Україна переживає промисловий обвал
Лютневе зниження індексу промвиробництва в країні на 6% в порівнянні з аналогічним показником за минулий рік підтвердило думку експертів, яке вони висловлювали ще після публікації Укрстатом даних про вантажообігу в січні: він впав - також рік до року - а 13%.
Фахівці тоді попереджали про прийдешні проблеми в промисловості, і вони не забули позначитися.

Дані про вантажообігу в експортно орієнтованій економіці з великою часткою видобутку й обробки сировини зазвичай виступають непоганим випереджаючим індикатором для промвиробництва. Якщо врахувати, що лютневий показник вантажообігу теж невтішний (мінус 11%), то цілком очевидно, що криза для нашої промисловості закінчиться зовсім не скоро.

Фахівці побачили цю тенденцію ще в другій половині 2011 року, а з березня 2012-го вона стала практично неминучою. У цих умовах то «покращення», про який не втомлюється твердити Кабмін Миколи Азарова, - це не більше ніж «політична реклама».

Для введення населення в оману у влади «регіоналів» є «вагомі» причини.

Справа в тому, що, хоча на промисловому спаді в країні позначилася світова кон'юнктура, велику роль в цьому зіграв відтік інвестицій з України.

Обсяг прямих інвестицій в економіку України з країн ЄС станом на 31 грудня 2012 року складе $42,97 млрд, що складає 78,9% загального обсягу інвестицій в країну. Про це повідомив Укрстат. Нагадаємо, на 1 січня 2012 року цей показник становив $40,33 і 80,1% від загального обсягу інвестицій. Таким чином, обсяг інвестицій в минулому році склав $ 2,64 млрд, що в 1,5 рази менше, ніж у 2011 році (4,05 млрд).

Експерти називають таке зниження рівня інвестицій рекордним. Тим часом даний «рекорд» є прямим наслідком політики Партії регіонів. Адже різке падіння інвестиційної привабливості країни пов'язано, насамперед, з побоюванням інвесторів потрапити під жорсткий адміністративний прес, політичною нестабільністю і станом судової системи.

Все це, як відомо, у країні не блищить. Єдиним напрямком, в яке триватиме приплив іноземних інвесторів, на думку аналітиків, стане сільське господарство. Але чи витягне «село» Україну з тієї економічної прірви, в яку вона потрапила в період правління «регіоналів»?

Надії мало.

Не варто також розраховувати на посилення внутрішнього попиту. Вже зараз фахівцям здається не зовсім природнім той факт, що в умовах промислової кризи, яка вже триває не один місяць, торгівля в країні тримається на порівняно прийнятному рівні, відносно стабільною залишається і ситуація з доходами населення – вони не ростуть, але і різко не падають.

Тим не менш негативні тенденції вже позначилися і на «внутрішньому фронті».

Так, за результатами останнього, оприлюдненого на початку березня дослідження компанії GfK Ukraine, що вивчає схильність обивателів до витрат, споживчі настрої українців продовжують погіршуватися. Низькі доходи і зростаюче безробіття позбавляють громадян упевненості в завтрашньому дні, а девальваційні очікування змушують ще активніше заощаджувати.

Згідно з дослідженням в поточному році темпи збільшення внутрішнього попиту будуть падати, а споживачі скоротять витрати майже на 30%. Для економіки це обернеться затяжною рецесією, констатують експерти.

Загалом, ставка КМУ на зростання внутрішнього споживання може виявитися черговим словесним «покращеннем». Створюється враження, що український уряд займається на економікою, а підготовкою до чергових виборів.

А могли б повчитися у Китаю, візит в який президента В. Януковича в 2010 році подавався громадськості як мало не вирішальна перемога на зовнішньополітичному напрямку.

Китай також міг би сподіватися на зростання внутрішнього попиту, тим більше що внутрішній ринок в Піднебесній значно ширше. Але там реальніше дивляться на речі. Країна активно залучає іноземні інвестиції. За минулий рік вони зросли на 6,3%, свідчать дані Міністерства торгівлі Китаю.

Україні поки доводиться тільки мріяти про подібні темпи зростання іноземних інвестицій. Не тому, що країна не має в своєму розпорядженні відповідного потенціалу – з цим якраз усе гаразд. Однак в країну, яка нібито застрягла між минулим і майбутнім – сумнівним Митним союзом і Євросоюзом – інвестори не бачать сенсу вкладати свої гроші.

Олесь Кубло

Інф.: vgolos.com.ua

Коментарі

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити