Закон "Про всеукраїнський референдум": воля народу чи воля президента?
Закон "Про всеукраїнський референдум", ухвалений "нишком" в листопаді минулого року, є неконституційним і не відповідає чинній правовій системі, – такою є позиція понад 40 громадських організацій. Вони проаналізували те, в який спосіб ухвалювався цей закон, його текст та закладені у ньому механізми, й назвали цей документ "небезпечним для України", - йдеться у статті на Радіо Свобода.

Експерти вважають, що закон є небезпечним для України, бо "піднімає президента над Конституцією", нівелює роль парламенту як законотворчого органу, дозволяє виносити на референдум будь-які питання, аж до зміни території України. При цьому закон не пропонує механізмів контролю громадськості за підготовкою та проведенням референдуму. Результати ж референдуму, за новим законом, не можна оскаржити у жодному суді.
Закон віддає усі важелі впливу на те, які питання будуть виноситися на референдум і на механізми його проведення – президенту, Центральній виборчій комісії та ініціативній групі.
 
«Це прямо суперечить чинній Конституції, у президента немає повноважень оцінювати конституційність будь-якого питання. Це компетенція Конституційного суду», – сказала Радіо Свобода керівник проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.
​​

Активісти оголосили про утворення коаліції неурядових організацій «За чесний референдум» та підготували два позови до Конституційного суду. Громадські організації вимагають визнати цей закон неконституційним.
 
Опозиція висловлювала побоювання, що референдум використають для обрання президента у парламенті, що дозволить Віктору Януковичу залишитися на другий термін.
 
Закон «Про всеукраїнський референдум» ухвалений 6 листопада 2012 року. Депутати від фракції БЮТ Микола Томенко та Сергій Сас пропонували скасувати це рішення як таке, що було ухвалене з грубим порушенням Конституції та регламенту, однак Верховна Рада відмовилася підтримати їхню постанову. Наприкінці листопада закон підписав президент.
 
Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія) висловила стурбованість законом «Про всеукраїнський референдум», який «дозволяє змінювати Конституцію на референдумі».

Ірина Штогрін, radiosvoboda.org

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити