Убивство дитини поліцейськими у Переяславі. Текстова хроніка
Вбивство 5-річного Кирила Тлявова із Переяслава-Хмельницького внаслідок п'яних розваг двох поліцейських збурило українське суспільство.
Два дні поспіль під стінами Міністерства внутрішніх справ у Києві та в інших містах України тривають акції протесту з вимогою відставки високопосадовців міністерства та поліції. І пересічні українці, і політики пишуть про своє обурення скоєним у соціальних мережах.
Перші "голови" вже полетіли – від роботи відсторонили керівництво поліції у Переяславі-Хмельницькому і начальника поліції Київської області. Двох підозрюваних заарештували, але хто з них здійснив фатальний постріл і де зброя, з якої вбили дитину, – наразі невідомо.
ТСН.ua зібрав усю інформацію про загибель Кирила – як розвивалися події, як слідство змінювало версії злочину, що відомо про підозрюваних, як відреагували на це політики і що відбувається на акціях протесту.
 
Під будівлею МВС у Києві, під відділком у Переяславі-Хмельницькому, де, власне і сталося вбивство, а також у деяких містах проходять акції протесту. Небайдужі приносять свічки, лампадки та іграшки, вимагають швидкого розслідування справи та відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.  
 
Ключові події
31 травня під Києвом п'ятирічній дитині вистрілили в голову
Кирило Тлявов отримав кульове поранення в голову. Повідомлялося, що батьки знайшли свого сина на вулиці закривавленим і з розбитою головою і подумали, що він вдарився головою об бровку. З попереднім діагнозом "відкрита черепно-мозкова травма" вони вирушили з ним до травматологічного відділення Переяслав-Хмельницької центральної районної лікарні. Після консультації нейрохірурга малюка прооперували.
 
У лікарні у дитини виявили кульове поранення, що спричинило перелом кісток черепа та пошкодження головного мозку. Кирило перебував у дуже тяжкому стані на апараті штучного дихання. Хто поранив хлопчика, чому саме і які були причини цього - тоді ще не було відомо.
 
Пізно ввечері 1 червня керівник Національної поліції України Сергій Князєв повідомив, що у зв'язку із пораненням 5-річної дитини затримали двох поліцейських. Він сказав, що поліцейські під час скоєного перебували поза службою, без табельної зброї, у стані алкогольного сп‘яніння, і що з ними проводяться першочергові слідчі дії.
 
Слідчі Державного бюро розслідувань відкрили кримінальне провадження за фактом умисного нанесення тяжких тілесних ушкоджень (ч. 1 ст. 121 Кримінального кодексу України), що карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
 
Тим часом пораненого Кирила транспортували до Києва, де за його життя почали боротися столичні медики.
 
2 червня ДБР пом’якшило категорію злочину затриманим поліцейським. Їм повідомили про підозру у необережному тяжкому тілесному ушкодженні, вчиненому за попередньою змовою групою осіб. Цей злочин карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до двох років.
 
Прокуратура готувала клопотання про обрання підозрюваним запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту та відсторонення від займаних посад.
 
Лікарі продовжують боротися за життя Кирила.
 
3 червня хлопчик помер у столичному центрі дитячої нейрохірургії. Весь цей час дитина перебувала у важкому стані та не приходила до тями.
 
Прокуратура змінила підозру поліцейським з перекваліфікацією на ч. 2 ст. 115 КК України (умисне вбивство). Цей злочин карається позбавленням волі на терміни від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі.
 
Під стінами будівлі Міністерства внутрішніх справ України почалася акція протесту. У цей самий час голова Нацполіції Князєв заявив про відсторонення від займаних посад керівників поліції у Переяслав-Хмельницькому. Згодом про відставку заявив керівник поліції Київської області Дмитро Ценов.
 
4 червня Голосіївський районний суд міста Києва заарештував обох підозрюваних у вбивстві Кирила Твялова. Суд постановив тримати поліцейських під вартою 60 діб. Тим часом стало відомо, що слідство перевіряє причетність до злочину 14-річного сина одного з підозрюваних.
 
Аваков і Князєв зустрілися з родичами вбитого 5-річного Кирила з Переяслава-Хмельницького
зустрілися з родиною вбитого хлопчика. Вони попросили вибачення і пообіцяли всіляко сприяти розслідуванню. Князєв також заявив, що поліція надасть всю необхідну допомогу і візьме на себе витрати з поховання Кирила.
 
Тіло Кирила Тлявова забрали з моргу, похорон відбудеться 5 червня.
 
Як змінювалися версії злочину
Спочатку йшлося про те, що Кирило впав і вдарився головою. На сайті Державного бюро розслідувань з'явилося повідомлення, що "четверо неповнолітніх дітей гуляли поруч місця проживання. Під час відпочинку 5-річний хлопчик з необережності підслизнувся та впав на асфальтобетонне покриття та камінь, внаслідок чого отримав травму голови".
 
Як з'явилася версія про падіння і з чого стріляли поліцейські. Тези брифінгу про вбивство 5-річного Кирила
Версію про падіння та камінь лікарі озвучили слідчо-оперативній групі, коли вона прибула у медичний заклад. Крім того, про отриману травму голови після падіння начебто повідомляли мама і бабуся хлопчика.
 
2 червня на сайті поліції Київської області з'явилося повідомлення, що Кирило Тлявов отримав в голову кулю з рушниці, яку в сусідньому дворі "пристрілював" поліцейський. "Працівник поліції, перебуваючи поза службою, на сусідньому дворі "пристрілював" рушницю. Випадково один постріл влучив на подвір’я, де в цей час гуляла дитина", - йшлося у повідомленні.
 
Згодом з'явилася остаточна офіційна версія подій – підозрювані в день трагедії 31 травня відзначали випускний своїх дітей. Вони були п'яними і вирішили постріляти по металевих банках та інших предметах заради розваги, хоч і перебували у населеному пункті поруч з житловими дворами. Так вони і влучили у п'ятирічного Кирила, який в цей момент гуляв неподалік від дому. Пізніше правоохоронці за 70-150 м від місця події виявили гільзи від патронів Флобера, стаканчик та банки.
 
Після пострілу поліцейські поїхали далі святкувати і пізніше у центрі міста їх затримали. Попередньо встановлено, що постріл виконувався з дрібнокаліберної гвинтівки. Зброю поки що не знайшли, поліцейські відмовилися проходити освідчення на стан алкогольного сп'яніння.
 
Смерть дитини, яка обурила всю країну. Серце 5-річного Кирила, якому у п`ятницю поцілили в голову, зупинилось напередодні ввечері. ТСН відшукала родичів хлопчика та друзів правоохоронців, ймовірно, причетних до гучного вбивства. Що вони розповіли про обставини трагедії – у сюжеті.  
 
Що відомо про підозрюваних
У загибелі Кирила Тлявова підозрюються двоє поліцейських – 31-річний лейтенант Іван Приходько і 42-річний старший сержант Володимир Петровець. Обидва правоохоронці – колишні співробітники розформованої ДАІ.
 
Щодо біографії Приходька, ТСН стало відомо, що до правоохоронних органів він влаштувався 10 років тому після служби в армії, маючи на той момент фах слюсаря, отриманий у технікумі. Служив інспектором столичної ДАІ півтора року, після чого майже на рік перевівся на посаду водія-міліціонера у Голосіївському райвідділку Києва, а потім повернувся у ДАІ ще на чотири роки. Кілька місяців побув командиром взводу міліції громадської безпеки особливого призначення. У листопаді 2015 року його перевели до новоствореної Нацполіції – там півроку він очолював роту особливого призначення у Києві, надалі його перевели до обласного управління – патрульним. Від березня 2018 року донині перебуває на посаді інспектора водної поліції у Переяслав-Хмельницькому.
 
Іван Приходько кілька місяців тому постраждав у вуличному конфлікті. Як стало відомо ТСН з власних джерел, його під час конфлікту на вулиці вдарив ножем у живіт 53-річний мешканець Переяслава-Хмельницького. Поліцейський отримав поранення черева з проникненням, через що сталася внутрішньочеревна кровотеча, також була пошкоджена міжреберна артерія. Приходько на той момент перебував не на службі і зброї з собою не мав. Його кривдник заарештований і чекає на суд.
 
Такий запобіжний захід на час слідства обрав Голосіївський суд Києва. За життя дитини лікарі боролися три доби, однак минулого вечора Кирила не стало. Чи визнали свою провину підозрювані копи – у сюжеті.  
 
Другий затриманий, 42-річний Володимир Петровець, на подвір'ї якого сталася стрілянина, у правоохоронних органах від 1999 року. Аж до розформування міліції та створення Нацполіції служив інспектором ДАІ на Київщині. А від листопада 2015 року став патрульним. У лютому 2016 року його звільнили з Нацполіції через службову невідповідність, однак він був поновлений у посаді рішенням Окружного адміністративного суду Києва у січні 2018 року, при цьому поновлено його було "заднім числом". Тобто суд визначив датою поновлення – наступну після звільнення. Дотепер служив патрульним поліцейським.
 
Активіст Роман Маселко стверджує, що Петровця на посаді поновив суддя Окружного адмінсуду Києва Дмитро Костенко, в якого самого "рильце в пушку". За словами активіста, 2017 року суддя збив на автомобілі дівчинку, але уникнув покарання. Натомість покараний був батько дитини.
 
Реакція політиків
Політиків, як і пересічних українців, збурило вбивство 5-річного Кирила. Президент України Володимир Зеленський висловив співчуття родині хлопчика. Він запевнив, що зробить все, аби винні були покарані за справедливістю.
 
"Жодного пом’якшення. Жодної спроби зам'яти цю справу. Ця трагедія має стати уроком. Ті, хто повинні дбати про безпеку громадян, мусять щохвилини пам’ятати про свою відповідальність. За життя. Перед людьми, перед народом, перед країною", – заявив президент.
 
Також Зеленський заявив про політичну відповідальність винуватців вбивства. "Я впевнений, що буде і політична відповідальність, буде і кримінальна відповідальність", - сказав він. Гарант вже мав кілька розмов із главою МВС щодо резонансної справи.
 
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман також наполягає на тому, що винні у смерті хлопчика з Переяслава-Хмельницького мають бути жорстко покарані. "Жодних виправдань тут бути не може. Щирі співчуття батькам...", – написав він у Twitter.
 
Викликати для публічних пояснень міністра внутрішніх справ, голову Нацполіції, генпрокурора та директора БДР сьогодні намагалися у Верховній Раді. На терміновому звіті силовиків у парламенті наполягали "Самопоміч" та "Батьківщина". Не лише через сам факт резонансного вбивства дитини поліцейськими, але й тому, що правоохоронні структури спочатку намагалися приховати злочин.   
 
Мер Львова та лідер ВО "Самопоміч" Андрій Садовий, коментуючи вбивство Кирила, згадав про події у Врадіївці: "Кара для убивць-поліцейських має бути невідворотною. І не лише для них, але й тих чинів, які робили цинічні спроби покрити "своїх". Інакше - друга Врадіївка. А батькам і родині хлопчика велике співчуття. Це жахливо".
 
Перша заступниця голови Верховної Ради Ірина Геращенко висловила найщиріші співчуття родині Кирила. "Сподіваюся, п'яні покидьки отримають максимальне покарання. Було б справедливо", – сказала вона.
 
У такому ж руслі висловився і народний депутат Олександр Вілкул: "Це трагедія. Царство Небесне малюкові, батькам - сил пережити те, що сталося. Нелюди в погонах повинні бути покарані жорстко".
 
Читайте також: Нардепи покликали верхівку силовиків на килим до Ради після вбивства дитини у Переяславі
 
Співак, лідер партії "Голос" Святослав Вакарчук заявив:
 
"Коли за гнилу правоохоронну систему платять життями активісти, це страшна трагедія. Коли за неї платять життям діти - це катастрофа. Якщо ми як суспільство і як держава нічого з цим не зробимо - це вирок. Щиро співчуваю родині Тлявових, які зараз оплакують свого синочка, внучка, братика Кирилка. Винні мають бути покарані! А подібні випадки зникнути раз і назавжди! Закликаю всіх об'єднатись і довести реформу правоохоронних органів до кінця. Не маємо права зробити інакше".
 
Акції протесту "Безкарність вбиває"
Перша акція протесту з вимогою покарати винних у вбивстві Кирила Тлявова відбулася у день смерті хлопчика. Люди прийшли до Міністерства внутрішніх справ України. Акція розпочалася мирно - до дверей люди принесли іграшки, лампадки та плакати. Згодом у натовпі хтось кинув схоже на димові шашки, які почали шуміти, тріщати, вибухати й заполонили все димом. Окремі протестувальники вимагали відставки глави МВС Арсена Авакова.
 
"Безкарність вбиває". Українці вийшли на масові акції протесту до будівель поліції та МВС.
Акції протесту "Безкарність вбиває" продовжилися наступного дня у багатьох містах України. У Києві біля будівлі МВС спочатку лунали колискові пісні, люди йшли зі світлинами, іграшками, малюнками, свічками. Потім активісти запалили фаєри і димові шашки - вони вимагали відставки високопосадовців МВС і Нацполіції. Загалом тут зібралося близько 200 людей.
 
У самому Переяславі-Хмельницькому акція розпочалася неспокійно. Активісти запалили фаєри, в поліцейських почали кидати петардами та димовими шашками. Під ноги правоохоронцям, що обступили вхід до поліції, поклали дитячі іграшки. На стіні поліції фарбою написали слово "Вбивці".
 
Під час коротких сутичок у Переяславі димова шашка вдарила журналістці в ногу. Повідомлялося про поранення, проте ця інформація не підтвердилася.
 
Акції протесту анонсуються і на 5 червня.
 
Тисячі повідомлень зі співчуттям залишають люди на сторінці мами загиблого Кирила. А в усій Україні активісти виходять на акції протесту під назвою "Безкарність вбиває". Біля відділка поліції у Переяславі-Хмельницькому ввечері палили димові шашки. Місто під посиленою охороною. Чи вгамувались пристрасті на цю годину – у сюжеті.  
 
Прощання з Кирилом
5 червня рідне місто хлопчика Переяслав-Хмельницький у жалобі. Містяни прийшли до будинку загиблої дитини, щоб виказати родині свої співчуття. На місце трагедії і до місцевого відділку поліції містяни несуть м’які іграшки. На відділку на прапор поліцейські повісили чорну стрічку на знак жалоби.
 
Сім'я важко переживає трагедію: для бабусі хлопчика довелося викликати швидку, у неї не витримали нерви. Батькам загиблого Кирилка довелося заспокоювати її словами і проханнями протриматися і попрощатися з малюком. Рідні малюка вже дещо втомилися від такої публічності і досі не можуть оговтатись від подій.
 
Інф.: tsn.ua
 

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh