Сьогодні, 4-го березня, в Україні відзначається День народження видатного музиканта та громадського діяча Михайла Вербицького
4 березня 1815 року народився Михайло Вербицький, якого більшість знає як автора музики до чинного гімну України.
Варто зазначити, що він не тільки композитор й хоровий диригент, а ще й священник Української греко-католицької церкви та активний громадський діяч: був зачинателем професійної музики в Галичині та одним з фундаторів Національної композиторської школи в Україні.

Непокірний семінарист

Продовжуючи династію священників, Михайло Вербицький вступив до Львівської духовної семінарії. Цікаво, що з неї його виключали двічі: за веселі пісні (адже сміх як профанне начало повністю суперечить сакральному началу), гру на гітарі та запізнення на ранкові молитви. До речі, він створив навчальний посібник “Гра на хітарі”, а музика до гімну у першому варіанті була написана для супроводу на гітарі, а згодом вже з’явився варіант для хорового виконання. Також брав участь у семінарському бунті, де студенти вимагали кращого харчування. Навчання студенту вдалося закінчити вже у Перемишельській семінарії.

Автор трьох гімнів

Вперше виконання твору “Ще не вмерла Україна” як гімну прозвучало у Перемишлі під диригуванням Анатоля Вахнянина як завершальний номер першого на західноукраїнських землях концерту на честь Тараса Шевченка 10 березня 1856 року.

Другим символічним гімном українського народу став “Заповіт” Тараса Шевченка, який поклав на музику Михайло Вербицький, він також створив музику до “Отче Наш”, що фактично є гімном християнства.

Пам’ятник Михайлу Вербицькому у Львові

Пісня, що лунає крізь століття

З першого виконання “Ще не вмерла Україна” почався урочистий шлях пісні крізь буревії історії: з нею на устах йшли у бій Українські січові стрільці, вона супроводжувала проголошення ІІІ і ІV Універсалів Української Центральної Ради, у 1939 стала гімном Карпатської України, у 1953 вона лунала в таборах ГУЛАГу під час Норильського повстання, а 1991 стала Державним Гімном незалежної України!

Символічно, що наш гімн об’єднав текст наддніпрянського автора, а музику — галичанина, це підкреслює соборність українських земель та спільний вектор розвитку.

Перший в історії тиражований на грамплатівці запис гімну "Ще не вмерла Україна!" був 105 років тому
Співає Михайло Зазуляк. Студія Columbia, США, 1916 рік

Автор слів Гімну України — Павло Чубинський | Велич особистості

Тетяна Романова
Інф.: narazi.media

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити