Борис Соколов: Визнавати чи не визнавати – ось у чому питання
Підсумки другого туру українських президентських виборів Кремль не повністю влаштували.
Судячи з усього, там усе ж таки розраховували, що в другий тур вийдуть Зеленський і Тимошенко, і "проблема Порошенка", таким чином, буде вирішена вже у першому турі, і до того ж збережеться ймовірність перемоги Юлії Володимирівни. Тому одразу ж, коли з'явилися попередні підсумки виборів, у Державній Думі в особі Комітету  у справах СНД заявили, що рекомендують парламентарям не визнавати підсумків президентських виборів в Україні через те, що участь у голосуванні не змогли взяти жителі південно-східних регіонів України і громадяни, які проживають у Росії. На думку депутатів, ідеться про третину виборців. Але голова Ради Федерації Валентина Матвієнко осадила думців, порекомендувавши дочекатися результатів другого туру виборів, а потім уже вирішувати, визнавати чи не визнавати їх.

Проте тема неучасті у виборах нібито 11-12 мільйонів українців (без будь-яких вказівок на те, що саме російська політика щодо України не дозволила мільйонам українців проголосувати) і масових фальсифікацій та порушень, які нібито мали місце в ході виборів, залишається популярною в Росії. Зокрема, російські ЗМІ тиражують заяву Віктора Медведчука про те, що перший тур виборів президента України пройшов необ'єктивно, і умови для фальсифікації результатів були створені ще до початку голосування. На думку Медведчука, «якщо врахувати, що робила влада напередодні, — це і монетизація субсидій, це і виплата державної матеріальної допомоги, це й індексація пенсій, то все це разом, як і багато іншого, говорить про те, що влада зробила все для того, щоб створити собі гідні умови для участі у виборах, але не своїм опонентам». Водночас перемогу Володимира Зеленського в першому турі він назвав «результатом об'єктивного вибору народу» і закликав кандидата не розслаблятися в очікуванні неминучих підступів з боку Порошенка. Хоча і зробив при цьому чергову обмовку про те, що його партія «Опозиційна платформа — За життя» не підтримуватиме ні Зеленського, ні Порошенка і вважає, що її кандидат Юрій Бойко був би гідний виходу в другий тур.

Ця заява, поза сумнівом, була заздалегідь погоджена у Москві і відображає кремлівську стратегію щодо другого туру українських президентських виборів. Вона передбачає два варіанти дій. Перший – це невизнання підсумків виборів і, відповідно, обраного президента України. Такий варіант представляється майже неминучим, якщо перемогу здобуде чинний президент Петро Порошенко, хоча на сьогодні його перемога виглядає малоймовірною через дуже великий розрив у кількості голосів між ним і переможцем першого туру. Як аргументи з російського боку виставлятимуть фальсифікації і порушення, які нібито не дозволили потрапити у другий тур Юрію Бойку, оскільки були спрямовані головним чином проти нього, а також неучасть у голосуванні виборців, які перебувають на території «лнр» і «днр» і в Росії.

А ось у разі остаточної перемоги Зеленського з боку Росії можливі різні варіанти дій. Про всяк випадок буде припасене невизнання підсумків голосування, але ймовірнішим видається те, що Москва Зеленського як президента України все ж визнає. Однак при цьому Кремль намагатиметься, користуючись політичною недосвідченістю шоумена, добитися від Володимира Олександровича згоди на передачу під контроль України окупованої частини Донбасу, але на російських умовах, і бажано – ще до проведення парламентських виборів в Україні, аби тамошні проросійськи налаштовані виборці забезпечили перемогу партії Бойка і Медведчука. Невипадково останній так трепетно відгукнувся про Зеленського. І в цьому ж контексті російські ЗМІ розтиражували заклик представника української маргінальної партії «Свобода» Ірини Фаріон посадити Володимира Зеленського у в'язницю після того, як він подякував українцям, що проголосували за нього, російською мовою («Його за ґрати треба вже саджати сьогодні, не допускаючи у другий тур!»). Ймовірно, кремлівські політтехнологи серйозно вважають, що така подача матеріалу, з одного боку, зміцнить позиції Зеленського в очах його електорату, а з іншого боку, дозволить уникнути звинувачень у прямій підтримці його кандидатури з боку Москви.

Також цілком позитивно з'явилася в російських телесюжетах Юлія Тимошенко, яка оголошує, що вона закликає своїх виборців не голосувати ні за Порошенка, ні за Зеленського, що вона не потрапила у другий тур лише внаслідок фальсифікацій, але не оскаржуватиме підсумків першого туру в судах, оскільки суди все одно контролює Порошенко. Тому треба зосередитися на подальшій боротьбі, треба розуміти, вже на парламентських виборах. Імовірно, в Москві все ж не дуже сподіваються, що вдасться ще до майбутніх виборів у Верховну Раду впхнути «лнр» і «днр» в Україну на своїх умовах, і тому не розраховують на перемогу на парламентських виборах проросійських сил. Але за таких умов найпривабливішим для Кремля потенційним кандидатом у прем'єр-міністри України якраз і стає Юлія Володимирівна. Українська конституція влаштована так, що відносна стабільність у країні досягається лише тоді, коли і прем'єр, і президент належать до однієї й тієї самої політичної партії або блоку. Розділення повноважень між ними прописане досить нечітко, і в разі, якщо президент і глава уряду є політичними суперниками з різними програмами з внутрішніх і міжнародних справ, діяльність президента, прем'єра і парламенту виявляються паралізовані. Сумний приклад протистояння тієї ж Тимошенко і Віктора Ющенка у всіх перед очима. Але такий хаос якраз найбільше і влаштовує Москву, а Тимошенко, в разі своєї перемоги на парламентських виборах, неминуче опиниться в жорсткому протистоянні з будь-яким із можливих переможців президентських виборів – що із Зеленським, що з Порошенком.

Тому найімовірніше – кремлівські пропагандисти як у Росії, так і в Україні продовжуватимуть «мочити» Порошенка і, в жодному разі не лаючи Зеленського, намагатимуться надати йому лише дещо завуальовану підтримку. Як здається, у Москві досі не зрозуміли, що лаючи чинного Президента України, вони лише додають йому голосів, а надто відверта підтримка артиста і шоумена з боку Кремля – це те невелике, що може позбавити його перемоги в другому турі.

Борис Соколов, російський історик
Інф.: day.kyiv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити