Костянтин Паливода як голова правління, а потім – голова наглядової ради банку отримував близько 3 млн грн зарплати в місяць
Банкурутство року: завершити будівництво ЖК "Еврика", "патріотики" і "патріотики на озерах" можуть Київміськбуд і Stolitsa Group. Для них це ласий шматок, за який варто поборотися.
У грудні має завершитися один з найбільших будівельних скандалів на ринку Києва. Інвестори трьох недобудованих житлових комплексів, які супроводжував банк Аркада, очікують рішення про майбутнє будівництв.
Вони зустріли зиму з надією. Масовий мітинг, який пройшов 30 листопада, приніс результат. Головну вимогу протестувальників - гарантії з боку властей добудувати ЖК "Еврика", "Патріотика" і "Патріотика на озерах" - міська влада не виконала.
Проте, до них вийшов заступник мера В'ячеслав Непоп і пообіцяв: протягом двох тижнів відбудеться прес-брифінг, на якому анонсують результати аудиту недобудованих об'єктів, представлять алгоритм дій та ім'я нового забудовника конфліктних об'єктів, розповідає LIGA.net інвестор ЖК "Еврика" Тетяна Курбатова.

Брифінг відбудеться у приміщенні Нацбанку, - заінтригував Непоп. Це символічно. Трьома місяцями раніше, 26 серпня, в стінах тієї ж будівлі глава Нацбанку зробив резонансну заяву - банк Аркада, який керував засобами близько 13000 інвесторів, - банкрут.
За цей час багато що змінилося.
LIGA.net з'ясовувала, чого чекають інвестори, хто може продовжити будівництво об'єктів, і, головне, за чий рахунок.
Спойлер - є три варіанти вирішення проблеми.

Складна схема

25 серпня НБУ пішов на вимушений крок - визнав банк Аркада неплатоспроможним, щоб "врятувати кошти вкладників і кредиторів банку". Мер столиці Віталій Кличко доручив компанії Київміськбуд провести аудит трьох недобудованих ЖК, щоб визначити дефіцит коштів і знайти нового забудовника.

Об'єкти Аркади - типові представники житла економ-класу, недорогі і невеликі за площею квартири, з низькою ціною на старті, але швидкі у зведенні. За рік до кризи, у 2018 році, Аркада займала 13 місце в рейтингу найбільших забудовників столиці, складеному сайтом Мінфіну.
Пов'язані з банком компанії Аркада-Будівництво і Будеволюція, будують 39 будинків у двох великих житлових масивах Києва: "Еврика" - в Голосіївському і "Патріотика" - в Дарницькому районах. У ЖК "Еврика" - 6 будинків здано в експлуатацію, більше 20 будинків - у різному ступені готовності. У ЖК "Патріотика" - 47 будинків введені в експлуатацію, 5 будинків - у процесі будівництва. У ЖК "Патріотика на озерах", згідно з даними ГО "Захист інвесторів", заснованим інвесторами Аркади, загальна площа забудови 170 га, продано 550 квартир.
Через тиждень, 4 вересня, головного винуватця торжества Костянтина Паливоду - екс-президента банку і його найбільшого акціонера - заарештували, а через два місяці перевели під домашній арешт.

Ще на початку 2019-го, НБУ заборонив Аркаді залучати нові вклади, через що продаж квартир зупинився. При чому тут Нацбанк? Вся справа у складній схемі фінансування об'єктів групи "Аркада".
У теорії, банк Аркада, два забудовника "Аркада Будівництво", "Будеволюція" і ФФБ (Фонди фінансування будівництва) повинні бути незалежними один від одного, крім того функція банку - контроль того, як забудовник розпоряджається коштами вкладників, говорить співрозмовник LIGA.net в керівництві Нацбанку. Але Аркада за всі 27 років своєї діяльності жила за іншими правилами. Всі три елементи входили в одну бізнес-групу.

Основна проблема полягала в позабалансових зобов'язаннях на 9 млрд грн, розповідають в НБУ. Це гроші вкладників ФФБ Аркади, які нічим не гарантовані.

Куди вони зникли - одне з головних питань у цій історії. Після банкрутства Аркади глава МВС Арсен Аваков і голова СБУ Іван Баканов пообіцяли знайти 9 млрд грн вкладників.   Повний текст

Діана Манучарян
кореспондент LIGA.net

Сергій Шевчук
кореспондент відділу "Фінанси"

Інф.: biz.liga.net

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити