Ростислав Хотин: Ситуація для президента Володимира Зеленського на нормандській зустрічі буде дуже непростою
Зі згодою України на "формулу Штайнмаєра" відкриваються двері до проведення саміту "нормандської четвірки", але ситуація для України є складною не лише через шквал критики формули з боку політиків і експертів, і виступів проти неї на площах українських міст. На самій зустрічі "нормандської четвірки", з огляду на міжнародні події останнього часу, ситуація для президента Володимира Зеленського буде дуже непростою.

Двигуном якнайшвидшого проведення саміту «нормандської четвірки» – після трирічної перерви – є французький лідер. Емманюель Макрон вважає, що обмін в’язнями між Україною та Росією сьомого вересня створив гарне тло для ширшого політичного врегулювання на Донбасі і вважає, що є сенс зібратися «нормандській четвірці», де з чотирьох лідерів – двоє будуть брати участь в такому заході вперше – сам Макрон і Володимир Зеленський.

Раніше мова йшла про нормандський саміт у вересні, потім дипломатичні джерела вказували різним ЗМІ на листопад, а зараз – після згоди Києва на «формулу Штайнмаєра» – знову говорять про жовтень.

Канцлер Німеччини Анґела Меркель заявила в середу, що передумови для саміту «нормандської четвірки» створені і він відбудеться у Парижі.

Реакція Європи на формулу

На відміну від України, де згода на «формулу Штайнмаєра» викликала зливу внутрішньої критики і низку протестів, ззовні реакція була переважно позитивною або обережно-оптимістичною.

Згоду на «формулу Штайнмаєра» привітав Євросоюз, речниця дипломатичної служби якого заявила, що це може призвести до виконання Мінських домовленостей. Вона запевнила, що ЄС залишається відданим незалежності, суверенітету, територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Привітали також Франція, Німеччина, МЗС якої сказав, що Мінські угоди «не вважатимуться виконаними, поки повний територіальний суверенітет і цілісність України не будуть встановлені у Луганському і Донецькому регіонах».

Привітала підписання «формули Штайнмаєра» як частини ширшого мирного врегулювання і Велика Британія.

У заяві міністра з питань Європи і США Крістофера Пінчера йдеться, що «Сполучене Королівство поділяє думку українського уряду, що місцеві вибори на сході України можуть відбуватися лише за належних умов. Серед цих умов всебічне припинення вогню, виведення іноземних військ та безперешкодний доступ для міжнародних спостерігачів за виборами та ЗМІ».

Глава МЗС Латвії Едгарс Ринкевич теж, вітаючи можливий поступ в донбаському врегулюванні, сказав однак, що розуміє українську стурбованість формулою.

Чого чекати від Нормандії

Для проведення нормандського саміту Росія виставила умову – аби на ньому було затверджено «формулу Штайнмаєра». Цю формулу підтримували Німеччина, Франція та Росія. Першого жовтня на формулу згодилась і українська влада.

Але є й українська передумова перед самітом «нормандської четвірки» – це розведення сил та засобів уздовж лінії розмежування. Йдеться насамперед про Петрівське і Золоте після досягнення певного прогресу в розведенні сил поблизу Станиці Луганської.

Також наблизить саміт і можливий великий обмін в’язнями і полоненими, який очікують в середині цього місця.

Президентові Володимиру Зеленському буде на саміті, з одного боку, легко, бо він ніби виконав передумову і пішов на зустріч нормандським партнерам, згодившись на «формулу Штайнмаєра».

А з іншого боку, важко, бо треба буде переконати інших лідерів, що «червоні лінії», які існують в Україні (цілковите припинення вогню, розведення військової техніки, виведення російських військ, контроль над кордоном, вільні вибори на Донбасі згідно з українським законодавством тощо) мають бути чітко задекларовані, а «формула Штайнмаєра» не повинна вириватися з ширшого – безпекового – контексту.   Повний текст

Ростислав Хотин, журналіст-міжнародник
Інф.: radiosvoboda.org

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити