В усьому винні неандертальці
Дослідники з'ясували, що частина ДНК людини, яка погіршує перебіг коронавірусу, була передана людині від неандертальців.
Частина геному поширена в Південній Азії і дуже рідко зустрічається в Європі і Східній Азії. Вчені припускають, що одна з частин ДНК, яка пов'язана з важким перебігом коронавірусу, була передана сучасній людині від неандертальців 60 тис. років тому. Про це повідомляє "Фокус" з посиланням на New York Times.

За словами вчених, вони поки не знають, чому саме ця частина ДНК збільшує ризик важкого захворювання коронавірусом. Але результати нового дослідження показують, що давня історія людства впливає на здоров'я сучасних людей до сих пір.

"Цей ефект схрещування, який стався 60 тис. років тому, все ще робить свій вплив сьогодні", - каже генетик із Прінстонського університету Джошуа Ейкі.

Дослідження показало, що цей фрагмент генома, що охоплює шість генів в 3-ї хромосомі людини, зробив дивовижну подорож по історії людства. Ця частина генома зараз поширена в Бангладеш, де 63% жителів мають принаймні одну його копію. По всій Південній Азії майже третина людей успадкувала цей сегмент ДНК.

Однак в інших місцях він не дуже поширений. Тільки 8% європейців мають таку частину ДНК, і тільки 4% в Східній Азії. Він майже повністю відсутній в Африці.

Поки неясно, яка еволюційна модель відповідає за поширення частини генома за останні 60 тис. років.

"Це питання на 10 тисяч доларів", - говорить співавтор дослідження, генетик з Каролінського інституту в Швеції Х'юго Зеберг.

"Слід підкреслити, що на даний момент це просто припущення", - заявив інший співавтор, директор Інституту еволюційної антропології ім. Макса Планка Зеберга Сванте Паабо.

Дослідники тільки починають розуміти, чому COVID-19 більш небезпечний для деяких людей, ніж для інших. Наприклад, минулого місяця вчені порівняли людей з важким COVID-19 в Італії і Іспанії з тими, хто мав легкі симптоми. Вчені побачили два місця в геномі, пов'язаних з великими ризиками. Одне з них знаходиться в 9-й хромосомі і відповідає за групу крові. Друге - це неандерталський сегмент в 3-й хромосомі людини.

Нові дані показали ще більший зв'язок між коронавірусом і 3-ю хромосомою. Люди, у яких відразу два небезпечних сегменти в ДНК, у три рази частіше страждають від важкої форми COVID-19, ніж ті, у кого їх зовсім немає.

Отримавши такі результати, доктор Зеберг вирішив з'ясувати, чи дійсно ця частина ДНК передалася сучасній людині від неандертальців. За його словами, близько 60 тис. років тому деякі предки сучасних людей вийшли з Африки і вирушили в Європу, Азію і Австралію. Ці люди зустрічали неандертальців і схрещували свої гени. Як тільки ДНК неандертальців з'явилася в нашому генофонді, вона поширилася у наступних поколіннях.

Як виявилося, більшість генів неандертальців шкідливі для сучасної людини. У більшості випадків вони негативно впливали на можливість мати дітей. В результаті гени неандертальців стали зустрічатися рідше, і багато хто з них зовсім зникли з нашого генофонду.

Але деякі гени, мабуть, забезпечили еволюційну перевагу і стали досить поширеними. У травні Зеберг, Паабо і доктор Джанет Келсо, також з Інституту Макса Планка, виявили, що у однієї третини європейських жінок є рецептор гормону неандертальця. Він пов'язаний з підвищеною народжуваністю і меншою кількістю викиднів.

Вчені раніше знали, що деякі гени неандертальців, які поширені сьогодні, допомагають також боротися з вірусами. Коли сучасні люди прийшли в Азію і Європу, вони могли зіткнутися з новими вірусами, проти яких у неандертальців уже був імунітет. З тих пір в людській ДНК збереглися ці гени.

Доктор Зеберг вивчив 3-ю хромосому і виявив, що її частина, яка відповідає за тяжкий перебіг COVID-19, є тією ж, що була знайдена у неандертальця, що жив у Хорватії 50 тис. років тому.

Вчені припускають, що імунна відповідь, яка працювала проти древніх вірусів, в кінцевому підсумку, став винуватцем надмірної реакції на новий вірус. Пацієнти з важкими випадками коронавірусу страждають саме від цього, коли їхня імунна система запускає неконтрольовані атаки. Вони закінчуються рубцюванням легенів і викликають великі запалення в організмі.

Як раніше повідомляв "Фокус":

Вчені дізналися, як довго коронавірус залишається заразним. Нове дослідження показало, за яких умов частинки коронавірусу живуть довше.
А фінські вчені показали, як можна підхопити коронавірус під час пробіжки. Дослідники зробили симуляцію того, як вірус може поширюватися в супермаркеті і на пробіжці.
Також голосна розмова допомагає коронавірусові триматися в повітрі до 14 хвилин. Людина може поширювати в повітрі тисячі крапель ротової рідини під час розмови.
Експеримент з ультрафіолетом показав, як коронавірус поширюється в ресторанах. В експерименті взяли участь 10 осіб, серед яких був один "інфікований".
Також вчені з'ясували, які розлади психіки може викликати коронавірус. Дослідники говорять, що ризику піддаються пацієнти з важкою формою COVID-19.

Інф.: focus.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити