Першого жовтня всі на Капітольських схилах почали звинувачувати один одного в зупинці роботи американського уряду.
На диво всьому світу суперечки були недоречними. Коли ти стирчиш біля краю прірви, тебе не цікавить "Хто правий", тебе цікавить: "Чому я стирчу на краю прірви".
Зупинка роботи державних органів неприємна, але керована. Служба охорони продовжила працювати, пенсіонери досі отримують свої виплати, астронавти на Міжнародній космічній станції досі мають чим дихати.
 
Лише якихось непотрібних 800 тисяч працівників з федеральних агентств з 2,8 мільйона відправили додому, а решту 1,3 мільйона попросили попрацювати без зарплати.
 
Нетермінові завдання попросили відкласти до того часу, як гроші знову надійдуть.
 
Якщо так станеться швидко, економічні збитки будуть незначні: мабуть, 0,1-0,2% зростання четвертого кварталу за кожен тиждень простою.
 
Проблема в тому, що припинення роботи – симптом глибшої проблеми - федеральний законодавчий процес настільки полярізований, що через це паралізувався.
 
І якщо дві партії не подолають розбіжності до 17 жовтня, то катастрофа неминуча.
 
У боротьбі навколо витрат насправді немає нічого незвичного. Конгес жодний раз, починаючи з 1997 року, не подавав належним чином бюджет.
 
Але ця суперечка говорить про дещо інше.
 
Республіканці блокують бюджет не тому, що вони проти його змісту, а тому що вони виступають проти програми захисту здоров’я Барака Обами, так званої Obamacare, яка частково почала працювати з цього тижня.
 
Спочатку вимагалося перестати фінансувати Obamacare. Іншими словами, республіканці хотіли, щоб демократи знищили найбільше досягнення свого президента. Цього б ніколи не сталося.
 
Коли почав наближатися дедлайн для бюджетної угоди, республіканці трохи послабили вимоги.
 
Замість того, щоб забрати все фінансування у Obamacare, вони попросили, щоб люди почали купувати медичні страховки в обовязковому порядку з наступного року.
 
Це може звучати досить розумно. Але це не є так, з двох причин.
 
По-перше відтермінування мандату знищить всю реформу. Obamacare стоїть на двох стовпах.
 
Всі мають отримати страховку, і страхові компанії не мають право брати більше з людей, які вже хворі.
 
Якщо залишиться лише друге правило, хворі люди побіжать купувати страховки, а здорові будуть чекати того моменту, коли вони захворіють.
 
Страховикам треба буде або збільшувати загальні тарифи, або банкрутувати, адже їм не буде чим покривати страхові випадки.
 
Obamacare увійде у смертельну спіраль і можливо, захлинеться. Для деяких республіканців це і є мета.
 
Друга причина - республіканці встановлюють прецедент, який, якщо його наслідувати, зробить Америку некерованою.
 
Так сталося, що виборці визначили, що республіканці будуть контролювати одну частину влади - Палату представників, в той час як демократи головують у Білому домі і Сенаті.
 
Якщо партія зі скромним мандатом загрожує зірвати роботу державних органів до тих пір, поки правляча партія не відмовиться від закону, який їм не подобається, це означає, що меншість завжди може наражати на ризик законодавчий процес.
 
Вашингтон надовго паралізується і США постійно перебуватиме у невизначеності.
 
Справи загострюються. Цього місяця федеральний уряд досягне офіційного ліміту держборгу, відомого як "боргова стеля".
 
Якщо Конгрес не підніме цю стелю, Дядько Сем скоро буде неспроможний розраховуватися за своїми рахунками. Іншими словами, якщо дві партії не дійдуть консенсусу в роботі, Америці доведеться обирати, які зобов’язання не виконувати.
 
Вона може прикрутити витрати настільки, що зануриться у рецесію.
 
Або може оголосити дефолт за боргами, що буде ще гірше і невимовно більш шкідливо, ніж зупинка роботи держави. У Вашингтоні немає настільки дурних, чи не так?
 
Подалі від краю
 
У Америки є "безпрецедентний привілей" друкувати валюту світового резерву.
 
Державний борг США вважається надійним сховищем, саме тому Дядько Сем може позичати дешево і скільки заманеться.
 
США не втратить ці переваги за одну ніч.
 
Але все, що підриває кредитоспроможність країни - як наприклад фарс у Вашингтоні - перетвориться на нечувану шкоду у майбутньому.
 
І справа не в тому, що Америці доведеться виплачувати більше, щоб позичати. Наслідки Американського краху будуть глобальними і непередбачуваними.
 
Це поставить під загрозу фінансові ринки. Через те, що державні білети США ліквідні і надійні, їх широко використовують під заставу.
 
Більше 30% такої застави фінансові інституції, такі як інвестиційні банки, використовуються для позик.
 
Дефолт може скоротити попит позичальників на заставу, що спричинить фінансову неврозність на кшталт тої, що виникла у 2008 році через Lehman Brothers.
 
Коротше кажучи, навіть якщо Obamacare дуже погана, використовувати боргову стелю для її скасування, як це пропонують деякі республіканці, не варто.
 
Що можна зробити? У короткій перспективі республіканцям треба визначити свої пріоритети.
 
Їм треба чітко сформулювати вимоги до бюджету без намагання переграти старі битви через Obamacare.
 
Треба також підтримати зростання боргової стелі, або ще краще скасувати її.
 
Якщо Obamacare таки провалиться, і республіканці виграють наступні президентські перегони і отримають більшість у Сенаті у 2016 році, вони зможуть відмінити її через звичайний законодавчий процес.
 
У довшій перспективі США треба навчитися долати поляризацію.
 
Проблема особливо гостро стоїть у Парламенті, тому що більшість штатів надіслало своїх політиків малювати власті електоральні карти.
 
Недивно, що вони думають про власний безпечний простір. Це означає, що типовий конгресмен не боїться програти загальні вибори, але боїться праймеріз.
 
Тож замість того, щоб триматися розумних центристьских ідей, вони обирають екстремістські.
 
Так не керують країною.
 
Електоральні реформи, на кшталт визначення незалежних комісій, які будуть малювати кордони областей, не зроблять США раптово керованою, але допоможуть.
 
Час перестати звисати зі скелі і набратися розуму.
 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh