Невдовзі своє сторіччя відзначить славнозвісна Одеська консерваторія, а нині Національна музична академія імені Антоніни Нежданової. Вона була створена на пожертви місцевих меценатів та членів одеського музичного товариства слідом за Санкт-Петербурзькою та Московською консерваторіями. Її першим ректором став польський композитор, піаніст, диригент і музикознавець Вітольд Малишевський, який залучив до роботи видатних педагогів-музикантів із багатьох країн. Тож уже із самого початку Одеська консерваторія стала вищим навчальним музичним закладом європейського рівня. Такою вона була упродовж віку і залишається понині.

На ознаменування ювілейної дати в Одесі заплановано провести цикл творчих звітів художніх колективів, студентів і педагогів музакадемії та її колишніх вихованців. А добрий початок святкуванню було покладено 13 квітня концертом-прем’єрою Меси G-dur  Франца Шуберта, яку ще іменують Месою №4 до-мажор. Цей монументальний твір за традиційним зразком католицької літургії для хору і солістів композитор написав у 19-річному віці. В основі його незмінний текст латинського богослужіння із шести частин: Господи, помилуй, слава у вишніх Богу, вірую, Свят Благословен та Агнець Божий. Ця меса, на відміну від симфоній Шуберта, часто виконувалася за його життя і навіть була опублікована. Та потім тривалий час композитора визнали здебільшого як пісняра, лише останнім часом його твори крупних форм удостоїлися гідного пошанування. В Одесі його меса №4 до-мажор прозвучала вперше.

А почався концерт із молитви «Аве Марія» Джуліо Каччині, яку виконала лауреат міжнародних конкурсів, солістка одеської філармонії, педагог музакадемії Олена Вишневська. У дні, коли католики вже відзначили Великдень, а християни готуються до свята Світлого Христового Воскресіння, вона була дуже доречною. Як і молитва «Отче наш», «Аве Марія» має такий само лаконічний і всім близький текст: «Радуйся, Маріє, благодаті повна, Господь із тобою. Благословенна ти між жінками, і благословенний плід лона твого, Ісус. Свята Маріє, Мати Божа, молись за нас, грішних, нині і в годину смерті нашої. Амінь.»

Після такої молитви, яку ще називають ангельським вітанням, у переповненій залі римо-католицького костелу Успіння Пресвятої Діви Марії, де відбувався концерт, запанував  благодатний настрій в очікуванні свята зустрічі з високою духовною музикою. Усі найкращі очікування слухачів уповні задовольнили головні виконавці меси - об’єднаний хор «Chorus Fest» у складі заслуженої хорової капели України палацу культури ім. Лесі Українки і молодіжного хору «Ave Musica». Сольні партії виконували заслужена артистка України, професор Олена Стаховська (сопрано), дипломант міжнародного конкурсу  Андрій Полканов (тенор) та соліст Одеського театру опери й балету, лауреат міжнародних конкурсів – Віктор Шевченко (бас). Концертмейстер – Катерина Замишляєва, хормейстер – лауреат міжнародних конкурсів Сергій Савенко, диригент – лауреат міжнародних конкурсів Ніна Заболотна.

Присутні отримали велике задоволення від виконання Меси G-dur Франца Шуберта, яка особливо виразно пролунала під склепінням католицького храму з його чудовою акустикою. Увесь твір звучав як урочистий і величний хорал а водночас був позначений і притаманними композиторові пісенними мелодіями та ліричними наспівами. Добре обізнані з творчістю Шуберта меломани вловлювали у його творі неповторний дух романтизму. І то не дивно, адже написання цієї меси припало на роки першої закоханості автора у юну солістку церковного хору Терезу. Саме вона й надихала юного музиканта.

По закінченню концерту публіка влаштувала таку бурхливу овацію, що останню частину твору співакам довелося повторити на «біс». А потім були квіти, обійми, представників музакадемії вітали з віковим ювілеєм, а учасників хорової капели – із піввіковим. Усі дружно привітали також оплесками й присутнього у залі засновника капели Григорія Ліознова, а його послідовниця, диригент Ніна Заболотна розцілувала свого наставника і вручила йому квіти.

Тож ця прем’єра стала справжньою подією у музичному житті Одеси і гідною відзнакою вікового ювілею її консерваторії.


Сергій Горицвіт, незалежний журналіст, для "Волі народу"

На світлинах: месу Франца Шуберта до-мажор виконують зведений хор та солісти, молитва «Аве Марія» у виконанні Олени Вишневської, слухачі у залі храму, храм успіння Пресвятої Діви Марії в Одесі, квіти засновнику хорової капели Григорію Ліознову від його послідовниці Ніни Заболотної.

Фото автора

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити