Джо Байден не лише закріпив лідерство у перегонах у США, а й практично гарантував собі обрання на посаду президента.
У п'ятницю Байден офіційно став лідером перегонів у Джорджії, яку досі вважали "республіканським штатом", і поволі нарощує свій відрив. За кілька годин очікується зміна лідера у Пенсильванії, де перемогу Байдена також вважають неуникною.
Так, вибори у США ще не завершилися. Зокрема через те, що Трамп вже вимагає перерахунку голосів; це може відбутися у кількох штатах.

Українській владі – щоби не обурювати однопартійців чинного президента – варто утриматися від привітань на адресу нового господаря Білого дому, доки не завершиться остаточний підрахунок голосів. Втім, стратегію дій необхідно будувати вже зараз, виходячи з нових реалій.

А зміниться для нас чимало, адже зовнішні пріоритети майбутнього президента США будуть суттєво інакшими.

Тож варто розібратися, чого саме чекати Україні.

Орбан без підтримки

Уряд Угорщини, який агітував за Трампа, також вже не вірить у його перемогу. І йдеться не про інформацію з таємних джерел: про це заявив глава адміністрації угорського прем'єра, один із найбільш довірених соратників Віктора Орбана Гергей Гуйяш.

Оцінювати наслідки програшу Трампа Гуйяш не став, сказавши лише, що команді демократів доведеться вирішити, як проводити свою політику у Центральній Європі. Хоча те, що для самої Угорщини (а точніше, для уряду Орбана) поразка Трампа є дуже небажаним варіантом, не викликає жодних сумнівів.

До слова, фраза про те, що угорський уряд агітував за Трампа – не алегорія. Орбан особисто заявляв про підтримку кандидата Трампа, що, поза сумнівом, у дипломатичному світі вважають геть некоректною поведінкою. Ба більше, навіть на офіційному сайті уряду Угорщини є новина із заголовком про те, що Орбан "домагається чергової перемоги Трампа".

І навіть якщо в команді Байдена цього ще не помітили (що навряд), майбутньому президентові США про це нагадають у Держдепі, коли на порядку денному з’явиться угорське питання.

Таким питанням може стати суперечка Угорщини та України.

Вона, як відомо, блокує низку форматів співпраці України та НАТО, і тому Штати тут не є сторонніми спостерігачами – кілька разів їм вже доводилося брати на себе роль арбітра. Ба більше, саме цього домагався Орбан, про що ЄвроПравда детально розповідала.

Чому ж угорці пішли ва-банк, позбавляючи себе козирів у разі, якщо Трамп програє? Тому що вони чудово знали: за Байдена нинішня американська підтримка якщо не розсиплеться на порох, то як мінімум буде серйозно підважена.

Річ у тім, що Орбан досі мав підтримку лише у Білому домі, бо знайшов спільну мову та спільні погляди особисто із Трампом. Натомість дипвідомство США мало до угорського прем’єра цілу купу претензій – і щодо дотримання прав людини, і щодо авториторизму. І також щодо тиску на Україну.

Треба підкреслити: це не означає, що тепер Байден вирішить за нас "угорський мовний конфлікт". Таких ілюзій мати не варто.

Домовлятися з угорцями нам доведеться самим. Та й для Орбана це питання не є суто геополітичним – він щиро вірить у свою місію захисника закордонних угорців. Однак те, що у стратегії щодо Києва він не зможе розраховувати на підтримку Білого дому, справді важливо.

Зараз українсько-угорський діалог з цього питання завмер. Будапешт припинив його ще влітку, не пояснюючи, чого саме він чекає. І якщо зараз принаймні відновиться пошук домовленості – це може бути одним із наслідків виборів у США.

До слова, ще однією державою-сусідом України, яка втратить через поразку Трампа, є Польща, яка неприховано робила ставку на чинного президента США. Однак, до честі Варшави, вона не намагалася задіяти Трампа у своїх суперечках із Києвом. Тож у разі, якщо відносини Польщі та США стануть прохолоднішими, на українсько-польських відносинах це не має відбитися.  Повний текст

Інф.: eurointegration.com.ua


Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh