Чорні археологи, чорні копачі, крадії, мародери - так в народі називають людей, які вишукують історичні артефакти під землею. Та шукають скарби неофіційно, без жодних дозволів.
В Україні таких людей стає дедалі більше, - повідомляє 24tv.ua.
Чорні археологи - авантюристи й романтики
Типовий чорний археолог - це чоловік середнього віку. Його можна зустріти на полях та лугах. При собі має лопату і металошукач - прилад, який розпізнає метал: ВІДЕО.

Цих людей можна зустріти вдосвіта в лісі або при дорозі. Вони хочуть, щоб ми знімали їх проти сонця і називають себе лише вигаданими іменами. Анатолій і Віктор знають, що думка про них неоднозначна - зате скільки інтриги!

“Я роблю це заради задоволення, раніше я був рибаком, зараз я не знаю, де вудочки мої лежать, тому що це не до порівняння задоволення. На рибалці, якщо чую дзвіночок на спінінгу - я бачу, що там лежить. Тут же будь-який сигнал міношукача може означати що завгодно”, - розповів чорний археолог Анатолій.

Почав Анатолій полювати за скарбами випадково. Просто друг з собою взяв. І так втягуються тисячі. Деякі чоловіки просто схибнулись на пошуку скарбів.

Мародери - розкрадачі історичних пам'яток

Чорні копачі завантажують в інтернет доволі романтичні кліпи. Та все б і залишалось так романтично, як би серед їхніх лав не з'явилась інша каста. Археолог-мародер виглядає приблизно так, як і чорний археолог. Та він копає на могилах, курганах і місцях стародавніх поселень. Шукає скарб здебільшого вночі, має ліхтарик і навушники, щоб не було чути металошукача.

Крим, Запоріжжя, Карпати - тут все перекопано. В Україні є чіткий перелік місць, де заборонено копати. Та саме на таких історичних пам'ятках найбільше археологів мародерів.

“Згідно зі статтею 98 Кримінального кодексу України, незаконні розкопки караються позбавленням волі на термін до п’яти років”, - повідомила речник ГУМВС в АР Крим Ольга Богуславська.

Однак чомусь у Криму, де місцеві мешканці замість того, щоб милуватись морем, з металодетекторами риються у землі, за рік не порушили жодної кримінальної справи.

Тільки в липні цього року ЗМІ писали про те, що на скіфському кургані поблизу села Переможного Джанкойского району Криму все перекопали мародери. Однак міліція лише зафіксувала сліди розкопок, а мародери, як завжди, вийшли сухими із води.

Тож і чорні археологи, і мародери все накопане спокійно забирають до своїх приватних колекцій. А потім вихваляються своїми знахідками одне перед одним. Інколи речі збувають на ринках антикваріату, однак у цьому продавці не зізнаються. А дехто ж продає на так званих "чорних ринках".

Народні депутати підготували законопроект для чорних археологів

Покласти цьому всьому край навесні вирішили народні депутати В’ячеслав Кириленко, Олесь Доній та Марія Матіос і розробили законопроект. Цей документ мав би врятувати від мародерів.

“Всі металошукачі підлягають офіційній реєстрації. В інших випадках скарбошукачів чекає кримінальна відповідальність від п’яти до восьми років позбавлення волі”, - йдеться в законопроекті "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії нелегальним розкопкам та обмеження цивільного обігу археологічних предметів".

Законопроект вводить обмеження на металодетектори. На спеціальну ліцензію археологам доведеться витратити немаленькі гроші - близько 200 доларів. Окрім того, щоб заплатити за ліцензію, за новим законопроектом, все накопане чоловіки мають здати у музей.

“Якщо предмет знайдений не випадково або встановити випадковість знахідки не можливо, то цей предмет вилучається на користь держави”, - каже розробник законопроекту Максим Левада.

Ми вирішили занести монету 1860-го року у Львівський історичний музей, адже тут є цілий відділ нумізматики. Та виявилось, монета львівському сховищу не потрібна. Бо, за словами працівниці музею, “одна монетка не грає ролі”.

Тож бачимо - норма законопроекту безглузда, тому що нікому одна монета не потрібна, окрім самих копачів, які і забирали їх до своїх приватних колекцій. Та автори законопроектів виправдовуються, що керуються прикладом європейських країн.

Чорні археологи залишаться без засобів існування

Археологи пояснюють: в Англії з чорними археологами підписана угода, за якою держава викуповує цінне у копачів за ринковою ціною, а все інше оцінює і повертає. Тому збувати свої знахідки англійцям на чорному ринку немає потреби. За нашим же законодавством, повертають кошти лише за скарб, тобто не за одну річ, а за кілька, схованих однією людиною. І навіть у такому випадку держава компенсовує лише 25% від реальної вартості. Та наразі, зізнаються чорні археологи, знаходять лише монети, а найчастіше - звичайне залізяччя.

“Гроші на бензин ідуть, знахідок якихось цінних немає. Ну а чому не брати металолом? Ми почали брати. І фактично він складає, напевно, 90% прибутку”, - розповів чорний археолог Анатолій.

Наші герої виживають лише з того, що здають на металобрухт. Вони іншого доходу не мають, тож не зможуть заплатити за ліцензію і у разі прийняття згаданого законопроекту залишаться без засобів до існування. А мородери, прогнозують чорні археологи, як розкрадали кургани, так і розкрадатимуть, адже працюють під прикриттям високопоставлених осіб.

Інф.: 24tv.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити