Росіяни вчинили віроломне вбивство 366 українських воїнів, 429 – отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 – потрапили у полон
Також Збройні Сили України зазнали значних втрат озброєння та військової техніки на суму майже 300 млн грн.
29 серпня 2014 року о 4:45 розпочався вихід українських підрозділів, які від 10 серпня блокували та зачищали Іловайськ – місто на Донеччині, захоплене бойовиками. Командував відходом генерал-лейтенант ВСУ Руслан Хомчак. Саме ця дата стала днем найбільших втрат для українського народу у російсько-українській війні на Донбасі.

Трагедії, яка відома як "Іловайський котел", передувала низка подій.

Спроби українців взяти під контроль Іловайськ тривали майже від початку серпня. Перші серйозні бойові зіткнення між противниками сталися 10 серпня. Тоді добровольчі батальйони "Донбас", "Азов" і "Шахтарськ" штурмували місто, проте невдало.

Водночас тривали бої за висоту Савур-Могила та місто Красний Луч (зараз Хрустальний), на Луганщині, що знаходяться неподалік від Іловайська. Сепаратисти відтіснили звідти українських військових, створивши таким чином передумови для котла.

У звіті тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, яка займалася розслідуванням причин та наслідків "Іловайського котла", говориться, що проросійські бойовики, використовуючи Савур-Могилу, артилерійським вогнем відрізали українські підрозділи від всіх видів постачання. Також постійні масові обстріли вела Російська Федерація: зі своєї та прикордонної української території, куди регулярно висувалися російські батареї.

12 серпня українські військові успішно взяли під контроль околиці Іловайська з боку Шахтарська. Однак просунутися далі – на Зугрес – не змогли, оскільки бойовики контратакували з районів Моспиного та Харцизька. Вогонь сепаратистами вівся з важкої артилерії прямо з житлових кварталів. Від придушення вогневих точок противника українська армія відмовилася, щоб уникнути жертв серед мирного населення.

Ще один штурм Іловайська відбувся 18 серпня: до міста за підтримки ЗСУ увійшов добровольчий батальйон "Донбас", за ним – батальйон "Дніпро-1". Бойовики у цей час закріпилися у північній частині міста й отримали підкріплення з окупованого Донецька.

Загалом у наступі на Іловайськ брали участь переважно добровольчі батальйони: "Донбас" у складі 220 бійців, "Дніпро-1" (78), "Миротворець" (74), "Світязь" (40, пізніше – 30 бійців), "Херсон" (30) та "Івано-Франківськ" (33) за підтримки армійських частин 17-ї криворізької танкової, 51-й волинської та 93-й дніпропетровської механізованих бригад.

Батальйони "Азов" і "Шахтарськ" були швидко виведені з бойової лінії: перший повернувся до Маріуполя, щоб блокувати можливу атаку росіян з боку кордону, на другий поклали завдання охороняти село Комсомольське.

Попри успішну атаку з двох боків, у результаті якої українці захопили більшу частину Іловайська, розвинути успіх не вдалося: бойовики для усунення загрози залучили резерви з Донецька та накрили позиції українських силовиків залпом "Градів".

На ранок 20 серпня ситуація в місті була невизначеною. Тут були присутні українські військові, а також бойовики, які укріплювалися в місті за рахунок незаконних збройних формувань "Схід" і "Оплот".

Штаб АТО вирішив підсилити військових у місті частинами ЗСУ: 21 серпня до селища Дзеркальне неподалік від Кутєйнікового Амвросіївського району Донеччини, де був базовий табір військ Сектору Б, дістався 1-й механізований батальйон та зведена рота 93-ї окремої механізованої бригади у складі 337 військовослужбовців. Також у групі були 2 танки Т-64, 12 БМП й автомобільна техніка. Там вже знаходились частини 51-ї окремої механізованої бригади. Частина військових відправилася на допомогу загону полковника (зараз генерал-майор) Ігоря Гордійчука, які досі боронили Савур-Могили. А до стратегічного запасу сектору Б разом із військовими 93-ї бригади також увійшли дві групи по 30 бійців з 3-го полку спецпризначення та 73-го морського центру спецпризначення.

У 20-х числах серпня частина бойовиків пішла з Іловайська до Донецька, з 21-го серпні в місті починається зниження масштабів бойових дій. Українці на той час вже контролювали дві третини Іловайська та відрізали шляхи постачання до нього живої сили та техніки російських найманців.

24 серпня зранку ватажок так званої ДНР Олександр Захарченко оголошує про масштабний наступ по всіх напрямках. Після масованого обстрілу з території РФ 5-й батальйон тероборони самовільно пішов із позицій, у результаті чого без прикриття залишилася ділянка державного кордону Кутейникове-Мокроєланчик. Саме звідти на територію України увійшли російські війська. Одна військова колона росіян направилася до рубежу Ленінське, Унгельське, Новоіванівка, а також прорвалася до Осикового. Друга рушила у напрямку Комсомольського.

Раптове вторгнення регулярних підрозділів Збройних Сил Російської Федерації та їхнього маршу в напрямку Іловайськ призвело до того, що батальйони МВС України "Дніпро-1", "Миротворець", "Світязь", "Херсон", "Івано-Франківськ", Нацгвардії "Донбас" та сили сектору "Б" опинилися в оточенні ворога, чиї сили значно переважали українських військових за чисельністю.

26 серпня в результаті наступу збройних формувань так званої ДНР з північного заходу з боку Донецька та з півдня – з району Амвросіївки добровольчі батальйони, підрозділи ВСУ та Нацгвардії опинилися в так званому Іловайському котлі.

У цей же день почалися перемовини між керівником АТО Віктором Муженком та представниками Генштабу ЗС РФ, зокрема із заступником начальника ГШ ЗС РФ Миколою Богдановським, а також на рівні керівництва сектору "Б" та підрозділів збройних сил РФ, про вихід український військових з оточення. Обговорювалося створення безпечних гуманітарних коридорів та надання гарантій безпеки для військовослужбовців ЗС України та інших військових формувань України.

Всього 26-28 серпня лише між керівником АТО Муженком і Богдановським відбулося 12 телефонних розмов. У результаті російська сторона надала гарантії безпечного виходу українських військових з оточення у не бойовому порядку за узгодженими маршрутами.

28 серпня до бойовиків звернувся президент Росії Володимир Путін, який запропонував надати українським підрозділам в Іловайську "зелений коридор".

Вже ввечері цього ж дня російське військове командування змінює умови, наполягаючи на виході українців без зброї та важкого озброєння. Українська сторона не погоджується.

29 серпня о 4:45 за командою генерала-лейтенанта Руслана Хомчака починається вихід українських підрозділів з рубежів Многопілля-Агрономічне на Маріуполь. О 6 ранку до селища Многопілля приїжджає російський бронетранспортер, російський офіцер повідомляє про зміну умов. Не погодившись на них, о 8:15 українські військові двома організованими колонами почали вихід з Іловайська.

А вже о 10:00 російська артилерія під Іловайськом впритул розстріляла так званий "зелений коридор". Разом з українськими бійцями росіяни вбили й трьох своїх десантників, яких українці взяли в полон для гарантії безпечного виходу.

30 серпня всі бійці, які не здалися в полон, зі зброєю і прапорами вийшли через спеціальний коридор до місця дислокації основних сил АТО.

За висновками Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу генпрокурора, який досліджував обставини Іловайської трагедії, причини та наслідки цих подій, росіяни вчинили "віроломне вбивство 366 українських воїнів, 429 – отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 – потрапили у полон". Також Збройні Сили України зазнали значних втрат озброєння та військової техніки на суму майже 300 млн грн.

Увага! На відео є кадри, що можуть шокувати. Не рекомендується до перегляду дітям до 18 років і людям зі слабкою психікою ВІДЕО

Згідно з висновками експертів та комплексу інших здобутих доказів, єдиним фактором, що призвів до трагічних подій під Іловайськом, є військова агресія ЗС РФ.

Вторгнення російських військ на територію України під Іловайськом стало наймасштабнішим актом відкритої агресії РФ проти України під час російсько-української війни на Донбасі.

14 серпня 2017 року Генпрокуратура України передала до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду інформацію про масове вбивство військових ЗСУ під Іловайськом у 2014 році.

За результатами розслідування агресивної війни РФ проти України загалом на цей час притягнуто до кримінальної відповідальності за вчинення вказаних злочинів 110 осіб, у тому числі 68 громадян РФ, серед яких 21 високопосадовець. Указаних осіб оголошено в розшук.

У серпні 2019 року в Україні було запроваджено День пам'яті захисників України, який відзначатимуть 29 серпня. Вона приурочена до дня найбільших втрат української армії на Донбасі — дня виходу з оточення в Іловайську.

У 6-ті роковини Іловайської трагедії: прокуратура назвала масштаб воєнних злочинів Росії.

Інф.: gazeta.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити