Ошукані вкладники чекають поки закінчиться аудит, але не бажають доплачувати за вже куплені квартири
У Києві не вщухає гучний скандал навколо банку "Аркада", який визнаний неплатоспроможним. Ця історія дуже схожа на історію з компанією "Укрбуд" з 11 тисячами інвесторів і 21 незавершеним об'єктом у столиці.

Але в "Аркаді" справи ще гірші, тому що кількість об'єктів майже в два рази більша. Це 39 будинків, 5 дошкільних навчальних закладів, 5 шкіл, 3 наземних паркінги, 1 пожежне депо та інші об'єкти соціальної інфраструктури. Всі вони ризикують опинитися в ролі недобудов, а інвестори 一 втратити гроші і надії на завершення будівництва.

Delo.ua розповідає історію із самого початку: від великого успіху до найближчих перспектив покупців квадратних метрів.

Що таке банк "Аркада"

Банк "Аркада" знали на банківському ринку скоріше не як банк із класичними продуктами, кредитами, депозитами, а більше в ролі надійного забудовника, з перевіреною роками репутацією.

Компанія успішно впоралася з кризами 2008 і 2014 років, що ще більше зміцнило її репутацію, а покупка квадратних метрів ставала гарною інвестицією, як для власного житла, так і з метою заробітку 一 перепродажу після здачі будинків в експлуатацію за вигідною ціною.

Крім цього, довіра до компанії підкріплювалося способом фінансування об'єктів. "Аркада" використовувала ФФБ (або фонд фінансування будівництва). Цей фонд працював таким чином: інвестори купували квадратні метри, а банк переводив кошти на рахунки фонду. З рахунків фонду кошти виділялися на об'єкти.

Більш того, довіра до компанії підкріплювали ще й рейтинги забудовників. Простий приклад 一 рейтинг порталу "Мінфін", в якому ще на початку 2019 року компанія була в списку надійних забудовників, міцно обіймаючи 13 місце. Однак уже в другому півріччі компанія зовсім зникла з "хіт-параду" забудовників.

На порталі "Де в Києві жити добре" в кінці минулого року було опубліковано інший рейтинг. У ньому лише 1% тих, хто проголосував, висловили довіру компанії. Як виявилося, неспроста.

Що стало причиною проблем

У 2019-му на ринку нерухомості заговорили про проблеми в "Аркаді". Розмови були пов'язані відразу з декількома проблемами:

1. Під питання потрапила земельна ділянка в районі житлового масиву "Осокорки" для нового житлового комплексу "Патріотика на озерах". Компанія планувала зробити цей проект продовженням першого ЖК "Патріотика" в сусідньому мікрорайоні - Позняках, але призупинила будівельні роботи. В результаті частина будинків були здані, а частина 一 заморожені на невизначений термін.

2. Побудували, але не здали об'єкти і в іншому житловому комплексі "Еврика" в Голосіївському районі, поруч зі станцією метро "Іподром".

3. Приблизно тоді ж стався судовий розгляд навколо суми в 365 млн грн на будівництво інфраструктури, яку повинні були повернути компанії з бюджету міста. Але ці кошти так і не були повернуті.

В результаті всі будівельні роботи були припинені. Це послужило причиною недовіри до компанії в другій половині 2019 року і багатьох інших наслідків.

Чому в 2020 році все було знищено

У 2020 році активісти з числа інвесторів житлових комплексів "Еврика", "Патріотика", "Патріотика на озерах" написали понад 1 тисячу звернень до органів місцевої влади з проханням вирішити проблему.

Починаючи з 29 травня 2020 року, інвестори банку "Аркада" почали безстрокову мирну акцію протесту під стінами Київської міської державної адміністрації. При цьому наметове місто під цим будинком стоїь до сих пір. Трохи пізніше, вночі 19 червня 2020 року, мер столиці вийшов до активістів і пообіцяв підтримку.

У той же день Катерина Рожкова, заступник голови правління Національного банку, запропонувала створити робочу групу при Кабінеті Міністрів для вирішення проблеми.

А вже 26 червня, згідно з постановою Голосіївського районного суду міста Києва (від 23 червня 2020 року), в банку "Аркада" провели обшуки і виїмку документов. Також були арештовані рахунки і активи, майно банку. Втім, це рішення визнали незаконним 16 липня.

Через кілька днів після обшуків, 30 червня 2020 року, народний депутат Олена Шуляк разом з іншими нардепами ініціювала створення Міжвідомчої робочої групи при КМУ для врегулювання критичної ситуації з будівництвами банку "Аркада" при Кабміні. В результаті група була створена 12 серпня.

Але ще перед цим, 6 серпня, правління Національного банку прийняло рішення визнати банк "Аркаду" проблемним. Кульмінацією стала новина про визнання банку неплатоспроможним із введенням тимчасової адміністрації з 25 серпня.

"Визнання банку "Аркада" неплатоспроможним де-факто означає блокування всіх коштів на рахунках, у тому числі і на рахунках керуючого фонду. Тому кошти не можуть бути спрямовані на будівництво, що насправді означає заморожування такого будівництва і невведення в експлуатацію у визначений паспортом об'єкта час", 一 пояснює Орися Юзвишин, директор департаменту роздрібних клієнтів вертикалі роздрібного продажу "Кредобанку".

Для вкладників це означатиме інше: 72% з них отримають гроші в повному обсязі, оскільки їхні вклади менше 200 тисяч грн, яку гарантує Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Після виплати гарантованої суми Фонд працюватиме з активами і повертати кошти наступної черги кредиторів.

У той же час 3 вересня було порушено кримінальне провадження про присвоєння грошових коштів президентом банку "Аркада" - 50 млн грн. Крім цього, зараз проводиться аудит об'єктів банку "Аркада" компанією "Київміськбуд". Однак про перспективи добудови об'єктів компанією мова поки не йде.

Що далі?

Історія компанії "Аркада" не перша і явно не остання на українському ринку нерухомості. Її відомі попередники 一 "Укрбуд", "Укогрупп", "Еліта-центр" і багато інших. У вкладників цих компаній - різні сценарії розвитку подій.

Наприклад, об'єкти компанії "Укрбуд" завершує компанія "Київміськбуд". Є й інші приклади, коли у інвесторів з'явилася надія на добудову. Це столичні багатоквартирні будинки по вулиці Сім'ї Сосніних, 4-А, для добудови яких виділили понад 800 млн грн і будівельні роботи все ж ведуться.

Є й досвід добудови довгобудів. Це об'єкт у центрі - житловий комплекс "Фундуклеївській", по вулиці Богдана Хмельницького, 58а, який вдалося завершити із залученням додаткових коштів. Тоді кожному інвестору знадобилося доплатити по $ 127 за кожен квадратний метр у квартирах. Ці кошти були витрачені на завершення будівництва, комунікації, інфраструктуру. Інша історія з позитивним кінцем - житловий комплекс по вулиці Борщагівській.

Як закінчиться історія "Аркади", поки невідомо. Відповідно до закону про фінансово-грошові механізм і закону про систему фонду гарантування вкладів, за рішенням суду управління фондом може передаватися іншій фінансовій установі, що відповідає вимогам законів. До нового керуючого переходять усі права та обов'язки по довірителях цього ФФБ та відповідного забудовника.

У разі ліквідації управителя ФФБ кошти на рахунку ФФБ не включаються до ліквідаційної маси управителя ФФБ і спрямовуються виключно на задоволення вимог довірителів до управителя ФФБ згідно з правилами ФФБ. Незважаючи на зв'язаність забудовника і керуючого (банку), ініціатором такого пошуку може виступити об'єднання самих довірителів (покупців).

"Такий процес складний і тривалий, і без допомоги з боку держави є малоуспішним", 一 пояснює Орися Юзвишин, директор департаменту роздрібних клієнтів вертикалі роздрібного продажу "Кредобанку".

Поки ж вкладники чекають закінчення аудиту "Аркади" - на це піде 2-3 місяці, після чого буде зрозуміло, як діяти далі. Віталій Щербаков, представник активу інвесторів каже, що вкладники не проти, якщо їх недобудови візьме на баланс "Київміськбуд". Але доплачувати нічого не хочуть - кажуть, що ще залишилися непродані квартири в комплексах, і ціла ділянка для "Патріотики на озерах". Мовляв, тому забудовник сам повинен залучати кошти.

Нещодавно Кабмін провів засідання і ухвалив взятися за комплексне вирішення проблеми недобудов. Для цього була створена міжвідомча робоча група, яка вже через 2 місяці повинна презентувати варіанти вирішення.

Катерина Спориш, спеціально для Delo.ua
Інф: delo.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити