Одеса вшанувала пам'ять героя-підводника №1
Сьогодні одесити гідно відзначили сторіччя від дня народження свого земляка – славетного підводника Олександра Марінеска (15.01.1913 - 25.11.1963). Ім’я саме цього командира підводного човна з "нещасливим номером" С-13 завжди першим спливає у пам’яті, коли мова заходить про моряків-підводників. Історики називають "атакою віку" безпрецедентний штурм 30 січня 1945 року добре охоронюваного й озброєного транспорту "Вільгельм Густлоф", який Марінеско пустив на дно. На його борту було 70 підготовлених екіпажів німецьких підводних човнів і 100 командирів-підводників. Тим самим він урятував  Англію й Америку від гітлерівських субмарин і наблизив завершення Другої світової війни.
Подальша доля героя, наділеного безприкладною відвагою і бунтарською вдачею, склалася досить драматично.
Звільнений у запас за зухвалу поведінку, він жив і працював у Ленінграді, був безпідставно засуджений, бідував і у п’ятдесятирічному віці пішов із життя. Лише у 1990 році у відповідь на численні клопотання командування ВМФ, ветеранів флоту і широкої громадськості Олександру Марінеску було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Та у пам’яті його земляків він був і залишається підводником № 1. На честь нього в Одесі названо спуск, школу і морехідне училище, де він навчався, встановлено меморіальні дошки і величний монумент. А на ознаменування 100-річчя від дня народження Олександра Марінеска ім’я легендарного підводника було відкрите і на Стіні Героїв, розташованій поруч із славнозвісною одеською оперою. Цим заходом розпочалися урочистості з нагоди ювілею за участю керівників міста та області, ветеранів-фронтовиків і представників громадськості. Вулицями міста святковою ходою пройшли курсанти Одеської національної морської академії.Потім відбулося покладення квітів до  пам’ятника Олександру Марінеску і мітинг, на якому з промовами виступили члени  Асоціації моряків-підводників та дочка героя – Елеонора Марінеско. Цього ж дня в Одеському російському драматичному театрі відбувся вечір пам’яті Олександра Марінеско і присвячена йому вистава «Атака віку».Під час короткого спілкування Елеонора Олександрівна Марінеско розповіла мені, що у ці дні отримала сотні привітань із ювілейною датою свого батька, повідомлення про урочистості, які відбудуться з цієї нагоди у Санкт-Петербурзі та Москві. Вона висловила вдячність колективу Одеської школи № 105, де відкрито чудовий музей, присвячений колишньому випускнику Олександру Марінеску, бібліотекам і школам міста, які проводять уроки патріотизму, години краєзнавства під назвою «Атака віку». До її розповіді голова Асоціації моряків-підводників імені Олександра Марінеска Євген Лівшиць додав, що в Одесі заплановано також провести науково-практичну конференцію та конференцію старшокласників, 7-й всеукраїнський конгрес ветеранів-підводників, а ще будуть запроваджені щорічні легкоатлетичні змагання на кубок Олександра Марінеска.

Тож Одеса, яка першою отримала звання міста-героя, береже і гідно шанує пам’ять свого славетного земляка – героя-підводника №1.
                                                                             
Сергій Горицвіт, журналіст, для "Волі народу"

На світлинах: квіти до пам'ятника герою покладають юні одесити, Олександр Марінеско - капітан підводного човна С-13, монумент герою-підводнику в Одесі, дочка героя Елеонора Марінеско у колі ветеранів-підводників.
Фото автора та фотопортрет із Вікіпедії.

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити