29 серпня у Верховній Раді було зареєстровано більше десятка законопроектів, назви яких змушують замислитися над можливою ціною обміну
Паралельно з розмовами про великий обмін з Росією, в рамках якого додому повернуться всі в’язні Кремля, у ВР зареєстрували низку законопроектів, прийняття яких може означати початок великої угоди з Путіним.
Учора всі ЗМІ повідомили, що ось-ось має відбутися обмін – до України повернуться захоплені Росією моряки, а також велика група політв’язнів, серед яких Олег Сенцов, Микола Карпюк, Павло Гриб, Володимир Балух, Станіслав Клих, Роман Сущенко та багато інших. Інтернет і соцмережі рясніють повідомленнями: одні пишуть, що літак з нашими вже прилетів, інші – що обмін затримується. В СБУ навіть попросили не поширювати фейкових новин. Але очевидним є те, що щось готується.

Утім, за інформаційним шумом непоміченим залишається дуже важливий момент – які конкретні кроки у відповідь зробить українська влада. Простіше кажучи, якщо Путін таки вирішив звільнити всіх незаконно ув’язнених українців, то робить це не просто так. Тому, схоже, ми стоїмо на порозі серйозних зсувів як у переговорах по Донбасу, так і поступок влади російським інтересам в обмін на мир.

29 серпня у Верховній Раді було зареєстровано більше десятка законопроектів, назви яких змушують замислитися над можливою ціною обміну. У всіх цих документів одні і ті ж автори – позафракційні нардепи Вадим Новинський, Муса Магомедов, Сергій Магера, Дмитро Шпенов та Вікторія Гриб. Усіх пов’язують з групою впливу олігарха Рината Ахметова. Ось назви і номери законопроектів, текстів яких на сайті Ради поки немає:

Проект Постанови про звернення Верховної Ради України до Президента України щодо "зняття блокади Донбасу" - припинення економічної, енергетичної та транспортної блокади території України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (території окремих районів Донецької та Луганської областей) (№1088)

Проект Закону про недопущення кримінального переслідування, притягнення до кримінальної, адміністративної відповідальності та покарання осіб - учасників подій на території Донецької, Луганської областей (№1089)

Проект Постанови про відновлення соціально-економічних зв'язків в окремих районах Донецької та Луганської областей з метою захисту прав і свобод громадян України, що проживають на цих територіях (№1090)

Проект Закону про надання допомоги в окремих районах Донецької та Луганської областей (№1091)

Проект Закону про прийняття заходів щодо відновлення функціонування банківської системи та грошових переказів в окремих районах Донецької та Луганської областей (№1092)

Проект Закону про створення та функціонування вільної економічної зони "Донбас" (№1093)

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо створення та функціонування вільної економічної зони "Донбас") (№1096)

Проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України (щодо створення та функціонування вільної економічної зони "Донбас") (№1097)

Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо створення та функціонування вільної економічної зони "Донбас") (№1098)

Проект Закону про особливості управління окремими територіями Донецької та Луганської областей (№1099)

Додатково до них, але не менш цікаво:

Проект Закону про визнання таким, що втратив чинність Закону України від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (№1102)

Проект Закону про мови в Україні (№1103)

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності релігійних організацій (№1104)

Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за перешкоджання діяльності релігійних організацій (№1107)

Ніби змагаючись з Новинським і компанією, "опоплатформівці" внесли проект Постанови про невідкладні заходи для припинення бойових дій та відновлення миру, імплементації Мінських угод. Тексту постанови також поки немає. Можна припустити, що тексти всіх цих законопроектів з’являться після того, коли стане зрозумілим, відбудеться обмін чи ні. Принаймні, за повідомленням телеграм-каналу "Незыгарь", до Москви вже виїхали Віктор Медведчук та Вадим Рабінович. Тож, не виключено, що саме вони, а не Володимир Зеленський, отримають лаври визволителів моряків та українських політв’язнів.

Це важливий, але не головний нюанс. Головний – чи з’являться у порядку денному сесії ВР законопроекти Новинського або "опоплатформівців". І чи погодиться монобільшість їх підтримати. Простіше кажучи, чи готова влада заплатити Путіну за зненацька проявлену поблажливість до українців, яких утримують у російському полоні, високу ціну. Як бачимо – у пакеті законопроектів по Донбасу, у тому числі й амністії бойовикам, пропозиції, які скасують діючий закон про державну мову, а також сприятимуть згортанню процесу створення української помісної церкви. Тобто, відкат по всіх фронтах.

У зв’язку з чим є ще два питання. Перше – якщо обмін відбудеться, то чи дійсно відпустять всіх українців, чи розтягнуть все в часі – частину зараз, інших потім, коли Рада проголосує за названі законопроекти. Друге питання – наскільки монолітною буде фракція "Слуги народу" у випадку розвитку подій за таким сценарієм. Адже у Зе-команді вистачає патріотично налаштованих депутатів.  

Звісно, очікуваний обмін і поява перелічених вище законопроектів може бути простим збігом. Або ж інформаційним супроводом обміну. Цьому супроводу влада поки нічого не протиставляє – законотворчі потуги Новинського зареєстровані, і чи готові "слуги" їх підтримати – невідомо. Така невизначеність грає проти влади. Зрозуміло, що на Банковій та в МЗС мовчать, аби не зірвати обмін. Мабуть, це десь і правильно. З іншого боку, величезна частина суспільства хоче зрозуміти, де пролягають червоні лінії, за які Зеленський не перейде у поступках Москві. І зараз вкрай необхідно, щоб ці червоні лінії були озвучені.

Ігор Петренко
Інф.: depo.ua

Коментарі

 

Add comment

Security code
Refresh