54% опитаних позитивно ставляться до ідеї створення помісної церкви
Соціологічна група "Рейтинг" опублікувала результати нового дослідження про ставлення українців до створення помісної православної церкви. Розглянемо основні підсумки опитування та підкреслимо найбільш знакові моменти.
РЕГІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ
54% опитаних позитивно ставляться до ідеї створення помісної церкви, протилежної думки – 19%, стільки же висловлюються байдуже. Найвищий рівень підтримки на Заході (68%) та у Центрі (58%). Водночас на Півдні прихильників цієї ініціативи 45%, а на Сході – 37%. У південно-східних областях, на відміну від решти України, фіксується відносно більша кількість тих, хто байдуже або негативно ставиться до ідеї автокефалії.
Показово, що кілька місяців тому, якщо порівнювати з тодішнім дослідженням фонду «Демократичні ініціативи» та Центра Разумкова, створення помісної церкви підтримували лише третина українців. За минулий час найвідчутніше показники зросли саме на Півдні й Сході – практично в кілька разів. Тут можна було б сказати, що коли ідея, яка має об’єднавчий потенціал, починає реалізовуватися, її притягальна сила стрімко збільшується. Утім, є одне «але», на якому зупинимося нижче.

ВІКОВІ ВІДМІННОСТІ

Найбільше створення помісної церкви підтримують найстарші опитані (61%). Серед представників середнього віку – 51%, молоді – 45%.
Тут начебто все логічно: чим старше, тим релігійніше і чуттєвіше до зрушень у церковному житті. При цьому слід зазначити, що різниця показників у вікових групах не надто значна.

КОНФЕСІЙНА СПЕЦИФІКА

Прихильників автокефалії найбільше серед парафіян Української греко-католицької церкви (76%) та Української православної церкви Київського патріархату (73%). Найвідчутніший спротив фіксується в Українській православній церкві Московського патріархату, де більше половини вірян виступають проти цієї ідеї, але водночас майже третина її підтримує. Серед парафіян інших конфесій прихильників автокефалії близько половини. У групі віруючих, які не відносять себе до жодної конфесії, – 43%, невіруючих – 29%.
Цікаво, що створення помісної церкви парафіяни УПЦ КП і УГКЦ підтримують практично на одному рівні, попри те, що процес конфесійного об'єднання безпосередньо греко-католиків не стосується. Тут, вочевидь, вступає в силу почуття національної вигоди, з точки зору якої православна сепарація від Москви може убезпечити країну в цілому. Також варто підкреслити, що третина вірян УПЦ МП, котрі підтримують автокефалію, – це досить значний показник, враховуючи жорстку позицію керівництва Церкви.

ОБ’ЄДНАВЧИЙ ПОТЕНЦІАЛ

36% усіх респондентів вважають, що створення помісної церкви швидше об’єднає країну. На думку23% опитаних, ця ініціатива жодним чином не вплине на консолідацію суспільства. Водночас 24% зауважують на можливому розколі. Найчастіше про це говорять на Сході (34%) та серед вірян УПЦ МП (57%). При цьому у інших регіональних, вікових і конфесійних категоріях більше тих, хто вважає, що автокефалія швидше об’єднає, ніж розколе країну.
Як же так вийшло, що кількість жителів Сходу, котрі підтримують автокефалію, за останні місяці зросла в рази, але щодо питання консолідації тамтешня більшість вважає, що об'єднання православних може розколоти країну? Ситуацію можуть прояснити інші показники. На Сході число прихильників помісної церкви майже таке ж, як і тих, хто вважає, що ця ініціатива консолідує суспільство або ніяк не вплине на регіональні взаємини. Водночас негативне ставлення до автокефалії тут на тому ж рівні, що і думка про ймовірний розкол. Таким чином, може йтися просто про дві різні групи.

ПИТАННЯ ЛІДЕРСТВА

30% опитаних вважають, що очолити помісну церкву повинен патріарх УПЦ КП Філарет. На думку 7%, главою автокефалії має стати предстоятель УПЦ МП Онуфрій, 3% – підтримують кандидатуру митрополита УАПЦ Макарія. 11% вважають, що жоден з них не повинен очолювати помісну церкву. Філарета як можливого лідера автокефалії найбільше підтримують парафіяниУПЦ КП (57%). Серед вірян УГКЦ таких 31%, представників інших конфесій – 21%, позаконфесійних віруючих – 20%. Натомість більшість парафіян УПЦ МП, які підтримують створення помісної церкви, її очільником бачать Онуфрія. Їхня частка складає 29%. Водночас кожен десятий тут не проти, щоб главою автокефалії став Філарет.

Тут загалом усе очікувано. Увагу слід звернути на інше. Це – єдиний пункт дослідження, де згадується Українська автокефальна православна церква, та, що має відношення до ймовірного об’єднання православних. З подібними опитуваннями історія така ж. Так, УАПЦ – невелика Церква, але чому вона не виділяється окремо, враховуючи її роль у потенційній автокефалії? При цьому окремо вказується УГКЦ, яка не збирається приєднуватися до помісної церкви.

Є і більш ширше питання. Чому у таких дослідженнях на перший план ставляться не православні, потенційні члени автокефалії, а всі загалом включно з представниками інших конфесій, позаконфесійними віруючими та атеїстами? Звісно, церковне питання в Україні наразі має не тільки релігійне значення, але ж Церква є особливим утворенням, а не просто інститутом, внутрішнє життя якого можуть однаково оцінувати відразу усі.

Євген Середа
Інф.: day.kyiv.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh