Журналістам із року в рік відмовляють у наданні вичерпної інформації про те, з ким і навіщо проводить зустрічі президент України Петро Порошенко
Таємиця Адміністрації Президента.
Під час усієї президентської каденції Петра Порошенка журналісти "Схем" спостерігають та розповідають про візитерів його Адміністрації, і весь цей час їм відмовляють у доступі до офіційного журналу відвідувачів – інформації про те, хто і чому приходить на зустрічі до президента. Серед них – депутати, посли, міністри; всі вони приходять на Банкову відкрито, здебільшого в робочий час і заходять через центральну прохідну. А ось бізнесмени й олігархи, які також часті гості Банкової, заїжджають в АП таємно і часто – вночі.

Уже п’ятий рік Петро Порошенко проводить в Адміністрації президента офіційні прийоми, стратегічні наради та робочі зустрічі. Про його порядок денний українці можуть дізнатися з новин. А от інформації про зустрічі з олігархами та бізнесменами, які фільмують «Схеми», немає.

Її неможливо дістати на запит або знайти на офіційному сайті – хоча громадяни мають право знати, хто має доступ до очільника держави і, відповідно, може впливати на його рішення.

Усі записи про відвідувачів Адміністрації мали б зберігатися в спеціальному журналі. Але він – наче священна книга, зміст якої – утаємничений.

Відколи кабінет президента на Банковій зайняв Петро Порошенко, журналіст програми «Схеми» Сергій Андрушко систематично направляє в Адміністрацію президента інформаційний запит – із проханням надати перелік осіб, що відвідували АП і зустрічалися з Порошенком.

У 2015 році йому відповіли: «Підрахунок таких даних Адміністрацією Президента не здійснюється» і «ведення робочих журналів не передбачено», – а ще послались на внутрішню Інструкцію, затверджену ще Віктором Балогою за часів Віктора Ющенка, про те, що інформація про відвідувачів АП є конфіденційною.

В АП відповіли, що ведення робочих журналів не передбачено
​У 2016 році на такий запит теж відмовили і додали ще одну підставу: інформація про тих, хто приходив до Порошенка, захищена законом «Про персональні дані».

Згодом знайшли ще одну підставу: інформація про візитерів захищена законом «Про персональні дані»
Тоді ж «Схеми» запитували у президента, чому адміністрація приховує дані про відвідувачів.

 Я перевірю, що ви маєте на увазі, але Адміністрація президента працює абсолютно прозоро. Мені невідомі факти, коли будь-який гість … не повідомляється про це, або ми відмовляємося від коментарів. Це – відповідальність Адміністрації президента, і я ще раз це перевірю.

Навіть близький соратник і кум президента, міністр інформаційної політики Юрій Стець у 2016 році виступав із прогресивною ініціативою: вимагав оприлюднення не тільки зустрічей, але й телефонних розмов урядовців.

«Вимагаю, щоб всі телефонні розмови, а також особисті зустрічі з представниками політичних сил, чинними народними депутатами та представниками бізнес-структур фіксувалися в окремому журналі і за першої ж вимоги засобів масової інформації надавалися в публічний доступ», – заявляв Стець на позачерговому засіданні уряду.

Та навіть після цього на черговий запит щодо журналу відвідувачів «Схеми» отримали чергову відмову.

Підстава – внутрішня інструкція зі старими правилами: «відомості про відвідувачів Адміністрації Президента України містять персональні дані, які віднесені до інформації з обмеженим доступом».

Згодом з’явилася нова підстава: відомості про відвідувачів АП містять персональні дані, які віднесені до інформації з обмеженим доступом
​Така відмова є незаконною, вважає Оксана Нестеренко, юрист, співавтор закону «Про доступ до публічної інформації»: «Відмова є незаконною, оскільки відповідно до міжнародних стандартів та українського законодавства прізвища, ім’я, по батькові є персональними даними загального характеру і не є конфіденційною інформацією з обмеженим доступом, хоча і є персональними даними».

«Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої не обмежений», – пояснює Нестеренко.

Кого приховує «таємна книга»?

Можливо, президент не хоче афішувати зустрічі з певним колом осіб через те, що вони суперечать його політичним гаслам та задекларованим намірам, наприклад, про деолігархізацію?

«Ключова позиція, з якою я зараз виходжу – це деолігархізація країни. Якщо ми намагаємося побудувати в державі порядок, вони намагаються побудувати в державі хаос», – казав президент у 2015 році.

У лютому 2016-го «Схеми» зняли, як Адміністрацію відвідував олігарх Ігор Коломойський. Тоді, щоб непомітно завезти його на територію АП, вдалися до додаткових заходів конспірації: з власного кортежу олігарха пересаджували в службову автівку.

Навесні 2016 року «Схеми» зафіксували, як через бокові ворота виїжджав кортеж олігарха Ріната Ахметова.

У грудні 2017 року «Схеми» стали свідками відвідин Адміністрації президента новим українським олігархом Павлом Фуксом. А вже у травні 2018 року вдалося зафіксувати таємні візити бізнесменів братів Суркісів до АП.

Що потрібно олігархам від президента? А президентові від олігархів? Чому вони бачились? Яке рішення ухвалили? Чи точно воно було на користь широкого кола громадян, а не в інтересах одного підприємця?

Щоб не виникало таких підозр, і потрібна прозорість роботи Адміністрації президента та всіх інших органів влади, пояснює голова правління Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.

«Ключова функція демократичного уряду – це демонструвати те, що єдиним аргументом для них у прийнятті рішень є суспільний запит, тобто виявлення проблеми і намагання її розв’язати. Якщо ж публічні особи намагаються приховати ті чи інші контакти, логічне припущення, що хтось на них впливає», – вважає експерт.

Практика утаємничення продовжилась і в останній рік – як і неафішовані зустрічі Порошенка з бізнесменами на робочому місці.

Приміром, 12 листопада 2018 року в арку, що веде до бокових воріт АП, заїжджає кортеж із двох автівок. Видно охоронців і авто, яке зникає за воротами Адміністрації президента.
Повний текст

Інф.: radiosvoboda.org

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh