В один день, 25 лютого, народилися два великі українські культурні діячі: Леся Українка (1871) і Лесь Курбас (1877). Леся Українка більше відома як письменниця й поетеса. Але в другій половині 90-х років XIX ст. вона звертається до драматургії і розвиває новий жанр - драматичну поему. У цьому жанрі написані її п'єси: "У пущі", "Одержима", "Кассандра", "Камінний господар", "Лісова пісня".
Драматургічне новаторство Лесі Українки перекликається з театральним новаторством режисера і драматурга Леся Курбаса.

Свій талант режисера-новатора, теоретика і педагога Курбас розкрив у створеному ним театрі "Березіль", який відомий нині в усьому світі.
На фасаді будинку Харківського театру імені Шевченка кілька років тому була відкрита меморіальна дошка, на якій зазначено, що тут працював великий діяч української культури Лесь Курбас.
Видатний режисер, актор, драматург, публіцист, перекладач жив і трудився в Харкові з 1926 по 1933 роки.    
Курбаса вважають (і не випадково) чи не першим авангардистом театру. Його ювілейні дати регулярно відзначають за рішенням ЮНЕСКО.

Напевно, не випадково Лесь Курбас обрав для постановки п’єсу Лесі Українки "У пущі" (написану в 1909 році), яка висвітлює актуальну у всі часи проблему стосунків особи та громади. У п'єсі Лесі Українки звучить категоричний висновок:
"Вже коли громада вся рішає,
То всяк примушений рішинця слухать…
Що хочеш, думай, а коритись мусиш.
Громадська влада – то єсть Божа влада,
І всяка думка хай мовчить при ній."

На сцені театру "Березільл" було здійснено оригінальні постановки п'єс, що викликали жвавий інтерес глядачів і гострі дискусії в театральних колах. Курбас брав активну участь у культурному житті: викладав у музично-драматичному театрі, виступав як театральний критик і публіцист в газетах та журналах.
У жовтні 1933 року його звинуватили в ідеологічних помилках і звільнили від художнього керівництва театром. А невдовзі заарештували і розстріляли у 1937-му. Місце його могили на Соловках невідоме досі.    

За інф. Вікіпедії
          

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити