Вадим Карасьов: "Самопоміч" сама є своєрідною політичною сектою
Що насправді криється за союзом партії "Самопоміч" і секти "Відродження"?
Вигнання бісів, зняття родового прокляття, масові сеанси зцілення від раку та інших невиліковних хвороб – все це асоціюються з іменем так званого самопроголошеного "тринадцятого апостола" і харизматичного ватажка релігійної секти під назвою "Всеукраїнський духовний центр "Відродження" Володимира Мунтяна.
Щоправда, вигнання біса коштує неабияких грошей, однак для нашого довірливого люду сто гривень чи сто доларів за сеанс не є перепоною. Тисячі українців готові жертвувати власну десятину, а то й більше, аби пастор під музику влаштовував чудодійні спектаклі зцілення і дарував під оплески своїх адептів світові віру у майбутнє.

На перший погляд, здавалося б, нічого дивного - українцям не звикати до розмаїтих аделаджів, догналітів та інших напівкримінальних квазірелігійних бізнес-об’єднань. Якби не одне «але». На одному із зібрань цієї тусовки нещодавно «засвітилися» представники партії, котра нині доволі широко представлена у законодавчій владі країни майже на всіх рівнях. Так би мовити, приплили…
Так, днями в Інтернеті з’явилося відео зі зборів нетрадиційної церкви «Відродження», датоване 8 травням 2016 року, де на сцені разом із пастором Мунтяном виступають два не останніх обличчя від «Самопомочі» та й країни загалом: заступник голови Верховної Ради України, народний депутат Оксана Сироїд і київський ресторатор і головаа фракції «Самопоміч» у Київській міськраді Сергій Гусовський.

Сироїд нібито щиро говорить про Бога, якого треба привести в політику, про віру в себе, державу, долю окупованого Донбасу, зміни до Конституції, вибори… «Сказати, що я зараз схвильована, це, напевно, не сказати нічого. Я хочу сказати вам кілька речей, які ми, напевно, повинні будемо робити разом, для того щоб принести Бога в політику... Якщо ми хочемо мати іншу державу, нам потрібно змінити якість політики, і цю якість можу змінити не я, а ви, кожен з вас…» – підкреслює заступник голови ВР. Разом із цим вона киває, слухаючи промову Мунтяна, який привселюдно заявляє, що люди з Росії та України є братами, яким неможна воювати. «Ми не вороги, нам не можна воювати, нам не можна дивитися один на одного як на ворога. Все це підступи диявола. Як буває у родині посварити двох братів…», – резюмує лідер релігійної секти, якому починають аплодувати.
Згодом Оксана Сироїд на власні сторінці у Facebook прокоментувала свою присутність на цих зборах. Вона зазначила, що користувалася нагодою пояснити людям про загрозу виборів на окупованих територіях. «Для мене важливо, щоб люди почули і усвідомили рівень небезпеки. Якщо цього не робити, одного ранку ми прокинемося в країні, яка амністувала вбивць та легалізувала окупантів», – сказала віце-спікер Верховної Ради.

У свою чергу Сергій Гусовський також пояснив, що, виступаючи перед прихожанами церкви «Відродження», керувався загальнолюдськими й християнськими цінностями та здоровим глуздом. «Майже щодня спілкуюся з різними групами людей – від школярів і студентів до ветеранів і людей похилого віку, – адже всі вони є частиною Громади. А київська громада строката, включаючи течії новітніх церков. Я сприймаю будь-яке добровільне об’єднання, як майданчик для поширення ідей, в які віримо ми з командою. Хтось вважає, що політика – це бути однобоким адептом норм «за все хороше». Для мене ж політика – це постійна комунікація, часто нелегка, проте в ній день за днем народжується істина», – підкреслив політик.

Пояснення – це добре, але все-таки виникають запитання. Чи нормально, що посадовці такого високого рівня беруть участь у релігійних зібраннях сектантів? І чому на цій сцені, окрім «Самопомочі» немає інших політичних сил?
До речі, пригадаймо 2015 рік, коли до Львова на міжнародний фестиваль надії, що відбувався за підтримки Львівської міської ради, прибули тисячі прихильників Євангелістської асоціації Біллі Ґрема. Не оминув увагою фестиваль і Андрій Садовий. Перед 40-тисячною аудиторією він зазначив, що основною метою зібрання такої великої кількості людей є спільна молитва за Україну. Нібито нічого поганого, якби не використання людей, які навчені слухатися і підкорятися, для своїх політичних цілей. Готовий електорат, який голосуватиме і підтримувати тих, хто молиться спільно.

Хто він такий, Володимир Мунтян?
В Інтернеті про 44-річного Володимира Мунтяна не багато інформації. Відомо, що він народився у Дніпропетровську, за національністю – молдаванин. В юності вживав наркотики, був засуджений за крадіжку і шахрайство та протягом двох років перебував у спецколонії. Згодом у 1998 році заснував так звану власну церкву «Відродження», яка в Україні налічує 30 тисяч адептів і має свої філії в 20-ти країнах світу. Додамо, що сам Володимир Мунтян закликає не називати його центр сектою. За його словами, «Відродження» – це церква, відкрита для всіх людей, які вірять у Бога. Експерти ж називають центр тоталітарною сектою, а Всеукраїнський союз церков ХВЄ вважає її діяльність «близькою до окультної практики». Однак таке трактування не заважає Мунтяну збирати на свої богослужіння по 10-12 тисяч людей.
Володимир Мунтян одружений, має трьох дітей. Мешкає у котеджному містечку Новоолександрівка, що за 8 км від Дніпропетровська, де вартість будинків сягає більше мільйона доларів. За даними правоохоронців, є засновником фірми «Мільйонер», що випускає макарони і надає автопослуги. Автор численних проповідей, книг, авторських телепрограм, онлайн-трансляцій.
Сам Мунтян не втомлюється повторювати наступне: «Щоб позбутися контролю Люцифера, десятину потрібно віддавати. Десятина – це те, чим неможна жартувати». Тому за «зцілення» або «позбавлення від недуг» лідер «Відродження» вимагає конкретної грошової компенсації у розмірі десятої частини від загального заробітку.

Скільки коштує оргія «Відродження» у столиці?
З 4 по 29 липня у київському Палаці Спорту релігійна секта «Відродження» проводить щорічний коледж «Гора Мойсея», у якому беруть участь 10 тисяч її адептів. Вартість квитка на цю грандіозну подію, як зазначила у своєму матеріалі під назвою «Мракобісся без джазу в духовному центрі «Відродження» Катерина Кобка, становить 100 доларів, тобто 2 тис. 500 грн. Оренда приміщення, що, до речі, входить до комунальної власності територіальної громади Києва, – 90 тис. грн на добу. Отже беремо калькулятор і рахуємо: оренда приміщення впродовж заходу (26 днів) Мунтяну обійдеться у 2 млн 340 тис. грн. Загальна сума, виручена за квитки, – 25 млн грн. Неабиякий прибуток.
Програма заходу різноманітна: рекорди України з найбільшого прапору з людей у футболках жовтого та блакитного кольорів встановлюють, для жінок конференцію безкоштовно проводять, моляться за мир і єдність… Однак цифри доводять, що головною метою заходу є не зцілення стражденних, а банальне викачування з них грошей. Причому в такій кількості, що вартість квитків з лишком покривають мільйонну вартість оренди стадіону.

«Вголос» звернувся до політологів, аби ті пояснили, чому представники від «Самопомочі» шукають прихильників у цьому електораті, чому стають союзниками з людиною із кримінальним минулим.

Політолог-аналітик Вадим Карасьов:
«Мережевий електорат – дуже дисциплінований, тому, думаю, Гусовський і Сироїд вийшли на сцену разом із Мунтяном заради того, аби отримати додаткові можливості для електоральної підтримки «Самопомочі», яка сьогодні в кризі знаходиться. Бо, як бачимо, після трагедії на сміттєзвалищі й виходу з фракції депутатів, персональний рейтинг Садового впав. «Самопоміч» лихоманить. Дуже завищені амбіції та очікування, але в результаті бачимо, що «Самопоміч» у кризі і не хоче долучатися до влади, щоби вирішувати серйозні питання. Тому ця політична сила, що перебуває в кризі ідей, робить суттєві політичні помилки, вважаючи, що спілкування з віруючими може дати їм електоральних бонусів на майбутніх виборах. Скажу більше. Подивіться, «Самопоміч» сама є своєрідною політичною сектою, бо, по-перше, все замикається на одному лідері. По-друге, пошук компромісу із «Самопоміччю» неможливий, вони всі дуже закриті і догматичні. Це така собі мережева команда, яку зібрали під вибори. Так що ці речі споріднюють Мунтяна, релігійну команду і «Самопоміч».

Політексперт Володимир Цибулько:
«Мушу сказати, що релігійний контингент використовують майже всі політики. Однак у даному випадку розуміння майбутнього електорального провалу змушують Гусовського і Сироїд опиратися на «Відродження». Погоджуватися на сумнівні союзи – це дуже великий ризик, це своєрідна істерика, це втрата репутації заради збереження прохідного бар’єру. Навіщо Мунтяну цей зв'язок? Справа в тому, що у нього немає гальм, він всеїдний. Ймовірно він готує свою харизматичну секту для власної політичної перспективи. Не виключено, що це буде саме так. Бо Мунтян розуміє: рано чи пізно його схеми згорять. Чому люди йдуть у секту? Багато причин. Дехто кинутий напризволяще, дехто не змозі організувати своє власне духовне життя і тому шукають укриття у натовпі. Послухайте: слабка людина у натовпі  стає сильною. Вона добре себе почуває, коли в шеренгах бачить собі подібних, а одноосібно – ризикує втратити силу. Тому ці люди є підготовленим і гарно організованим кластером, який можна використовувати у власних цілях. Цей кластер значно відрізняється від, наприклад, греко-католиків і вірян УПЦ Київського Патріархату, які є вільними у своєму виборі. Вони схожі з УПЦ Московського Патріархату, які завжди обиратимуть ту силу, яка матиме антиукраїнський компонент».

Психіатр, колишній політв'язень, дисидент і громадський діяч Семен Глузман:
«На щастя в Україні існує свобода віросповідання, але якщо людина іде лише до одного джерела віри, то решта вірян, які сповідують, наприклад, іслам або іудаїзм, навряд чи голосуватимуть за нього. Тому якщо «Самопоміч» вербує собі таких прихильників, то можна сказати, що кінець партії недалеко. Але наші політики лише називають себе віруючими. Один мій гарний товариш одного разу дуже влучно сказав: «Коли наші політики починають «франтувати», то Всевишній іде від них».

Тетяна Зеленська, «Вголос»
Інф.: vgolos.com.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити