У цьому році при підготовці рейтингу "100 найбагатших людей України" Фокус застосував нову методику оцінки їхніх активів
Вихід з економічної кризи багато в чому залежить від того, яку політику будує держава щодо бізнесу. У тому числі активів найбагатших українців, порахувати які хоч і важко, але можливо.
У цьому переконався Фокус, який в 2020 році застосував нову методику оцінки багатства при складанні рейтингу: повний список.

Як на дріжджах

ВВП України за підсумками 2019 року склав $ 410 млрд, а стан сотні найбагатших з рейтингу Фокуса - $ 42,1. Номінальна середня зарплата по країні - $ 427 в місяць, тобто трохи вище $ 5 тис. На рік. Середнє ж стан доларового мільйонера з нашого списку - $ 248,6 млн. Багато це чи мало - не настільки важливо. Як і те, чи платять вони в повному обсязі податки і як взагалі заробили капітал. Для українців куди важливіше те, як саме товстосуми впливають на економіку країни і чи зможе зростання їх добробуту вивести Україну з економічної кризи.

Але розклад поки не змінюється: велика частина грошей залишається у тих, хто розбагатів на політичних іграх і домовленостях. Чим ближче до влади - тим більше шансів наростити потужність. Погана новина в тому, що багато бізнесів, відбудованих у зв'язці з політичним істеблішментом, продовжують заробляти виключно на державних потоках і внесенні спеціальних законодавчих змін, вигідних жменьці мільярдерів. Це ключова ознака економіки, що розвивається, яка базується на схемі «побудувати правила гри під потрібних людей». З цього порочного кола країна до цих пір не вийшла.

Але зробити це доведеться, адже цивілізована економіка не може будуватися для обслуговування пари десятків людей. Ефективна модель передбачає зрозумілий ринок з однаковими правилами гри для всіх - великих, маленьких і гігантів. Поки мова йде про те, щоб затиснути тих, хто ще дихає, і надати пільги тим, у кого і так завжди були особливі права, ніякого європейського підходу до розвитку країни не буде. Майже половина з рейтингу найбагатших українців або самі були у великій політиці, або спонсорували її, отримуючи за це «плюшки». Притому 40% списку використовують фабрики-заводи-пароплави, отримані в результаті політичних домовленостей і дикої приватизації 1990-х. З них власники вичавлюють по максимуму, намагаючись натомість людям і державі віддати якомога менше. Більше половини фігурантів рейтингу регулярно судяться через масштабні махінації і ухилення від виконання законодавства. Що цікаво, у багатьох випадках виграють! Хиби судової системи? Не тільки. У наявності гниття всіх систем країни.

Зате в цій розкоші «золотих батонів» є і хороша новина. Серед найзаможніших українців з'явилися ті, хто не замішаний ні в політиці, ні в брудних судових позовах. Поки їх дуже мало. Але саме ці люди, які заробили капітал чесно, дають надію, що просвітлення в тунелі, по якому десятиліттями рухається наша країна, є. Головне, продовжувати «лупати скалу».

Наталія Богута
редактор рейтингу

Як ми оцінювали

У цьому році при підготовці рейтингу "100 найбагатших людей України" Фокус застосував нову методику оцінки їхніх активів.

Спочатку ми визначили приблизні статки 150 осіб, вивчивши дані наших попередніх рейтингів, а також звернувши увагу на тих, хто, згідно з відкритими даними, в останні два роки активно нарощував капітал.

Потім з рейтингу виключили осіб, пов'язаних із санкціями, які перебувають під слідством, вартою або "в бігах". Також викреслили імена тих, чиї репутаційні ризики - на гранично високому рівні (наприклад, за участь у рейдерстві). Не потрапили в список і ті, чиї статки не перевищують $ 30-35 млн.

Оцінку вартості активів Фокус проводив на основі показників усіх ключових компаній, що знаходяться у власності учасників рейтингу. Акцент зроблений на українських бізнес-активи. При доведеному володінні зарубіжними активами враховувалися і вони. При наявності декларації про майновий стан в розрахунок бралися належні учаснику нерухомість, а також кошти на рахунках у банках і дивіденди від бізнесу.

При оцінці сімейних бізнесів у деяких випадках проводився аналіз часток співвласників (якщо вони дійсно разом керують компаніями). Але якщо бізнес-активи записані на членів сім'ї, а управління йде одноосібно, то всі їх Фокус зарахував одному кінцевому бенефіціару.

Якщо компанія публічна і її акції котируються на міжнародних фондових біржах, то оцінка проводилася відповідно до вартості акцій на 3 серпня 2020 року.

Приватні підприємства оцінювалися за кількома формулами на підставі фінансових показників: доходів, чистого прибутку і активів за підсумком 2019 року. При оцінці враховані гроші на рахунках компанії і відняті суми кредитів, які на кінець 2019-го були в процесі виплати.

Активи, за якими не було виразної фінансової інформації, оцінювалися на основі аналогічних, де такі дані доступні. Нерухомість - за ринковою вартістю квадратного метра на 3 серпня 2020 року.

Дані за фінансовими показниками компаній отримані в системі YouControl - комплексному сервісі для аналізу діяльності підприємств.

Якщо компанія ліквідується, то її оцінка йшла з розрахунку вартості активів за ліквідаційною ціною. Якщо підприємство задекларувало за минулий рік нульову виручку, то її вартість - це вартість активів і коштів на рахунках. Підсумкова оцінка стану в гривні переведена в долари за курсом на кінець грудня 2019 року - 27,69 UAH / USD.

При підрахунку підсумкової вартості активів у формулах використані мультиплікатори по галузях, які надала компанія Concord Capital (на 3 серпня 2020 року).

При оцінці деяких великих підприємств враховані оцінки аналітиків ICU.

У список включені громадяни України за винятком осіб з подвійним громадянством, а також Геннадія Боголюбова (громадянин Великобританії), Леоніда Юрушева (громадянин Греції), Рози Дворецької (громадянка Ізраїлю) і Володимира Крупчака (громадянин Кіпру). Причина - велика кількість активів даних осіб на території України, а також їх історична причетність до нашої країни.

Інф.: focus.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh