вирішив поправити главу російської держави, 
вказавши, що Україна і Башкирія все-таки далеко. «Ми тільки з вашими бурятами поки близько знайомі», - підкреслив він.
 
Питання стосувалося теми обміну полоненими, зокрема повернення 65 українців, в тому числі Сущенко, Сенцова і десятків кримських татар. «Раніше ви говорили і ніколи не приховували, що відправляєте людей на Донбас вирішувати військові питання, в житті це називається вбивати громадян України, - сказав журналіст і продовжив. - Якщо ви все-таки виграєте вибори, можливо... ви будете і далі відстоювати таку абсурдну позицію по Донбасу, по миротворцям? »
За словами Путіна, першоджерелом «трагедії» став озброєне і неконституційне захоплення влади. Він вкотре повторив, що російської армії на території Донбасу немає, «але там дійсно створені певні військові міліцейські формування, які є самодостатніми і готові відбити будь-які великомасштабні акції проти Донбасу».
 
Президент РФ вказав на низьку ефективність Мінського формату «перш за все через неконструктивну позицію сьогоднішньої київської влади», зазначивши, що у неї «немає бажання реалізовувати цей документ і немає бажання почати справжній політичний процес».
Закінчив свою промову Путін як завжди мантрою про історичну близькість українців і росіян. «Сама Росія складалася складно, з багатьох слов'янських племен – шістнадцять або тридцять два племені. Зрештою утворилася Русь, частиною якої і центром якої був Київ. І в цьому сенсі наші історичні, духовні та інші коріння дають мені право говорити, що в своїй основі ми один народ», - сказав він.
 
«РОСІЙСЬКА АКАДЕМІЯ НАУК ПРОСТО ВІДПОЧИВАЄ»
 
Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України:
 
- Якщо говорити про якусь новацію, то її не було. Це все вже було обговорено і переговорено. Так що я тут не бачу жодних новел. Це та мантра, яку вони собі вигадали і тепер методично вштовхують у голови росіян. Зрозуміло, що адреса в даному випадку – це внутрішня аудиторія і підживлення в такий спосіб великоросійського шовінізму. Тут немає жодних інших оцінок.
Але мене не так вразила частина цих політичних мантр відносно «державного перевороту» та того, що «їх там немає» і так далі. Це все банальності. Вразило інше. Я вам скажу, що наступного «лауреата» Нобелівської премії з історії ми вже маємо. Це фантастично. Думаю, що російська Академія наук просто відпочиває, як і всі інші академії, які займалися вивченням походження Московської держави, тому що зроблено карколомні «наукові відкриття», які потребують відповідної оцінки та уваги.
 
«ЦЕ ОДНОЗНАЧНО БУЛА ПЕРЕДВИБОРЧА АКЦІЯ»
 
Сергій СОЛОДКИЙ, перший заступник директора Центру «Нова Європа»:
 
- Я для себе нічого нового не відкрив у цій відповіді. Думаю, це й не було ціллю російського президента – дати якусь нову інформацію, нове бачення, показати, що він готовий до пошуку нових підходів, в тому числі співіснування з Україною, проти якої розв’язав агресію.
Ми побачили Путіна, який сформувався за останні 20 років перебування при владі, ми побачили Путіна-міфотворця, який продовжує творити міфи довкола принципових моментів щодо України і щодо зовнішньої політики Росії в цілому.
 
Міф перший. Путін – рятівник стабільності. Він якраз лякав росіян Україною, так би мовити Помаранчевою загрозою. Це не нове, він це неодноразово робив впродовж більше десяти років. Це робить не тільки Путін, але й досить тривалий час президент Білорусі Лукашенко, лякаючи громадян своєї країни українською загрозою. Це зменшує привабливість демократичного розвитку для жителів пострадянського простору в цілому. Тут можна сказати, що керівництво України мало б  розуміти, яку відповідальність несе не лише перед громадянами України, а й  перед усім регіоном і чим довше ми будемо зволікати з успіхами в боротьбі з корупцією, погрузати в тотальних кулуарних розборках, тим більшої шкоди будемо робити Україні та інтересам України у світі. Ми таким чином фактично ставимо під загрозу стабільність демократії в нашому великому регіоні. Тобто наші керманичі мають розуміти відповідальність за те, що вороги користуються нашими слабостями.
 
Міф другий. Путін – миротворець. Ми знову почули, що Путін ні причому, що на Донбасі немає ніяких військ і що він робить усе можливе для звільнення українців, які перебувають у полоні. Це накладається на той фон, що Путін ніби то виступив із ідеєю миротворчого контингенту на Донбасі. Але якраз сьогоднішня прес-конференція показує, що з цією миротворчою ініціативою Путін більше лукавить, ніж справді бажає миру на території України.
Міф третій. Путін – збирач земель. Знову таки він намагався показати світові, по-перше громадянам Росії ту історію, яку він фактично сам вигадав. Знову-таки він розповідав про один народ – українців і росіян, доволі зневажливо і легковажно висловився щодо України, як незалежної держави.
В цілому, це однозначно була передвиборча акція. Путін, який жодного разу не брав участі в якихось передвиборчих дебатах зі своїми опонентами, зрештою зробив усе можливе, щоб цих опонентів не було в Росії в принципі. Тому в нього такий формат спілкування з його громадянами, людьми, які будуть за нього голосувати. Але власне і вибору особливого немає. 
 
Напевно, головний висновок такий, що Україна має бути готова, і думаю, що вже готова до того, що при владі в Росії в ближчій середній перспективі перебуватиме ворожий нашим інтересам політик. Але не менші висновки мають зробити не стільки українці, скільки західні партнери, які намагаються вибудовувати якість діалоги з російською верхівкою, плекаючи надію і створюючи для себе ілюзію, що Путіна можна якимось чином схилити до мирного співіснування. Якраз його сьогоднішні ремарки щодо України і нашої країни в світі показали, що змінювати нічого в своїх поглядах і діях він не збирається.+
 
Наталія ПУШКАРУК, «День»
Інф.: day.kyiv.ua
 

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити