ДАЙОШ 3200!
Чи може в нас мінімалка сягнути 3200 грн. всього за рік? Звичайно ж, може. Якщо дуже хочеться. Можна і кілька десятків, а то і сотень тисяч поставити. І досягнути цього розміру. Відразу зазначу, що у таких масштабах можна "нагнати" так звану номінальну, або видану паперами (грошовими знаками) зарплату. Але є така «дрібничка» як економіка, точніше її масштаби, скільки ми виробляємо. А очікують наступного року отримати трохи менше 2,6 трлн. грн., що в середньому близько 5 тис. грн. на громадянина в місяць. Але не все можна спожити, бо мусить бути і нагромадження.
Мінімалка в Україні зав’язана на тарифну сітку. В такому варіанті ми мали б вийти на середню зарплату майже у 12 тис. грн. (середня зарплата зараз у 3,6 рази перевищує мінімальну). Економіка такої зарплати забезпечити не може, бо не можна спожити того, чого немає. Але є інший канал – інфляція. Вона може забезпечити будь-яку заробітну плату. Нагадаю: номінальну.
Знайомий з варіантом, коли мінімалку відривають від тарифної сітки і пропонують доплачувати тим, хто отримує менше. За останніми звітними даними, зарплату до 3000 грн. отримують 39% зайнятих в економіці. Тепер у всіх у них зарплата буде однаковою. Та й у решти - не дуже розженешся. Бо економіка стримує.
Варто звернути увагу на ще одне. Мені важко уявити, що буде проголосовано рішення щодо мінімалки у 3200 і водночас залишено без змін мінімальну пенсію у 1372 грн., як це передбачено проектом бюджету. Такого розриву цих соціальних стандартів в Україні ніколи раніше не було. А тут не зайве нагадати, що нинішні доходи пенсійного фонду забезпечують можливість виплати всього 700 грн. пенсії. Чи папір усе стерпить? Якось же витягують пенсійні виплати зараз. Потягнуть і додаткові. Якось…
Чи я щось проспав? Може в Україні почалося чергове стихійне лихо, себто вибори?

Віктор Пинзеник, економіст, народний депутат України кількох скликань
Інф. із сторінки автора у Facebook

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити