Під фасадом децентралізації уряд здійснює централізацію всупереч волі територіальних громад
Так коментує дії органів влади політичний експерт Михайло Роль.
Як повідомлялося, уряд підтримав зміну адміністративно-територіального поділу України. Кількість районів у державі зменшують з 490 до 129.
Уряд підтримав проєкт формату майбутніх районів в Україні, який визначає їхню кількість та склад, а також проєкт формування територіальних громад.
Таке рішення ухвалили 12 червня під час засідання Кабінету Міністрів.

Згідно із Конституцією України (ст. 85/29) створення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж районів і міст належить до повноважень Верховної Ради України, - нагадує Михайло Роль.

Крім того, децентралізація за лекалами урядів Гройсмана-Гончарука-Шмигаля відбувається неконституційним шляхом:
1. Замість юридичного оформлення територіальних громад як первинних суб'єктів влади і публічних власників на місцевому рівні закріплюється всевладдя органів місцевого самоврядування.
2. Органи місцевого самоврядування ніколи не створювалися (не засновувалися) територіальними громадами, як того вимагає Конституція (ст. 143).
3. Укрупнення тергромад шляхом створення так званих ОТГ - це не що інше як централізація - процес, зворотний децентралізації.
4. В Конституції немає таких суб'єктів місцевого самоврядування як ОТГ (об'єднані територіальні громади). Первинні тергромади можут об'єднуватися, але без втрати свого статусу первинного суб'єкта самоврядування.
5. Така дика підміна децентралізації централізацією вкупі зі зменшенням кількості районів веде до федералізації.

Згадані антиконституційні дії органів влади знищують місцеве самоврядування, підривають конституційний лад у державі, що загрожує національній безпеці, - підсумовує Михайло Роль.

Як пояснювали у Міністерстві розвитку громад та територій, мапи майбутніх районів підготовлені на основі пропозицій ОДА та тривалих консультацій з асоціаціями і експертним середовищем.
Проєкт визначає нижчу межу кількості населення в майбутньому районі – 150 тисяч жителів. Цей критерій відповідає європейським стандартам. Зараз в Україні 490 районів. Має стати - 129.
Як пояснюється, одна з причин змін адміністративно-територіального поділу – це величезні диспропорції параметрів наявних районів, які "не відповідають сучасним вимогам для організації ефективної місцевої влади". Для порівняння, найменший район в Україні за кількістю населення – Поліський, Київської області, в якому проживає 5622 людей, найбільший – Харківський з населенням 182,1 тисячі людей.
Водночас у всіх областях до кінця року має завершитися об'єднання у територіальні громади. Частково це було зроблено добровільно раніше. Тепер ті, хто досі не зробив цього, будуть об’єднуватися за планом уряду. В Україні загалом їх затвердили 1450. Проєкт про ОТГ мають ухвалити з допрацюванням в один день щодо шести областей.


Інф. ВН

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити