Одеський адмінсуд визнав незаконним будівництво крамниці біля унікальної пам'ятки природи 
Одеса. У переддень Нового року прогресивна громадськість міста, а передовсім українське козацтво, отримали справжній подарунок, на який і не сподівалися. Одеський окружний адміністративний суд визнав незаконним будівництво крамниці "Веснянка" біля двохсотлітнього дуба "Чорна ніч" на проспекті Шевченка.
Позивачем у цьому процесі виступило Чорноморське гайдамацьке з’єднання, яке звинуватило обласну інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю і Приморську райадміністрацію в ігноруванні чинного законодавства. Це за їх потурання чотири роки тому приватна компанія "Рестранссервіс" без дозволу державного управління екології в Одеській області спорудила під самісінькою кроною пам’ятника природи, яким є дуб "Чорна ніч", свій магазин "Веснянка". Весь цей час суд ігнорував вимоги громадськості, зволікав із розглядом справи по суті, вимагаючи від позивача безліч усіляких довідок. І ось тепер, нарешті, суд ухвалив рішення, яким зобов’язав Приморську райадміністрацію вжити заходів щодо приведення території біля дуба в первинний стан, що існував до початку будівельних робіт.

Про чорні дні цього дуба мені доводилося писати неодноразово. Під розкішною кроною ряснолистого кучерявого велетня встановлено меморіальну дошку: «Дуб «Чорна ніч», саджений року 1792, на розстанях нерубаїв із чорноморцями з козацької столиці війська на Кубань». Тож у 2012-у році дереву цьому виповнилося 220 років. Це не лише пам’ятник природи, але й пам’ятка нашої історії, яку ігнорує й перекручує одеська антиукраїнська влада. Цей живий свідок минувшини переконливо доводить, що не імператриця Катерина заснувала Одесу своїм рескриптом у 1794 році, а це прадавнє українське місто Хаджибей (за іншими джерелами Коцюбієв), яке для нерубаїв було ще й столицею Чорноморського війська.

Свого часу, коли президентом був Віктор Ющенко, я радив йому під час чергових відвідин Одеси включити до свого маршруту екскурсію до дуба "Чорна ніч" та спонукати місцеве керівництво ліквідувати будівлі під його кроною. Мого листа Віктор Андрійович не взяв до уваги, як і багатьох звернень до нього з приводу спорудження в Одесі пам'ятника "вражій бабі" – Катерині П. Отож, дякуючи його мовчазній згоді, монумент найлютішому катові українського народу тепер є, а дуб як зазнавав поневірянь, так і нині ледве виживає під утисками знахабнілих власників усіляких шопів.

Більше п’ятнадцяти літ місцеві жителі, громадськість Одеси разом із козацькими організаціями ведуть боротьбу за цей пам'ятник природи. Одного разу вони припинили спробу спиляти це унікальне дерево. Але й після цього різні комерційні структури за сприяння місцевих чиновників і депутатів постійно намагаються забудувати цей пам'ятний куточок нашої історії. Неодноразово тут відбувалися сутички зі знахабнілими забудовниками, влаштовувалися пікети громадськості, але реально порятувати дуб так і не вдавалося.

Тепер я мав приємну нагоду привітати отамана Чорноморського гайдамацького  з’єднання Сергія Гуцалюка з першою перемогою. У свою чергу він висловив подяку небайдужим працівникам преси, які долучилися до боротьби за збереження дуба «Чорна ніч». За його словами, посприяв позитивному рішенню суду і народний депутат України від партії «Удар» Валентин Наливайченко. Але до повного звільнення території під кроною дуба «Чорна ніч» ще далеко, попереду три судові процеси проти забудовників. На обіцянку-цяцянку перетворилися слова держадміністрації Приморського району, що майданчик на розі проспекту Шевченка та провулку Олександра Матросова згодом знову буде перетворений на сквер. А сам пам’ятник природи дуб-довговік навіть не включено до списку найпривабливіших туристичних об’єктів Одеси.

Громадськість Одеси не втрачає надії, що і за іншими позовами козаків суди винесуть справедливі рішення, і багатостраждальний велетень у чотири обіймища, нарешті, отримає спокій, й ще не одне століття радуватиме людей своєю величною красою.

Сергій Горицвіт, журналіст, для "Волі народу"

На світлинах: охоронні знаки безсилі проти вандалів, затиснутий забудовами дуб улітку все ще зеленіє
Фото автора.

Коментарі

 

Коментарі  

 
0 #2 Світлана 04.01.2013 11:29
що ви одессити не виступаєте про чудила-вашого мера - вихідця із срєдней полоси Сібірі, якому нема нічого дорожчого ніж вшанування дома Романових, які за час свого правління відправили в зону вічної мерзлоти не одну сотню тисяч людей починаючи від бунтівних козаків, після знищення Запорізької січі та закінчуючи декабристами, народниками і іншими незгодними з монаршим "бєспрєдєлом" громадянами Російської імперії. Питання до чого тут Україна і з якого дива українські діти мають слухати маячню цих українофобів при владі!? І це при тому, що є дійсно гідні вшанування одесити, які відомі в світі, але жодним чином не пошановані в рідній Одесі. Навіть регіональноприх ильний К. Стогній пише, що в Одесі відсутня чи на рівні назви вулиці,чи памятного знака будь-яка згадка про Бориса Лісаневича, який відкрив Непал. Ось вам і гонорові одесити. Соромно.
Цитувати
 
 
-3 #1 Одессит - Горецвету 01.01.2013 15:32
Н-да, каких только городских сумасшедших нет в Одессе (порадовало "українське місто Гаджібей" - ты б в турецкий словарь заглянул, чудило:-)))... то, что дерево сохранили - хорошо, всё остальное - бредовый самопиарю
Цитувати
 

Додати коментар

Захисний код
Оновити