Тональність великого свята з кожним роком дедалі більше зміщується у бік комерції
Під час новорічно-різдвяного періоду Львів традиційно стає одним із найпопулярніших пунктів призначення для українських туристів і не тільки.
"Чому Львів зробить ваш вікенд найкращим цієї зими" – з таким заголовком восени вийшов матеріал у британському «The Independent». Гостей з-за кордону місто Лева здивує не типовими для європейських міст різдвяними ярмарками, а збереженими унікальними українськими традиціями святкування Різдва. За раніше невідомими та цікавими різдвяними обрядами та звичаями, які часом не зустрінеш удома, сюди їдуть і українці з інших регіонів.
Офіційно готовим до декількох тижнів святкувань Львів став після нещодавнього відкриття головної ялинки міста на площі перед оперним театром. Цікаво, що цього року ялинку містові подарувала жителька області Любов Поврозник. 50-річне дерево росло прямісінько на її подвір’ї. Саджали його ще її батьки. Тепер воно стало надто великим і навіть небезпечним для мешканців будинку, тому родина вирішила зробити Львову святковий подарунок.
Із року в рік програма різдвяних святкувань у місті Лева досить насичена, хоча здебільшого повторюється. Встановлення Різдвяного дідуха, хода Звіздарів, чимало мистецьких акцій... До речі, якраз театралізованих і музичних дійств цього року (точніше, вже наступного) стане більше. Словом, повна програма новорічно-різдвяних святкувань у Львові вже оприлюднена і її не складно «загуглити».
Тим часом чимала частина львів’ян зізнається: щорічний «ярмарковий Львів» їх уже дещо втомив. Традиційні різдвяні атракції в центрі міста стають розвагою, передовсім, для туристів. Жарт про те, що на свята під час навали туристів львів’яни завжди їдуть за місто, містить у собі чималу частку правди. Стараються не пропустити вони лише традиційну різдвяну забаву в  Шевченківському гаю. Тепла атмосфера різдвяної містерії та дзвін коляди тут завжди гарантовані.
Так звана ярмарковість різдвяного святкування не є атрибутом одного лише Львова. До речі, історики наголошують, що ярмарок на Різдво – це не тільки європейська традиція, але й львівська, щоправда дещо призабута. Особливо популярними ярмарки були у 30-ті роки ХХ століття. Тоді львівські торговці та місцеві ремісники активно пропонували свій товар із різноманітними забавами та конкурсами.
У сучасному контексті Різдва можна й треба говорити про значно ширше та всеохопне явище. Маю на увазі усюдисущу комерціалізацію. Десятки туристичних фірм пропонують різдвяні тури. Мережі супермаркетів уже від листопада приваблюють покупців святковими пропозиціями, акціями та знижками. Усе націлене на те, щоб у новорічно-різдвяний період ваш гаманець значно «полегшав». І така тенденція спостерігається не лише у Львові та Україні. Так всюди, незалежно від того, святкуєте ви Різдво за григоріанським чи юліанським календарем. Тональність великого свята із кожним роком дедалі більше зміщується у бік комерції, а не духовності і традицій. Безперечно, ця тенденція не тішить (хоча бізнесу позитив тут важко не розгледіти).
Отож, сьогодні нам важливо у всій цій комерціалізації не втопитися й не втратити істинне відчуття свята і дух Різдва. Наші унікальні традиції важливо надалі передавати з покоління в покоління. Адже саме звичаї, культура та пам’ять дають нам справжнє усвідомлення того, ким ми – українці – є насправді. Тому за підготовкою до майбутньої новорічно-різдвяної феєрії та відвідинами ярмарку не забудьте, будь ласка, вивчити, наприклад, нову, невідому вам раніше колядку. Пам’ятаймо, що Різдво – це, передовсім, традиції та звичаї, тепла сімейна атмосфера та дзвін коляди.

Дмитро Плахта
Інф.: day.kyiv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити