Варвара ПЛІТУС, журналіст, Воля народу
“Картка киянина” - пластикова банківська карта, нововведення міської влади, широко розрекламоване, наче панацея від усіх “соціальних хвороб” столиці. Нині ці картки отримують лише деякі категорії жителів міста: батьки багатодітних сімей, пенсіонери та інваліди, соціальні працівники, непрацюючі особи, які здійснюють догляд за дітьми-інвалідами та отримують державну соціальну допомогу. У планах можновладців “окарткувати” всіх жителів столиці.
Ідея влади: видати іменні банківські картки з фотографіями людям, які потребують соціальної допомоги, аби на них містилася вся інформація про соціальні пільги. В ідеалі, цими картками можна було б розраховуватися у магазинах, аптеках та соціальних установах, зберігати на них власні кошти.

Нині людям, що першочергово отримали картки, окрім безкоштовного проїзду в метрополітені, випадає можливість придбати ліки вітчизняного виробника зі знижкою. Але якою саме має бути ця знижка, встановити допоки складно. На сайті “картки киянина” міститься інформація, що вона становить  від 25 до 30 % (kyivcard.com.ua/main/document/34/list/), на сайті розробника проекту пана Руслана Крамаренка (http://www.kramarenko.name/ua/home2/97-ruslan-kramarenko-vlasniki-qkartki-kiyaninaq-zmozhut-otrimuvati-znizhku-na-produkti-v-magazinakh-i-aptekakh.html   є вже інші показники, зокрема 15-20%, а в районному управлінні праці та соціального захисту населення Святошинського району нам повідомили, що знижка сягатиме 25%. Тому важко стверджувати точно, яку ж знижку отримають “пільговики”. Чиновники обіцяють знижку не лише в аптеках “Фармація”, а ще й у супермаркетах столиці. Перелік супермаркетів та відсоток знижки теж допоки точно невідомий.

“Знижки на ліки для власників картки киянина” - звучить гордо й красиво, але ліків можна буде придбати впродовж місяця лише дві упаковки кожного препарату з переліку, затвердженого державою. Цей перелік складається з 52 найменувань лікарських засобів і його можна віднайти на офіційній сторінці проекту в мережі Інтернет. Але більшість препаратів, що містяться в ньому, у ціновому сегменті  не перевищують кількох гривень за упаковку, а це означає, що економія у 80 копійок на місяць (!) не дуже наповнить гаманець людини, яка потребує  соціальної допомоги.  

До того ж, купувати доведеться ліки не у найближчій аптеці, а тільки в мережах КП “Фармація”. І тоді виникає питання - для кого цей проект зроблений? Для людей чи для КП “Фармація”, аби підняти економіку фармацевтичного підприємства. Тим паче, ця мережа аптек не є найдешевшою. Наприклад, вартість валідолу в КП “Фармація” становить 1,50 грн., амізону - 22,20 грн. в той час я в приватній аптеці валідол в середньому коштуватиме 1,20 грн., амізон -19 гривень. А якщо дуже пошукати, можна й ще дешевше знайти. І виходить, якщо “пільгова аптека” розташована далеченько, то не факт, що пенсіонер чи інвалід захоче йти, аби зекономити пару гривень. А якщо врахувати “ліміт” у дві упаковки на місяць, то економія виглядає ще більш примарною. Слід зазначити, що в деяких приватних аптеках вже давно для  пенсіонерів діють знижки, аби отримати їх, необхідно показати пенсійне посвідчення. І тоді виходить, що пільги, надані державою, вдарять по кишені пенсіонера, а не навпаки.
Аби дізнатися, як реагують кияни і чи подобається їм нововведення міської влади, ми вирішили звернутися до одного з  управлінь праці та соціального захисту населення, обрали Святошинський район.

Центр розташований серед житлових будинків. Обшарпаний, і видно, що там триває ремонт. З першого погляду й не зрозумієш, що саме сюди і треба звертатися, аби зробити картку.
 Біля кабінету керівника зустрічаю жіночку середніх літ та чоловіка. На питання, чи вони прийшли за “карткою киянина”, обидва відповідають схвально. Іван Кольцов каже: “Ідея якась не дуже хороша, і швидше за все сіятиме розбрат і чвари між киянами та приїжджими. Адже не тутешній інвалід не зможе безкоштовно проїхати в метро. І це не справедливо. У своєму місті він має право їздити безкоштовно, а тут у нього немає “картки киянина”  і значить будь добрий, плати. Це ж не по-людськи”.
Хоча, насправді, право на безкоштовний проїзд матимуть всі, хто має державні пільги. На це кошти виділяє державний бюджет. І до міського бюджету це не має жодного відношення. Але вже зараз у метро трапляються неприємні випадки. В мережі Інтернет є повідомлення про “планові перевірки пільговиків”. Пишуть, що міліціонери нерідко перевіряють пільгові документи в метрополітені. І людей попереджаються, що за посвідченнями скоро не пускатимуть у метро, лише з “карткою киянина”, а деяких навпаки “сварять” за відсутність посвідчення і наявність лише картки.
Тому абсолютно не виключений варіант, що незабаром приїжджим “пільговикам” простіше буде сплати дві гривні за проїзд, ніж сперечатися з міліціонерами чи працівниками Метрополітену. Може саме в такий спосіб пан Крамаренко - ідейний натхненник цього проекту, зможе “боротися з підробними документами пільговика”, як він заявляв раніше пресі: “Ми знаємо, що кількість “липових” пільговиків дійсно велика. Чому один киянин повинен оплачувати за рахунок своїх податків безкоштовний проїзд іншого, який незаконним шляхом підробив документи?”.

Валентина Владимирова розповідає, що прийшла, аби оформити “картку киянина” на сина: “Мій син інвалід. Прийшло сповіщення, що він має право на картку. Сам він прийти не може, аби подати документи на її виготовлення, тому прийшла я. Зараз питатиму в керівника, чи можна мені замість нього документи подати. Може нам і не дістанеться ця картка, хтозна. Але загалом було б добре мати, бо і ліки можна купити дешевше, і безкоштовний проїзд у метро”.
Один із недоліків проекту полягає в тому, що люди мають самостійно подавати документи на вироблення картки. “Ніхто не має права, окрім, зазначеної особи подавати документи. Лише вона, самостійно. Ми питали, чи можна за дорученням подавати документи, або забирати картку. Нам категорично сказали, ні. Доволі дивно, але такі вимоги висуває банк” - повідомила керівник Святошинського району Тетяна Будченко.

Залучення карток почалося ще в травні поточного року. Працівники  управлінь праці та соціального захисту населення дзвонили та назначали час прийому тим, хто має отримати картку в першу чергу. Тетяна Будченко, керівник Святошинського району міста Києва зазначає: “Люди цікавляться цим проектом, охоче отримують картки. Щоправда, в нашому районі ми трохи змінили стандартну схему, і замість телефонних дзвінків надсилали запрошення. І це виявилося набагато корисніше, бо в травні і червні багатодітних сімей вдома вже не застанеш. А от після літа вони приходять та подають документи. У нас картки отримали майже 50% багатодітних родин”. Проте зазначила, що не всі задоволені: “Знаєте декому не подобається, але ми пояснюємо: не хочете оформлювати картку й не треба. Користуйтеся посвідченнями в Метрополітені та й годі. Ця процедура добровільна і ніхто посвідчення відміняти не збирається”.

З нового року київська міська влада має намір впровадити ще знижки у супермаркетах для володарів “картки киянина”. Як повідомила Тетяна Будченко, знижки сягатимуть 15%, але переліку супермаркетів  поки немає. Буде ближче до зими.
Окрім, того поки міська влада так і не з’ясувала, що ж робити з інвалідами по зору, та інвалідами на візках. Нині вони не підпадають під юрисдикцію нового проекту, і не отримують пільги. Стосовно таких людей чиновники ще розмірковують: надавати їм пільги чи ні.

До того ж, не одноразово Руслан Крамаренко казав про монетизацію пільг. І що замість безкоштовного проїзду люди отримуватимуть на картку 120 гривень, і зможуть на свій розсуд розраховуватися цими грошима. Допоки цього не сталося. Хоча вже зараз зрозуміло, що проект не реалізував покладених на нього надій і люди, які потребують соціальної допомоги, не зможуть отримати від міської влади більше, ніж мають. І краще б їм видали одноразову грошову допомогу, розподіливши ті гроші, які пішли на реалізацію проекту “карти киянина”. І користі і вдячності було б більше.  

Варвара Плітус, "Воля народу"

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh