Прикро, що Польща знову клюнула на провокацію Москви, - Олег Чорногуз
Правда про "Волинську трагедію"
Від середини травня до 16 липня 1938 р. (через 950 років від хрещення Київської Русі) на Холмщині та Південному Підляшші християнська Польща зруйнувала 91 церкву, 10 каплиць, 26 домів молитви – разом 127 святинь. Крім того, 3 церкви були передані римо-католикам, а 4 храми стали трупарнями”.
                                                                                           Газета "Наше слово", Варшава

А ось цитати, взяті з матеріалів польського історика й публіциста Ґжеґожа Мотики:

"Роль української Церкви мусить відповідати польським державним інтересам, а отже бути чинником, який діє в дусі цих інтересів, пов'язувати громадян передовсім з польською державою, а стосовно Люблінщини мусить бути чинником полонізації. Ми прагнемо полонізації православ'я".
З  директиви  державної адміністрації від 11 грудня 1936 про план насильницької полонізації етнічних українських земель на території Другої Речі Посполитої: "Основні директиви щодо полонізації Холмщини" Координаційному комітетові при Командуванні округи корпусу № 2 генералу Брунон Ольбрихту.

"Із того часу зберігся в мене такий епізод: батько з пурпуровим обличчям кричить, хоч йому не можна було нервуватися, бо мав тяжку хворобу серця, але тоді саме кричав на уряд, на Славоя і на Мосцицького (президента Другої Речі Посполитої – ОЧ) і навіть на Ридза (Едвард Ридз-Смігли - польський воєначальник і політик, Верховний головнокомандувач польської армії на початку Другої світової війни, - ОЧ), хоч мене вчили в школі, що вони мудрі й добрі, тож я переляканий слухав, як він пророкує, що нас тут русини без тіні милосердя виріжуть, що вони нам цього ніколи не забудуть".
                                                                                          Професор Тадеуш Хшановський

Відозва від 18 травня 1943 p., тобто тоді, коли українська поліція залишила   гітлерівські ряди і на їхнє їхнє місце заступили поляки.
Генерал УПА звертається до польського населення Волині: “У теперішній час наша адміністрація полишила свої пости, щоб німці не мали доступу до наших сіл і не могли б нас нищити, як це було досі. Ви першими добровільно зголосилися зайняти її місце і допомагаєте німцям проводити їхню бандитську роботу. Зараз ви є сліпим знаряддям в німецьких руках, яке спрямоване проти нас. Але пам’ятайте: якщо польська громадськість не вплине на тих, котрі пішли в адміністрацію, поліцію та інші установи з тим, щоб вони їх полишили, то гнів українського народу виллється на тих поляків, які мешкають на українських землях. Кожне наше село, кожна наша жертва, що будуть з вашої вини, відіб’ються на вас... Поляки! Опам’ятайтеся! Повертайтеся додому. Ті, котрі зараз служать і допомагають німцям, ще можуть повернутися, але завтра буде пізно. Хто буде і надалі служити та допомагати гестапо, того не мине заслужена кара”.  Додаймо ще відозву, яка видана після перших масових нападів на польські і українські села після провокації червоних і коричневих: “З огляду на офіційне становище польського уряду у справі співробітництва із совєтами, з наших земель поляків слід усувати. Прошу це розуміти так: наказати польському населенню переселитися на чисто польські землі. Якщо воно цього не зробить, тоді вислати боївки, які будуть ліквідувати мужчин, а хати і майно палити (розбирати). При цьому ще раз звертаю увагу на те, щоб поляків закликати залишити землю і щойно опісля ліквідувати їх, а не навпаки (прошу на це звернути особливу увагу)”
               
                                                    Дмитро Клячківський(Клим Савур), генерал-хорунжий, головний командир Української Повстанської армії.

Текст наказу свідчить, що наміри українського командування були лагіднішими, ніж пишуть про це польські публіцисти (хоча вбивство самих мужчин є також злочином), але водночас є доказом, що ланки організації нижчого рівня наказу не дотримувалися.  
Ще один Наказ:
Не можна:
а) вбивати жінок, дітей і старших,
б) вбивати змішані українсько-польські сім’ї,
в) вбивати людей, яких не тягне до польськості, і які насправді є українськими римо-католиками.
Слід:
а) ліквідувати міцні й активні польські скупчення,
б) вдарити на польське керівництво,
в) під час акції забирати зброю, боєприпаси і добуток (худобу, [...] збіжжя, особливо взуття й одяг).
Командуючий Військовим округом УПА “Буг”, полковник  Вороний.

Застереження Олега Чорногуза від 2013-го року див. тут .

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити