Росія – це фейк ньюз, який триває вже понад 300 років
Ідеям боротьби доцільно протиставити ідеї та приклади побудови держави.
Тімоті Снайдер – один з найкрутіших професорів Єльського університету. Його лекторські здібності вражають і захоплюють. Коли я був на його лекції з моєю колегою з Італії, вона сказала, що це найкращий лектор, якого вона бачила в Єлі.
На лекції про добу Гетьманщини я дізнався для себе одну нову річ. Чомусь я був упевнений, що міф про єдність трьох "братніх народів" – українців, білорусів і росіян – придумали в Москві. Як частину імперської ідеології. Виявляється, що ця ідея була сконструйована у нас, в Києві. Щоб захиститися від католиків, православний Київ обґрунтував єдність з Москвою. Тімоті Снайдер зауважив, що тепер Києву, можливо, треба сформувати нову ідею.

Які ідеї могли би зараз допомогти Україні розвиватися? У нас домінують ідеї боротьби. Боротьби, яка не призвела до побудови успішної сильної держави. Наша ідентичність збудована на козаках. Які хоч і перемагали, однак не змогли збудувати державу. Історично ідея козацтва була ключовою для обґрунтування ідеї незалежності нашої країни від Росії, про що пише гарвардський професор Сергій Плохій у книзі «Брама Європи».

У нашій ідентичності також багато від боротьби за незалежну державу початку ХХ століття. І ще від УПА. Це все – ідеї боротьби. Вони гарно надихали на боротьбу за незалежну Україну. Однак з досягненням незалежності ці ідеї втратили свою попередню вагу і наративи мають бути змінені.

Ідеям боротьби доцільно протиставити ідеї і приклади побудови держави. Де ж їх взяти?

Для мене відповідь очевидна – найбільш успішним прикладом державотворення на цих землях була Русь (держави з назвою Київська Русь не існувало – це назва з книжок і, як на мене, час від неї позбутися). Росія значно більше підкреслює свою тисячолітню історію, спекулюючи на нашій. Росія розуміє, що посилання на Русь робить її сильнішою. Тому там продовжують ставити пам’ятники князям київським і влаштовувати святкування. Це час зрозуміти й Україні.

Як на мене, Україна має максимально будувати свою ідентичність, відштовхуючись від Русі, а не козаків чи подій ХХ століття. Україні потрібно позиціонувати себе як єдина і справжня Русь.

Справжня Русь, оскільки наша столиця – Київ. Справжнє християнство, бо Русь охрестили в Києві, а не Москві. Справжня держава, яку боялися і поважали.
Русь, бо це держава з демократичними традиціями народного віче. А Росія при цьому лише фейк. Російське православ’я – це також фейк. Потрібно перехопити наративи Русі. Справжньої, нової.

Україна – це справжня Русь. Росія – це фейк ньюз, який триває вже понад 300 років.

Тарас Шевченко,
Директор Центру демократії та верховенства права, ініціатор кампанії "За безпечні дороги"
Інф.: nv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити